Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Zasięg komórek w metrze rozszerza się powoli. Kiedy cała I linia?

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
28-05-2015
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Zasięg komórek w metrze rozszerza się powoli. Kiedy cała I linia?
fot. Martyn Janduła
W I połowie tego roku cała I linia metra, łącznie z tunelami, miała zostać objęta zasięgiem telefonii komórkowej. Prace wydłużą się o kilka miesięcy. – Liczymy, że z uwagi na wygodę swoich klientów Metro Warszawskie znajdzie rozwiązanie, w ramach którego umożliwi nam szybszą realizację prac – mówi Konrad Mróz z biura prasowego T-Mobile.

W tej chwili I linia warszawskiego metra w dużej mierze pozostaje strefą wolną od telefonii komórkowej – zasięg w większości przypadków ginie przy wjeździe do tunelu. W pełni z urządzeń mobilnych na I linii mogą korzystać tylko abonenci sieci Play.

Operatorzy „wielkiej trójki” (Plus, T-Mobile i Orange) od dłuższego czasu pracują nad rozszerzeniem zasięgu w metrze (w technologii LTE). Obecnie abonenci powinni móc już korzystać z urządzeń mobilnych na odcinku od stacji Młociny do Placu Wilsona, a także na stacji Politechnika wraz z częścią przyległych tuneli. – Część tych stacji już działa, a wszystkie na pewno będą pracowały w ciągu kilku najbliższych dni. W bieżącym tygodniu realizujemy Centrum i jeszcze dwie stacje – mówi Arkadiusz Majewski z Plusa. Z Centrum uporał się już T-Mobile, który już w zeszłym roku uruchomił na tej stacji UMTS i LTE.

Wcześniej zakładano, że prace zakończą się w I połowie tego roku, jednak wiadomo już, że abonenci będą musieli się jeszcze uzbroić w cierpliwość. – Reszta stacji i tuneli jest jeszcze niegotowa. Rzeczywiście jest opóźnienie w realizacji projektu. Wynika ono z możliwości prowadzenia prac w tunelach metra. Możemy to robić tylko w określonych, wąskich przedziałach czasu. Przygotowując program realizacji inwestycji założyliśmy, co zostało zaakceptowane przez Metro Warszawskie, że dostaniemy więcej możliwości na prowadzenie prac. Niestety przy obecnie oferowanych nam czasach dostępu realizacja inwestycji potrwa kolejne kilka miesięcy – mówi Konrad Mróz z biura prasowego T-Mobile.

Jednym z problemów jest to, że operatorzy muszą „zmieścić” obok innych licznie prowadzonych na I linii prac modernizacyjnych, konserwacyjnych i utrzymaniowych. – Specyfika miejsca jest taka, że nie ma możliwości, by wszyscy operatorzy mogli w tym samym czasie prowadzić prace. Dodatkowo tempo prac jest tu praktycznie w 100% uzależnione od ograniczeń stawianych przez zarządcę metra. Priorytetem są prace związane z funkcjonowaniem metra, typu testowanie nowego taboru, prace modernizacyjne itp. My tak naprawdę mamy tylko dwie noce w ciągu tygodnia do wykonywania naszych prac. Nie mamy na to żadnego wpływu i po prostu po kolei robimy to co mamy zaplanowane – dodaje Arkadiusz Majewski z Plusa.

Kiedy w pełni będzie można korzystać z telefonii komórkowej w warszawskim metrze? – W tej chwili zakończenie prac na I linii metra przewidujemy na koniec III kwartału br. – deklaruje Majewski. – Liczymy, że z uwagi na wygodę swoich klientów Metro Warszawskie znajdzie rozwiązanie, w ramach którego umożliwi nam szybszą realizację prac – mówi Mróz.

Zasięg sieci komórkowych w warszawskim metrze pojawił się po raz pierwszy w 2001 r. na stacji Centrum. W 2004 r. objął pozostałe stacje na linii metra – w dalszym ciągu jednak bez odcinków tunelowych. Rewolucję przyniosło pojawienie się sieci Play, która od 2011 r. oferuje zasięg na całej linii, także w tunelach. Inaczej sprawa wygląda z otwartą w tym roku II linią metra – tutaj pełny zasięg wszystkich sieci w technologii LTE zapewniony jest od początku jej funkcjonowania. Efektem obecnie prowadzonych prac na I linii będzie nie tylko rozszerzenie zasięgu na odcinki tunelowe, ale także podwyższenie dostępnej prędkości przesyłu danych (z GPRS do LTE).
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Metro szkoli nowych maszynistów

Komunikacja

Metro szkoli nowych maszynistów

Redakcja/inf. pras. 18 maja 2023

Zobacz również:

Plus z pełnym zasięgiem w metrze. Teraz już wszyscy

Mobilność

Plus z pełnym zasięgiem w metrze. Teraz już wszyscy

Witold Urbanowicz 23 lutego 2016

Metro: Prawie wszyscy z pełnym zasięgiem na I linii

Komunikacja

Pozostałe z wątku:

Metro szkoli nowych maszynistów

Komunikacja

Metro szkoli nowych maszynistów

Redakcja/inf. pras. 18 maja 2023

Zobacz również:

Plus z pełnym zasięgiem w metrze. Teraz już wszyscy

Mobilność

Plus z pełnym zasięgiem w metrze. Teraz już wszyscy

Witold Urbanowicz 23 lutego 2016

Metro: Prawie wszyscy z pełnym zasięgiem na I linii

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5