Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Zielona Góra opracuje strategię rozwoju komunikacji wraz z modelem ruchu

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2019-03-05 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Zielona Góra opracuje strategię rozwoju komunikacji wraz z modelem ruchu
fot. Tb808. lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Władze miasta Zielonej Góry zleciły opracowanie modelu ruchu. Pozwoli to na sporządzenie strategii rozwoju komunikacji w mieście i ościennych gminach. Celem opracowania jest poznanie zachowań komunikacyjnych mieszkańców i wskazanie inwestycji służących rozwojowi zrównoważonego transportu.

Zielona Góra zleca opracowanie Strategii Rozwoju Komunikacji dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, w skład którego wchodzi miasto Zielona Góra oraz 5 sąsiadujących gmin – Czerwieńsk, Sulechów, Świdnica i Zabór. Wartość zamówienia szacowane jest na 1,07 mln zł i jest współfinansowane w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Zadanie podzielono na trzy części. Pierwsza z nich dotyczy wykonania kompleksowych badań ruchu. Wykonawca przygotuje komputerowy model dla komunikacji indywidualnej i zbiorowej dla stanu istniejącego, dla godzin występowania szczytu porannego i szczytu popołudniowego w typowy dzień tygodnia. Badanie pozwoli uzyskać dane o zachowaniach komunikacyjnych mieszkańców. Wykonawca m.in. przeprowadzi badania ankietowe w wybranych gospodarstwach domowych, zmierzy natężenie ruchu drogowego na skrzyżowaniach i zliczy pasażerów w autobusach i pociągach. Liczone będą także osoby wsiadające i wysiadające na poszczególnych przystankach. Miasto chce także poznać natężenie ruchu rowerowego oraz wpływ galerii handlowych na ruch komunikacyjny.

Druga część zamówienia skupia się na budowie i kalibracji ruchu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Zielonej Góry oraz kolejnych 6 gmin stanowiących otoczenie miasta. Wykonawca dokona podziału obszaru na rejony komunikacyjne. W ramach opracowania powstanie sieć drogowa i zakodowane zostaną przystanki oraz przebieg linii transportu publicznego z wyodrębnieniem autobusów MZK, autobusów innych operatorów i kolei aglomeracyjnej. Powstanie także czterostopniowy model podróży osób w podziale na transport indywidualny i zbiorowy oraz towarów w podziale na samochody dostawcze i ciężarowe.

Ostatnia i najważniejsza część ma przede wszystkim bazować na wynikach poprzednich części. Zadaniem wykonawcy będzie opracowanie dokumentu o nazwie Strategia Rozwoju Komunikacji dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego miasta Zielona Góra. Opracowanie ma uwzględniać dostępność komunikacyjną poszczególnych obszarów i preferencje mieszkańców. W dokumencie wyszczególnione będą ponadto silne i słabe strony systemu transportowego obszaru funkcjonalnego.

Zielona Góra opracuje strategię rozwoju komunikacji wraz z modelem ruchu


Wykonawca wskaże również uwarunkowania rozwoju systemu transportowego związane z ochroną środowiska, wynikające z planów miejscowych, wynikające z uchwalonych innych dokumentów strategicznych oraz z prognoz demograficznych. Wskazane zostaną cele i kierunki rozwoju systemu transportowego. Zadaniem wykonawcy będzie również zaproponowanie nowych rozwiązań w zakresie systemu drogowo-ulicznego (nowe inwestycje, przekształcenia ulic, przebudowa układów drogowych, przebudowa skrzyżowań), systemu zbiorowego transportu publicznego, ruchu pieszego (przekształceń ulic w kierunku większego ich udostępnienia dla ruchu pieszego, przebudowy chodników, ułatwień w przekraczaniu ulic, usuwania barier), ruchu rowerowego (dostosowanie ulic do ruchu rowerowego, rozwój infrastruktury dla ruchu rowerowego i parkowania), bezpieczeństwa ruchu, parkowania, transportu ładunków, zarządzania mobilnością oraz zarządzania ruchem.

Opracowanie powinno być gotowe do 10 grudnia 2019 roku. Składanie ofert w przetargu trwa do 7 marca. O wyborze oferty decyduje w 60 proc. cena oraz w 40 proc. doświadczenie personelu wykonawcy.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5