Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Zamość zintegruje transport publiczny i kupi 10 autobusów

Dalej Wstecz
Autor:

Rafał Jasiński

Data publikacji:
2017-10-05 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Zamość zintegruje transport publiczny i kupi 10 autobusów
fot. jar
Już w przyszłym roku ma rozpocząć się realizacja węzła przesiadkowego w Zamościu. Obiekt powstanie w centrum miasta, bezpośrednio przy wybudowanym niedawno przystanku kolejowym Zamość Starówka. Samorząd miejski planuje również pozyskać 10 autobusów miejskich.

Autobusy z dala od pociągów

Drugie co do liczby ludności (liczy obecnie 64,5 tys. mieszkańców) miasto województwa lubelskiego postanowiło zerwać z typowym dla tego regionu dziedzictwem dezintegracji transportu zbiorowego. Lokalizacja stacji kolejowych w oddali od centrum miast spowodowała, że zwykle główne dworce autobusowe wybudowano w innych częściach ośrodków, bliżej najstarszych części ośrodków. Jest to dużym utrudnieniem zwłaszcza dla okazjonalnie podróżujących środkami transportu publicznego. Zmusza to do pokonywania sporych odległości między dworcami, nierzadko zmuszając do korzystania z komunikacji miejskiej lub taxi, co wydłuża czas przejazdu oraz generuje dodatkowe koszty podróży.

Powstanie centrum komunikacyjne Zamościa


Niebawem taki stan rzeczy ma ulec zmianie w Zamościu. Jak poinformował oficjalny serwis informacyjny miasta jego samorząd będzie realizował przedsięwzięcie mające na celu rozwój transportu publicznego. Podpisana została preumowa z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego na dofinansowanie inwestycji, polegającej na budowie centrum przesiadkowego oraz zakupu autobusów do wykonywania przewozów miejskich. W ramach przedsięwzięcia planowana jest integracja pasażerskiego transportu kolejowego, komunikacji autobusowej (dalekobieżnej, regionalnej, lokalnej), rowerowej i pieszej. Nie zapomniano o poruszających się samochodami osobowymi, w tym o napędzie elektrycznym.

Węzeł komunikacyjny ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie nowowybudowanego przystanku kolejowego Zamość Starówka, zlokalizowanego w bliskości historycznej dzielnicy miasta. W ramach prac powstaną stanowiska dla komunikacji autobusowej, miejsca dla oczekujących podróżnych i toalety. Z myślą o rowerzystach wybudowane będą przechowalnie dla jednośladów i zamontowane stojaki, powstanie również stacja roweru publicznego. Dla pojazdów z napędem elektrycznym przewiduje się stanowiska dla ładowania. Dogodne warunki do przesiadki na środki komunikacji zbiorowej znajdą użytkownicy samochodów osobowych – zakłada się budowę parkingu Park&Ride. Nie zapomniano nawet o miejscu na paczkomaty.

Będą nowe autobusy

Zamość odnowi również posiadany tabor przeznaczony do obsługi komunikacji miejskiej. W planach jest zakup 10 nowych autobusów, zasilanych olejem napędowym. Pojazdy będą wyposażone m.in. w klimatyzację.

Projekt za 16 mln zł

Wartość projektu oszacowano na ok. 16 mln zł. Niespełna 11 mln zł, ma stanowić dofinansowanie ze środków unijnych, zarządzanych przez samorząd województwa.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5