Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

ZDG TOR pomoże Kliczce odmienić Kijów

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Madrjas

Data publikacji:
2014-09-29 15:16
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

ZDG TOR pomoże Kliczce odmienić Kijów
mer Kijowa Witalij Kliczko, Adrian Furgalski i prezes Henryk Klimkiewiczfot. RK
Mer Kijowa Witalij Kliczko podpisał dziś w Gdańsku umowę o współpracy z Zespołem Doradców Gospodarczych TOR. To pierwszy krok w pozyskaniu 150 milionów euro pomocy na modernizację transportu publicznego stolicy.

Umowę podpisano w ramach uroczystości przyznania uczestnikom kijowskiego Majdanu nagrody im. Lecha Wałęsy. Z ramienia Zespołu Doradców Gospodarczych TOR umowę parafował prezes Henryk Klimkiewicz i wiceprezes Adrian Furgalski, a z ramienia władz Kijowa - mer Witalij Kliczko.

- Jest czas wojny i jest czas odbudowy. Wojny leżą w gestii polityków. W rękach biznesu jest natomiast odbudowa kraju po zniszczeniach - powiedział wiceprezes ZDG TOR Adrian Furgalski.

Już 23 miliardy dolarów pomocy gospodarczej

Dzięki pomocy ZDG TOR Kijów pozyska fundusze unijne na budowę nowoczesnego miasta. Już w tej chwili deklarowana przez kraje unijne pomoc dla Ukrainy wynosi 23 mld dolarów. W ramach tej puli Polska zgłasza cztery propozycje programów pomocowych. Jednym z nich jest właśnie program dla Kijowa, który będzie wart 150 milionów euro. Zgodnie z polityką Kliczki, skupi się on na poprawie transportu zbiorowego pod hasłem "inteligentne i bezpieczne miasto".

ZDG TOR pomoże w uzyskaniu akceptacji programu przez organy wspólnotowe, która ma nastąpić do końca roku. Co ważne, ze względu na trudną sytuację finansową zdecydowana większość pomocy dla naszego wschodniego sąsiada będzie bezzwrotna. Wkład własny Kijowa na poziomie 10-15 proc. sfinansuje polski Bank Gospodarstwa Krajowego.

Praca dla polskich firm

Program pomocy dla Kijowa oznacza zamówienia dla polskich firm - to podobny mechanizm, jak w przypadku pomocy przedakcesyjnej dla Polski. Kijów przedstawił konkretną listę niezbędnych inwestycji. Znajdziemy na niej m. in. modernizację zużytej w 98 procentach infrastruktury tramwajowej, dostawę taboru, systemy sterowania i informacji pasażerskiej dla metra. Powstanie również master plan dla transportu publicznego w Kijowie.

Podobny program dla kolei, w którym również uczestniczy ZDG TOR, ma wartość 250 milionów euro i obejmie tabor kolejowy oraz naprawę i elektryfikację torów. To drugi z czterech wspomnianych "polskich" projektów, którym również zajmą się nasze firmy. Program ma wsparcie zarówno ministerstwa gospodarki, jak i ministerstwa spraw zagranicznych. Powstaje też pod nadzorem instytucji unijnych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Słupsk. 38 mln zł na autobusy, rowery i przebudowę skrzyżowania

Prawo & Finanse

Słupsk. 38 mln zł na autobusy, rowery i przebudowę skrzyżowania

Paweł Rydzyński 18 września 2014

Przyszłość należy do tramwaju. Ponad 160 km linii do remontu

Prawo & Finanse

Przyszłość należy do tramwaju. Ponad 160 km linii do remontu

Witold Urbanowicz 10 września 2014

NIK pozytywnie o przygotowaniach do nowej perspektywy UE

Prawo & Finanse

NIK pozytywnie o przygotowaniach do nowej perspektywy UE

NIK 09 września 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5