Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Zgierz: Nowy rząd potwierdza przyjęcie wniosku o dodatkowe środki na tramwaj

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-12-05 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Zgierz: Nowy rząd potwierdza przyjęcie wniosku o dodatkowe środki na tramwaj
fot. Kasper FiszerTramwaj w Zgierzu
Nowe Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej analizuje wniosek Zarządu Województwa Łódzkiego o wsparcie finansowe remontu linii tramwajowej ze Zgierza do Łodzi. Jednocześnie trwa opiniowanie przez Komisję Europejską zaproponowanych przez województwo zmian w Regionalnym Programie Operacyjnym. Oba rozstrzygnięcia będą kluczowe dla przyszłości komunikacji tramwajowej na terenie podłódzkiego miasta.

Wstępne, ustne deklaracje pomocy miastu Zgierz w przeprowadzeniu remontu linii tramwajowej do Łodzi padły tuż przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi. Wówczas przedstawiciele samorządu województwa łódzkiego oraz Waldemar Buda, ówczesny sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, poinformowali o planach przyznania dodatkowych środków, które pozwoliłyby na rozstrzygnięcie przetargu na projekt i roboty, w którym złożone oferty istotnie przekroczyły kosztorys. Nowe władze centralne potwierdzają, że toczą się prace dotyczące złożonego formalnie przez Zarząd Województwa Łódzkiego (ZWŁ) wniosku.

Jaka będzie ostatecznie wnioskowana kwota wsparcia? „Nowy montaż finansowy”

– Zarząd Województwa Łódzkiego zwrócił się do Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z prośbą o wyrażenie zgody na przeznaczenie środków z budżetu państwa na dofinansowanie wkładu krajowego projektu pod nazwą Poprawa jakości, funkcjonowania i rozwój oferty systemu transportowego na terenie Gminy Miasto Zgierz – mówi Anna Cierkowska z Biura Komunikacji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Dodaje, że remont linii tramwajowej stanowi część właśnie tego zadania. Na razie w sprawie nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje.

– Rozpatrując wniosek ZWŁ w części dotyczącej tego projektu, w związku z informacjami roboczymi kierowanymi do MFiPR z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego oraz przekazaną do naszej wiadomości korespondencją prezydenta Zgierza, które wskazują na zastosowanie innego montażu finansowego, MFiPR zwrócił się do UMWŁ z prośbą o dodatkową korespondencję wskazującą na ostatecznie wnioskowaną kwotę środków z budżetu państwa – opisuje aktualne procedury nasza rozmówczyni.

Zmiany także w RPO. Decyzja KE w 2020 r.

Przedstawicielka resortu informuje także, że niezależnie od wniosku o środki centralne władze województwa łódzkiego wygospodarowały na dofinansowanie projektów z zakresu niskoemisyjnego transportu miejskiego dodatkowe środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WŁ. Łącznie przesunięto na ten cel ok. 14,3 mln euro. Zmiany muszą jednak zostać jeszcze zaakceptowane przez Komisję Europejską. Ta ma podjąć decyzję w tej sprawie na początku 2020 r.

Na kluczowe dla przyszłości tramwaju w Zgierzu rozstrzygnięcia poczekamy więc jeszcze kilka tygodni. Przypomnijmy, że nawet jeśli miasto otrzyma środki, które pozwolą na realizację inwestycji, umożliwią one wznowienie kursów jedynie do pętli przy pl. Kilińskiego. Odnoga biegnąca przez zgierski pl. Jana Pawła II i dzielnicę Proboszczewice do Ozorkowa pozostanie zamknięta.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Zgierz: Ile pieniędzy z UMWŁ na tramwaj?

Komunikacja

Zgierz: Ile pieniędzy z UMWŁ na tramwaj?

Kasper Fiszer 27 listopada 2019

Zgierz: Województwo i rząd ratują przetarg tramwajowy

Komunikacja

Zgierz: Województwo i rząd ratują przetarg tramwajowy

Kasper Fiszer 24 października 2019

Zgierz: Drobne roboty torowe na nieczynnym węźle Kurak

Komunikacja

Zgierz: Drobne roboty torowe na nieczynnym węźle Kurak

Kasper Fiszer 23 października 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5