Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Zasięg w całym metrze w I połowie 2015 r.

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
02-12-2014
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Zasięg w całym metrze w I połowie 2015 r.
fot. WU
Wygląda na to, że w I połowie przyszłego roku pełny zasięg komórkowy – nie tylko sieci Play – obejmie już całą I linią metra, także tunele. Wszyscy operatorzy dogadali się ws. realizacji projektu. Prace modernizacyjne i adaptacyjne ruszą na początku 2015 r.

Zasięg sieci komórkowych pojawił się po raz pierwszy w 2001 r. na stacji Centrum. W 2004 r. objął pozostałe stacje na linii metra. Jednak kolej podziemna wciąż pozostawała w dużej mierze strefą wolną od telefonów komórkowych, bo zasięg ginął przy wjeździe pociągu do tunelu. Rewolucję przyniosło pojawienie się sieci Play, która od 2011 r. oferuje zasięg na całej linii, także w tunelach. – Zainteresowanie i co najważniejsze – zużycie w pierwszej linii jest bardzo duże. Sam często podróżuję metrem do pracy i widzę naprawdę dużo osób surfujących na swoich smartfonach – mówi Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Play.

Śladem sieci Play

Wkrótce pozostałe sieci pójdą śladem sieci Play. – Decyzje są po stronie operatorów, my technicznie wszystko uzgodniliśmy już dawno. My tylko udostępniamy miejsce, koszty montażu (i konserwacji) pokrywają sami operatorzy, płacą nam też czynsz. Wszystkie urządzenia muszą mieć odpowiednie atesty i dokumenty, że nie zakłócą nam łączności – mówi Krzysztof Malawko, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego

Na razie "wielka trójka" (Plus, T-Mobile i Orange) oferuje zasięg w tunelach na północ od stacji A-20 Słodowiec. Dlaczego tyle czasu zajęły ustalenia ws. rozszerzenia zasięgu? – Gdy powstawała większa część linii, nikt nie myślał o poprowadzeniu instalacji telekomunikacyjnej od razu. Teraz te opóźnienia są nadrabiane – mówi Konrad Mróz z firmy T-Mobile. To jednak nie jedyny powód, tym bardziej, że przecież od kilku lat jeden z operatorów oferował już taką usługę. – Projekt modernizacji I linii metra jest realizowany wspólnie przez Orange, P4, Polkomtel i T-Mobile. Dlatego wszelkie ustalenia dotyczące sposobu prowadzenia inwestycji czy zagadnień technicznych muszą być zaakceptowane przez wszystkich operatorów. Nierzadko wymaga to więcej czasu. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że sama modernizacja jest wykonywana przy normalnym funkcjonowaniu metra. W związku z tym prace mogą być prowadzone w ściśle określonych przez Metro Warszawskie godzinach – wyjaśnia Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska.

Infrastruktura sieci Play podstawą

Do zwiększenia zasięgu będzie wykorzystywana infrastruktura spółki P4, która jest operatorem sieci Play. – Operatorem wiodącym jest w tym wypadku P4 i w oparciu o jego rozbudowaną i zmodernizowaną infrastrukturę pozostali operatorzy uzyskają zasięg w tunelach oraz uruchamiają nowe technologie na stacjach – mówi Arkadiusz Majewski z działu komunikacji korporacyjnej sieci Plus.

Jak mówią przedstawiciele firm telekomunikacyjnych, zakończył się już etap projektowy i niedługo rozpocząć się mają adaptacje na stacjach i w tunelach. – Zastosowano w tym przypadku unikalne rozwiązania cieknącego kabla, a w przypadku tak zaawansowanych i nietypowych rozwiązań, produkcja i dostawy realizowane są tylko dwa razy w roku. Prace modernizacyjne na pierwszych stacjach „starej” linii metra zaczną się na początku przyszłego roku, a ostatnie będą wykonywane pod koniec pierwszego kwartału 2015 r. Modernizacja rozpocznie się od stacji Centrum – informuje Arkadiusz Majewski z Plusa.

Kiedy już z komórek i smartfonów będzie można skorzystać w całej I linii metra? – Usługi telefonii komórkowej sieci Orange będą dostępne w tunelach I linii metra w pierwszej połowie 2015 r. – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Co gubią pasażerowie w metrze?

Komunikacja

Co gubią pasażerowie w metrze?

inf. pras. UM Warszawa 18 sierpnia 2023

Metro: Wakacyjny remont schodów na stacji Centrum

Przestrzeń

Metro: Wakacyjny remont schodów na stacji Centrum

Redakcja/inf. pras. 21 lipca 2023

Metro szuka oszczędności. Droga energia oznacza katastrofę

Komunikacja

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Co gubią pasażerowie w metrze?

Komunikacja

Co gubią pasażerowie w metrze?

inf. pras. UM Warszawa 18 sierpnia 2023

Metro: Wakacyjny remont schodów na stacji Centrum

Przestrzeń

Metro: Wakacyjny remont schodów na stacji Centrum

Redakcja/inf. pras. 21 lipca 2023

Metro szuka oszczędności. Droga energia oznacza katastrofę

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5