Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Zgierz: Tramwaj częściej niż przed remontem. Co z Z46?

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-11-09 15:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Zgierz: Tramwaj częściej niż przed remontem. Co z Z46?
fot. Roman CzubińskiTorowisko tramwajowe w okolicy pętli Helenówek
Znacznie zwiększy się częstotliwość kursowania tramwaju pomiędzy węzłem Kurak a zgierską pętlą na pl. Kilińskiego. Rzadziej niż przed zamknięciem ruchu obsługiwany będzie natomiast fragment od granicy z Łodzią do Kuraka. Zgierz przygotowuje się do ponownego otwarcia tramwajowego połączenia 45 do centrum Łodzi.

Na naszych łamach informowaliśmy już o zbliżającym się końcu remontu linii tramwajowej do zgierskiego pl. Kilińskiego. W perspektywie kilku tygodni uruchomiona ma zostać tramwajowa linia 45, która zgodnie z zapowiedziami Urzędu Miasta Zgierza ma połączyć to miasto z łódzkim Widzewem przez Bałuty i ścisłe Śródmieście. Dziś samorząd uszczegóławia informacje o planowanej ofercie.

Cztery kursy tramwaju na godzinę

– Projekt rozkładu jazdy linii 45 zakłada częstotliwość kursów co 15 minut w godzinach szczytu i co 20 minut poza godzinami szczytu – mówi Anna Warda-Walczyk, inspektor ds. transportu i infrastruktury przystankowej w Miejskich Usługach Komunikacyjnych w Zgierzu. Oznacza to, że z pętli przy pl. Kilińskiego odjazdy będą realizowane istotnie częściej niż przed wstrzymaniem ruchu w 2018 r. Wówczas tramwaje kursowały jedynie raz na 24 minuty.

Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że większa będzie częstotliwość połączenia tramwajowego Łodzi i Zgierza. Przed zamknięciem trasy funkcjonowało bowiem równolegle połączenie 46 Łódź – Zgierz – Ozorków odgałęziające się od linii zgierskiej na węźle rozjazdowym Kurak. Odcinek od granicy Łodzi do Kuraka był więc obsługiwany raz na 12 minut, bo obie linie kursowały w zsynchronizowanym takcie.

Jaka komunikacja Zgierz – Ozorków?


Dziś połączenie do Ozorkowa realizowane jest autobusową linią zastępczą Z46. Jaka będzie jej częstotliwość i trasa po otwarciu linii zgierskiej? Niedawno Radio Łódź poinformowało, że podłódzkie samorządy są bliskie porozumienia, które miałoby doprowadzić do skrócenia trasy autobusu do Zgierza. Przy pl. Kilińskiego możliwa miałaby być dogodna przesiadka w kierunku Łodzi. W materiale zasugerowano także, cytując burmistrza Ozorkowa Jacka Sochę, że połączenie mogłoby mieć nowego operatora.

Na razie zmian tych nie potwierdził zgierski MUK. – Porozumienie międzygminne na linię Z46 nadal obowiązuje – stwierdziła przedstawicielka miejskiego organizatora przewozów. Nie jest więc pewne, czy ozorkowianie nadal będą mogli dojechać autobusem do Łodzi i dopiero w rejonie pętli Helenówek przesiąść się do tramwaju, czy też zmiana środka transportu będzie musiała nastąpić już w Zgierzu.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5