Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Zamość myśli o bezpłatnej komunikacji miejskiej

Dalej Wstecz
Data publikacji:
24-10-2023
Ostatnia modyfikacja:
24-10-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Zamość myśli o bezpłatnej komunikacji miejskiej
fot. UM Zamość
Zamość to kolejna gmina, które może wprowadzić bezpłatną komunikację miejską. Jak na razie pomysł jest na etapie konsultacji społecznych, choć nie będą one wiążące. Nieodpłatne przejazdy miałyby obowiązywać posiadaczy Karty Zamościanina a nie wszystkich chętnych.

W ostatnim czasie coraz więcej samorządów decyduje się na wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla swoich pasażerów. Takie decyzje podejmują zarówno małe gminy jak i średnie czy duże miasta. Ostatnio bezpłatną komunikację wprowadził Tczew, a przed kilkoma miesiącami takie rozwiązanie zaczęło też funkcjonować w Kaliszu, który jest w tym momencie największym polskim miastem z bezpłatną komunikacją miejską.

Zamość konsultuje

Do grona kolejnych samorządów myślących o bezpłatnych autobusach dołączył również niespełna 60-tysięczny Zamość, choć to rozwiązanie jest jak na razie na etapie konsultacji.

– Prezydent Miasta Zamość na wniosek Radnych Rady Miasta podjął decyzję o przeprowadzeniu konsultacji społecznych dotyczących darmowego transportu publicznego na terenie Miasta Zamość, dla posiadaczy ważnej Karty Zamościanina. Zgodnie z Zarządzeniem Nr 202/2023 Prezydenta Miasta Zamość z dnia 22 września 2023 r. konsultacje zostały przeprowadzone w terminie od 22 września 2023 r. do 21 października 2023 r. – przekazał nam Zespół Prasowy Urzędu Miejskiego w Zamościu.

Przedstawiciele miasta dodali też, że protokół z przeprowadzonych konsultacji zostanie przedstawiony w pierwszej kolejności miejskim radnym a następnie opinii publicznej, choć wyniki konsultacji nie będą wiążący – Zgodnie z § 12 Uchwały Nr XXXV/384/2013 Rady Miasta Zamość z dnia 25 listopada 2013 r. z późn. zm. wynik konsultacji ma wyłącznie charakter opiniodawczy i nie jest wiążący dla organów gminy – napisał Zespół Prasowy.

Na ewentualną decyzję dotyczącą wprowadzenia bezpłatnych autobusów jeszcze więc poczekamy.

Bezpłatne przejazdy dla wybranych

Co istotne, wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej miałoby dotyczyć tylko posiadaczy Karty Zamościanina, którą może wyrobić każdy rozliczający podatki w Zamościu oraz deklarujący miasto jako swoje miejsce zamieszkania. Pozostali podróżni nadal musieliby więc płacić za przejazdy. Gminę zapytaliśmy więc o to, ile kart wyrobiono do tej pory – Na dzień 10.10.2023 roku wydano 1327 Kart Zamościanina – przekazał nam Zespół Prasowy.

Warto przypomnieć, że w Zamościu mieszka obecnie niecałe 60 tysięcy mieszkańców, co oznacza, że Kartę Zamościanina posiada jak na razie mały procent populacji.

Większa rekompensata dla przewoźnika

Zespół Prasowy przekazał nam również, że w roku obecnym utrzymanie komunikacji miejskiej w Zamościu ma kosztować niecałe 13 mln złotych (dokładniej 12,717 mln).

Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji skutkowałoby utratą części wpływów z biletów, co wiązałoby się natomiast z większą rekompensatą, jaką miasto musiałoby zapłacić operatorowi, a więc MZK Zamość – Ze wstępnych szacunków Miejskiego Zakładu Komunikacji wynika, że Miasto początkowo będzie musiało dołożyć dodatkowo około 5 mln. zł. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że darmowa usługa pociągnie za sobą zwiększone zapotrzebowanie na przewozy, a to dodatkowo zwiększy koszty – napisał Zespół Prasowy.

Najpierw tramwaj, teraz bezpłatne przejazdy

Przypomnijmy, że o Zamościu zrobiło się głośno kilka miesięcy temu, kiedy miasto chciało budować autonomiczną linię tramwajową o czym sporo pisaliśmy tutaj.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5