Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Zgierz: Decyzja ws. tramwaju 45 w październiku

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-08-09 10:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Zgierz: Decyzja ws. tramwaju 45 w październiku
fot. Kasper FiszerNieczynna pętla tramwajowa Plac Kilińskiego w Zgierzu
Coraz bardziej prawdopodobne wydaje się przywrócenie kursowania tramwajowej linii podmiejskiej z Łodzi do Zgierza. 45 mogłoby jednak wrócić na mapę połączeń dopiero za około dwa lata – po wykonaniu kompleksowego remontu zgierskiego odcinka Helenówek – Kurak. Miasto jest bliżej uzyskania dofinansowania unijnego na przeprowadzenie najpilniejszej inwestycji tramwajowej.

Po lutowym zawieszeniu ruchu tramwajowego na liniach 45 i 46 wybiegających z Łodzi odpowiednio do Zgierza (na pętlę Plac Kilińskiego) i do Ozorkowa władze Zgierza podjęły starania o przywrócenie komunikacji na terenie miasta. Kluczowy dla rozważań o wznowieniu kursów jest remont krótkiego odcinka wspólnego obu linii – od granicy z Łodzią (przystanek Helenówek) do przystanku Kurak. Przed wyłączeniem z ruchu tramwaje kursowały tam z minimalną prędkością 10 km/godz.

ŁOM pozytywnie ocenił wniosek o dofinansowanie remontu

Przeprowadzenie prac najprawdopodobniej pozwoliłoby na ponowne uruchomienie krótszej z zawieszonych tras – 45. W ostatnich dniach czerwca Urząd Miasta Zgierza złożył wniosek o dofinansowanie niezbędnej inwestycji do stowarzyszenia Łódzki Obszar Metropolitalny, które pełni rolę instytucji pośredniczącej przy rozdysponowaniu funduszy z instrumentu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Samorząd ma duże szanse na otrzymanie środków w wysokości ok. 9 mln zł, co ma stanowić 85 proc. wartości całego przedsięwzięcia.

– Wniosek Zgierza został pozytywnie oceniony przez ŁOM i trwa jego kontrola pod względem formalnym – mówi bowiem Jacek Grabarski z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. – Dwóch kontrolerów, którzy zajmują się wnioskiem, ma na to 40 dni – opisuje procedurę. Dodaje, że termin, w jakim musi zostać ukończona ocena formalna, upływa mniej więcej wraz z końcem sierpnia.

Na przełomie września i października ocena merytoryczna projektu

– Odtąd w ciągu 30 dni roboczych dokonana zostanie ocena merytoryczna. Potem następuje zatwierdzenie płatności przez zarząd województwa – tłumaczy nasz rozmówca. – Można się spodziewać, że w październiku zostanie wydana decyzja o dofinansowaniu wniosku – podsumowuje przedstawiciel samorządu szczebla regionalnego.

Choć inwestycja jest niezbędna także w kontekście ewentualnego wznowienia ruchu na trasie 46, wciąż brak jest jakichkolwiek konkretnych planów związanych z remontem zdegradowanej infrastruktury na dalszym odcinku linii ozorkowskiej. Przypomnijmy, że władze Zgierza rozważają przywrócenie kursowania tramwaju na fragmencie znajdującym się w granicach administracyjnych tego miasta. Zgodnie z propozycją tamtejszego samorządu 46 mogłoby kursować wahadłowo pomiędzy osiedlem Proboszczewice a Kurakiem bądź Helenówkiem.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Ozorków: Problemy z komunikacją zastępczą za tramwaj

Komunikacja

Ozorków: Problemy z komunikacją zastępczą za tramwaj

Kasper Fiszer 09 lipca 2018

Łódź: Więcej autobusów bez biletomatów

Komunikacja

Łódź: Więcej autobusów bez biletomatów

Kasper Fiszer 05 lipca 2018

Zgierz: Tramwaj do Proboszczewic kursowałby wahadłowo

Komunikacja

Zgierz: Tramwaj do Proboszczewic kursowałby wahadłowo

Kasper Fiszer 05 lipca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5