Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Zakopane. Dworzec autobusowy przeszedł przez ulicę

Dalej Wstecz
Autor:

jd/inf. pras.

Data publikacji:
2017-04-03 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Zakopane. Dworzec autobusowy przeszedł przez ulicę
fot. Urząd Miasta Zakopane
Od 1 kwietnia w Zakopanem zmieniło się miejsce odjazdów autobusów dalekobieżnych, które kursują teraz z placu przy dworcu PKP. Pierwsze godziny funkcjonowania nowego miejsca pokazały, że konieczna jest niewielka modyfikacja rozmieszczenia przystanków. Dworzec od kwietnia mieści się kilkadziesiąt metrów dalej, bo dotychczasowe miejsce postoju autobusów zostało sprywatyzowane.

O zmianie miejsca odjazdów od sobotniego poranka informowały plakaty w całym mieście, zaś w okolicy dworca autobusowego oraz na placu przy dworcu PKP przez cały weekend dyżurowali informatorzy, którzy kierowali podróżnych na właściwe przystanki. – Mieliśmy sporo pracy, zwłaszcza że piękna pogoda i kwitnące krokusy przyciągnęły do Zakopanego bardzo wielu turystów. Przekierowanie podróżnych na nowe miejsce odjazdów odbywało się płynnie, tym bardziej, że plac przy dworcu PKP jest oddalony od dworca autobusowego raptem o kilkadziesiąt metrów – relacjonuje jeden z mobilnych informatorów.

Aktualne informacje dla podróżnych

Wbrew początkowym zapowiedziom, autobusy do Krakowa odjeżdżają ze stanowiska nr 7 w głębi placu, zaś do pozostałych miast (m.in. Gorlic, Kołobrzegu, Kudowy, Limanowej, Lublina, Łodzi, Nowego Sącza, Rybnika, Ustki i Zielonej Góry) ze stanowiska nr 10. Na plac przy dworcu PKP przeniesione zostały także busy jeżdżące do Białki Tatrzańskiej, Dzianisza Górnego, Gliczarowa Górnego i Skrzypnego (stanowiska 3-6). Z tego samego placu odjeżdżają prywatni przewoźnicy w kierunku Morskiego Oka (stanowisko 1), Doliny Kościeliskiej i Chochołowskiej (stanowisko 2) oraz większości miejscowości w powiecie tatrzańskim i nowotarskim (stanowiska 3-6). Nie zmieniło się z kolei miejsce odjazdów komunikacji miejskiej (linia nr 14 na Harendę i Olczę oraz linia nr 11 na Krzeptówki i Cyrhlę) oraz przewoźników prywatnych, którzy kursują do Kuźnic i na Olczę – przystanki wciąż znajdują się na stanowiskach 7 i 8 przed dworcem autobusowym.

Jedynym przewoźnikiem dalekobieżnym, który przez najbliższe tygodnie będzie odjeżdżał z dotychczasowego dworca autobusowego jest Polski Bus.

W budynku dworca PKP znajdują się toalety, przechowalnia bagażu, mała gastronomia i poczekalnia. Trwają rozmowy nad otwarciem kas biletowych oraz dźwiękową informacją o odjazdach autobusów. Władze miasta mają nadzieję, że wszystko będzie gotowe przed weekendem majowym.

Dlaczego autobusy kursują z innego miejsca?

Zmiana jest wynikiem wypowiedzenia przed miesiącem przez nowego właściciela umowy wszystkim przewoźnikom. Przypomnijmy, że teren zakopiańskiego dworca PKS nigdy nie należał do miasta. Do 1997 roku był własnością Skarbu Państwa, kiedy to wojewoda nowosądecki stwierdził, że na podstawie odpowiednich ustaw nabył prawo do wieczystego użytkowania tego terenu. W 2005 r. cały majątek zakopiańskiego Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej został sprywatyzowany przez ówczesnego wojewodę – już małopolskiego. Mimo że do przetargu stanęły dwie firmy przewozowe, tereny należące do PKS-u zostały sprzedane firmie deweloperskiej. Obecny burmistrz Zakopanego, Leszek Dorula, tuż po objęciu władzy w ostatnich wyborach samorządowych, kilkukrotnie próbował odkupić dworzec autobusowy od ówczesnego i obecnego właściciela. Ci jednak nie byli zainteresowani ofertą od miasta.

Burmistrz wystąpił też w 2015 r. do Ministra Infrastruktury i Rozwoju o unieważnienie decyzji z 1997 r. o przekazanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste, gdyż nie była ona zgodna z prawem. Minister w swoim orzeczeniu z 12 listopada 2015 r. potwierdził, że decyzja została wydana z naruszeniem prawa, jednak ze względu na to, że nastąpiły dalsze sprzedaże majątku (pierwsza już po kilku miesiącach), nie można stwierdzić jej nieważności.

Miejskie plany na budowę centrum zintegrowanej komunikacji i remont dworca PKP

Zakopiański Urząd Miasta planuje w ciągu trzech lat stworzyć w tym miejscu centrum zintegrowanej komunikacji kolejowej i autobusowej oraz wyremontować zabytkowy budynek dworca PKP. Parter zostanie przeznaczony na obsługę podróżnych, zaś na pierwszym piętrze i poddaszu ma znaleźć się mediateka. W nieco mniejszym budynku obok planowana jest m.in. informacja turystyczna i klub muzyczny. W lutym tego roku zakopiański magistrat pozyskał już ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego ponad 5 mln zł dofinansowania na remont części dworca, złożył też kolejne dwa wnioski o dofinansowanie na łączna kwotę ponad 23 mln zł remontu pozostałej części budynku oraz budowę centrum komunikacyjnego. Rozstrzygnięcie konkursu spodziewane jest w drugiej połowie tego roku. Władze Zakopanego liczą, że remont dworca PKP uda się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5