Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Zgierz: Parkingi i droga rowerowa przy remontowanej linii tramwajowej

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
16-10-2018
Ostatnia modyfikacja:
22-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Zgierz: Parkingi i droga rowerowa przy remontowanej linii tramwajowej
Fot. Kasper FiszerTramwaj w Zgierzu
Zgierski projekt tramwajowy zakłada nie tylko przebudowę 1,9 km torowiska, ale także budowę pierwszego znaczniejszego ciągu rowerowego w tym podłódzkim mieście. Wszystkie prace mają zakończyć się do grudnia przyszłego roku. Choć lokalny samorząd zdobył już dotację unijną, problemem może okazać się wysokość ofert złożonych przez wykonawców i krótki zakładany termin realizacji robót.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o przyznaniu Zgierzowi środków na remont pierwszego fragmentu linii tramwajowej do Łodzi. Głównym elementem dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego przedsięwzięcia jest naprawa torowiska i sieci trakcyjnej na niemal 2-kilometrowym odcinku od granicy z Łodzią do przystanku Kurak. Samorząd Zgierza zapewnia, że po przeprowadzeniu prac będzie możliwe wznowienie kursów linii 45 do pl. Kilińskiego.

Duży nacisk na transport rowerowy

– Miasto pozyskało 8 mln 776 tys. 250 zł na remont wysłużonej infrastruktury tramwajowej – mówi Renata Karolewska, pełnomocnik ds. komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Zgierza, i przedstawia szczegóły inwestycji. – Przy węzłach przesiadkowych komunikacji zbiorowej powstanie system rowerowy „Bike & Ride” wraz z towarzyszącą infrastrukturą służącą obsłudze pasażerów (50 stanowisk) i parkingi dla samochodów „Park & Ride” przy krańcowych przystankach lub węzłach przesiadkowych komunikacji zbiorowej wraz z towarzyszącą infrastrukturą służącą obsłudze pasażerów (również 50 miejsc postojowych) – mówi.

– Środki wystarczą też na wybudowanie drogi dla rowerów, która podniesie jakość komunikacji na terenie Zgierza – zaznacza nasza rozmówczyni. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami samorządu ma ona powstać między przystankiem Kurak a ośrodkiem rekreacyjnym Malinka w północnej części miasta. To dotychczas mało akcentowany, a bardzo istotny element projektu. – W Zgierzu niestety nie ma dróg dla rowerzystów wzdłuż ulic miejskich – czytamy bowiem na stronie internetowej Urzędu Miasta Zgierza. Na tym tle organizacja nowego, długiego ciągu wydaje się początkiem budowy systemu komunikacji rowerowej w podłódzkim ośrodku.

Czy założone koszty realizacji są realne?

Nasza rozmówczyni potwierdza wcześniejsze plany zakończenia realizacji całej inwestycji do końca przyszłego roku. Stosunkowo krótki termin realizacji prac i niewielkie szacunkowe koszty – w porównaniu choćby z projektem pabianickim – każą wciąż nie traktować informacji o rozpoczęciu prac jako bezwzględnie pewnej. Mimo to zgierski magistrat zachowuje bardzo duży optymizm.

– Istniejące torowisko tramwajowe powstało ponad 100 lat temu. Nigdy nie było kompleksowo remontowane, a wykonywano na nim jedynie bieżące naprawy – mówi Renata Karolewska. – W zeszłym roku prezydent Zgierza podjął decyzję o pozyskaniu środków na remont najbardziej zdegradowanego odcinka od granic miasta (przy pętli na łódzkim Helenówku) do Kuraka. Plan ten zaczyna się właśnie materializować – podsumowuje przedstawicielka lokalnych władz.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5