Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Zielona Świętokrzyska zbyt droga. Zmiany przesunięte do maja 2017 r.

Dalej Wstecz
Data publikacji:
29-11-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Zielona Świętokrzyska zbyt droga. Zmiany przesunięte do maja 2017 r.
mat. UM Warszawa
Opóźnia się przebudowa ul. Świętokrzyskiej i pl. Powstańców Warszawy, w czasie której miało zostać posadzonych ponad 200 drzew i kilkadziesiąt tysięcy krzewów. ZDM przekonuje, że nic złego się nie stało, bo ostatni okres późnojesienny i tak pracom nie sprzyjał.

Świętokrzyska i pl. Powstańców Warszawy znacznie zmieniły swoje oblicze po budowie II linii metra. Zmiany nie spotkały się jednak z pełną akceptacją mieszkańców, którym nie spodobały się donice zamiast prawdziwych drzew w gruncie. Pojawiły się projekty w budżecie obywatelskim, dzięki którym przestrzeń ta miała się wreszcie zazielenić.

Jeszcze na początku października ZDM ogłosił przetarg, w wyniku którego miało zostać posadzonych ponad 200 drzew i kilkadziesiąt tysięcy krzewów. Prace miały ruszyć jeszcze jesienią. Mieszkańcy mogliby podziwiać efekty wiosną, gdy ukorzenione rośliny już zazieleniłyby się (wizualizacje).

Wiadomo już, że ten scenariusz nie zostanie zrealizowany. Przetarg, w dwóch częściach obejmujących i Świętokrzyską, i plac Powstańców Warszawy, został unieważniony. Złożone oferty znacznie przekraczały założony kosztorys. Na Świętokrzyską ZDM zamierzał przeznaczyć 1,4 mln zł brutto, podczas gdy najtańsza z dwóch ofert, złożona przez firmę Park-M Poland z Nowego Sącza, opiewała na kwotę blisko 6 mln zł brutto. Różnice w przypadku pl. Powstańców Warszawy były mniejsze. Tutaj budżet zamawiającego wynosił blisko 1,3 mln zł brutto, a najtańsza oferta, złożona przez tę samą firmę, opiewała na kwotę ponad 100 tys. zł większą.

W obu przypadkach ZDM postanowił unieważnić postępowanie. – Patrząc na kwoty przeznaczone na realizację zadania przez ZDM, należy pamiętać, że zakres zadania był wielokrotnie rozszerzany (chcemy od razu posadzić tak dużo zieleni, jak to możliwe, zaś pierwotnie projekt przewidywał niewielką liczbę drzew i krzewów). Niemniej, złożone oferty przekraczały kwotę, jaką moglibyśmy dysponować na realizację zadania – wyjaśnia Mikołaj Pieńkos, rzecznik prasowy ZDM Warszawa.

Drogowcy przekonują, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. – Jak widać, była to dobra decyzja, bo pogoda w tej końcówce roku nie sprzyja tak dużym robotom drogowym i ogrodniczym. Przetarg został powtórzony najszybciej jak to możliwe – dodaje Pieńkos.

W zeszłym tygodniu ruszyło nowe postępowanie, również podzielone na dwie części, z terminem składania ofert do 6 grudnia. – Termin realizacji przesunęliśmy na maj 2017. Liczymy że dzięki temu zostaną złożone korzystniejsze oferty – mówi Mikołaj Pieńkos.

W sumie wzdłuż całej Świętokrzyskiej pojawić się ma w szpalerach 190 platanów i cztery graby. Jak podaje miasto, sadzone drzewa będą miały 8-9 metrów wysokości i obwód pnia 30-35 cm. Do tego dojdzie jeszcze 18 rozłożystych wiśni różowych o wysokości 2,5-3 m. Ponadto na całej długości przewidziano żywopłoty z irgi (40 tys. sadzonek) oraz kilkanaście tysięcy bylin i kwiatów. Instalacje podziemne mają być chronione specjalnymi ekranami przeciwkorzennymi i rurami osłonowymi. Jak zapowiada miasto przy okazji pojawić się ma więcej ławek, koszy i stojaków na rowery.

Natomiast przestrzeń placu Powstańców Warszawy ma zamienić się w zieloną łąkę kwiatową, obsadzoną tysiącami kwiatów i bylin. Ponadto, jak zapowiada Ratusz, pojawi się ponad tysiąc krzewów wierzby purpurowej i wierzby rokity, 25 wysokich na 6,5-7 m lip srebrzystych. Drzewa zostaną zasadzone w stalowych misach, dzięki czemu będzie je można przesadzić podczas planowanej w kolejnych latach budowy garażu podziemnego pod placem. To nie koniec zmian mających na celu uatrakcyjnienie i ożywienie martwej na razie przestrzeni. Na placu staną uliczne instrumenty muzyczne (bębny, dzwony, piszczałki) i dwie trampoliny. Zamontowany zostanie też system zraszaczy, rozpylających wodną mgiełkę podczas upałów.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5