Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

ZDM Warszawa wybrał projektantów zielonej Marszałkowskiej

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2021-05-24 12:07
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

ZDM Warszawa wybrał projektantów zielonej Marszałkowskiej
oprac. Hubert Perliński / RS Architektura Krajobrazu
Zarząd Dróg Miejskich rozstrzygnął przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla zielonej transformacji ul. Marszałkowskiej n a odcinku od pl. Bankowego do pl. Konstytucji. Zamówieniami podzielą się dwie firmy. Projekty mają być gotowe w przyszłym roku.

Ile nowej zieleni i w jakich dokładnie miejscach pojawi na ul. Marszałkowskiej? Na to pytanie poznamy odpowiedź po sporządzeniu projektu wykonawczego – w przetargu, który ogłosił Zarząd Dróg Miejskich, wpłynęło pięć ofert.

Otwarcie ofert nastąpiło 26 marca. W obu częściach zgłosiło się pięć firm zainteresowanych podjęciem prac. ZDM rozstrzygnął postępowanie przed weekendem. Dla odcinka Nowogrodzka – Piękna wybrano ofertę firmy Polska Inżynieria za 485 tys. zł brutto, natomiast dla odcinka Królewska – al. „Solidarności” ofertę firmy Kom-Projekt za 244 tys. zł brutto.

Projektant wybrany w przetargu będzie miał rok na przygotowanie szczegółowego projektu wykonawczego. Dzięki temu przebudowa może rozpocząć się jeszcze w 2022 roku. Oba odcinki zostaną zaprojektowane w oparciu o koncepcję „Zielonej Marszałkowskiej” przygotowaną przez Zarząd Zieleni i skonsultowaną z mieszkańcami. Zakłada ona wprowadzenie w przestrzeni ulicy znacznie więcej zieleni. Pojawi się ona m.in. w pasie dzielącym pomiędzy jezdniami a torowiskiem. Projekt będzie przewidywał w tym miejscu nasadzenia drzew (tam, gdzie to możliwe) oraz krzewów i żywopłotów. Jezdnie będą miały po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, zaś na prawym pasie wyznaczone zostanie parkowanie.

Inwestycja będzie częścią programu Nowe Centrum Warszawy, którego celem jest przekształcenie śródmieścia stolicy w dostępną i zieloną przestrzeń publiczną. Dla pieszych powstaną dodatkowe przejścia przy ulicach Żurawiej i Wilczej, przewidziana jest też rezerwa pod nowa zebrę na Osi Saskiej. Z kolei rowerzyści na odcinku od pl. Konstytucji do ronda Dmowskiego zyskają trasę po obu stronach ulicy, w tym po zachodniej stronie aż do pl. Bankowego.


Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5