Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Zgierz z dofinansowaniem trwającego remontu torowiska do pl. Kilińskiego

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
19-08-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Zgierz z dofinansowaniem trwającego remontu torowiska do pl. Kilińskiego
fot. UMWŁ
Niespełna 4 mln zł trafią do zgierskiego samorządu, który remontuje nieczynną od 2018 r. linię tramwajową do pl. Kilińskiego. Środki z RPO zostaną przeznaczone na toczące się już prace torowe i sieciowe. Według aktualnych założeń przywrócenie komunikacji tramwajowej z Łodzią ma nastapić w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Toczący się remont infrastruktury tramwajowej w Zgierzu podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmuje odcinek od granicy z Łodzią do węzła Kurak, gdzie rozgałęziają się trasy do Ozorkowa i do pętli przy pl. Kilińskiego w samym Zgierzu. Dłuższa z nich pozostanie nieczynna, zaś krótsza remontowana jest w ramach drugiego z etapów i ma niebawem zostać otwarta po trzyletniej przerwie.

Kolejny odcinek podmiejski remontowany za pieniądze z RPO

Prace na trasie do Kuraka zostały dofinansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Przed rozpoczęciem robót na drugim z odcinków – od Kuraka do pl. Kilińskiego – miasto nie pozyskało dotacji ze źródeł zewnętrznych i zdecydowało się na rozpoczęcie inwestycji na własny koszt i wnioskowanie o wsparcie już w trakcie toczącej się modernizacji. Starania te okazały się skuteczne.

– Zgierz otrzymał 3,6 mln zł unijnych środków na remont torowiska tramwajowego pomiędzy pl. Kilińskiego a osiedlem Kurak – poinformował Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. Podkreślił, że przywrócenie ruchu na linii 45 poprawi komunikację z Łodzią. Od 2018 r. zgierzanie korzystają z autobusów zastępczych, które kursują rzadziej niż tramwaj przed wstrzymaniem kursów i docierają jedynie na łódzkie osiedle Radogoszcz, a nie bezpośrednio do centrum stolicy regionu.

Za kilka miesięcy mają odbyć się inauguracyjne kursy

Przyznanie dotacji z RPO potwierdziły portalowi transport-publiczny.pl także władze Zgierza. – Najpóźniej na przełomie lat 2021 i 2022 ruszamy z tramwajem – zapowiedziała jednocześnie Renata Karolewska z Urzędu Miasta Zgierza. Dodała, że harmonogram i zakres robót pozostają po otrzymaniu wsparcia zewnętrznego bez zmian.

Przypomnijmy, że obsługę linii zastępczej Z45 świadczy prywatny przewoźnik BP Tour, który jest podwykonawcą MPK-Łódź. To zdecydowało się na zlecenie kursów podmiotowi zewnętrznemu, bo skala funkcjonowania autobusów zastępujących tramwaje na nieczynnych odcinkach jest obecnie bardzo duża. Firma miała jednak w ostatnim czasie problemy z wystawieniem odpowiedniej liczby brygad na linie podmiejskie.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5