Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Zakopane decyduje się na ITS do zarządzania autobusami i centrum komunikacyjnym

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2022-01-12 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Zakopane decyduje się na ITS do zarządzania autobusami i centrum komunikacyjnym
fot. UM Zakopane
Zakopane rozpisało przetarg na wdrożenie w mieście inteligentnych systemów transportowych do usprawnienia komunikacji. Poza dostosowaniem sygnalizacji świetlnej w mieście, podróżni mają zyskać dodatkową informację o ruchu autobusów na tablicach informacyjnych i w aplikacji mobilnej.

Wdrożenie ITS w Zakopanym będzie prowadzone w kilku obszarach. Pierwszy z nich – drogowy – będzie dotyczył wdrożenia systemu sterowania ruchem na drogach. Wykonawca dostarczy oprogramowanie do zarządzania sygnalizacją świetlną. Wskazano do przebudowy lub budowy sygnalizatorów na przejściu dla pieszych na ul. Chramcówki oraz na skrzyżowaniach ulic T. Kościuszki i Alei 3-go Maja, K. Przerwy-Tetmajera i Krupówki, a także na wjeździe do „Centrum Komunikacyjnego”.

Drugim polem objętym systemem ITS będzie komunikacja miejska. Zamawiający chce wdrożyć w mieście system zarządzania komunikacją zbiorową. Kryje się za tym dostawa oprogramowania do zarządzania pojazdami transportu publicznego, urządzeń pokładowych oraz aplikacji pokładowej do lokalizacji pojazdów.

Dostarczone ma zostać także oprogramowanie do zarządzania tablicami informacji pasażerskiej. Oznacza to, że podróżni zyskają na przystankach dynamiczną informację o odjazdach autobusów. Zamawiający przewiduje dostawę i montaż 16 diodowych ledowych wyświetlaczy z napisami w kolorze pomarańczowym. Urządzenia będą wyposażone w moduł głosowy. Przewidziane są tablice z trzema wierszami z najbliższymi odjazdami lub sześcioma wierszami. Wśród lokalizacji wskazuje się rondo Armii Krajowej, al. 3 Maja Górna, al. 3 Maja Dolna, rondo Jana Pawła II, Watra, Targowica, Krzeptówki, Przewodników Tatrzańskich, Olcza Kościół, Pardałówka i Kuźnice.

Zakopane zawarło w przetargu także konieczność dostawy i uruchomienia portalu internetowego dla potrzeb komunikacji miejskiej i z rozkładami jazdy. Dane z systemu zarządzania pojazdami oraz systemu informacji pasażerskiej mają być zintegrowane z aplikacją mobilną.

System ITS ma obejmować swoim zasięgiem także nowo budowane centrum komunikacyjne, które ma zostać wyposażone w elementy i urządzenia niezbędne do informowania podróżnych o ruchu autobusów. Miasto zleci wykonawcy montaż systemu kontroli wjazdu i wyjazdu pojazdów, rozbudowę systemu rozgłoszeniowego, wyposażenie stanowisk autobusowych, montaż dwóch wyświetlaczy informacyjnych w formie infokiosków. W budowanym centrum komunikacyjnym znaleźć ma się także monitoring. Wyposażony zostanie budynek dworca autobusowego z poczekalnią, strefa stanowisk postojowych transportu lokalnego oraz siedem stanowisk postojowych transportu dalekobieżnego. Zaplanowano 16 wyświetlaczy wskaźnikowych w technologii LED oraz 16 wyświetlaczy z e-papierem o wymiarach 80x30 cm do prezentowania rozkładu jazdy na zewnątrz.

Wdrożenie ITS obejmie także strefę Kuźnice. Zamawiający zaplanował tożsame systemy do zarządzania ruchem, jak nadzór nad wjazdami i wyjazdami pojazdów. System ma rozpoznać wjeżdżający pojazd, sprawdzić w bazie danych jego uprawnienia oraz przesyłać dane o autobusie do systemu nadrzędnego. W razie konieczności naliczać opłaty.

Budowa inteligentnego systemu transportowego w mieście jest realizowana w ramach zadania „Inteligentne Systemy Transportowe”. Prace są współfinansowane w ramach środków unijnych RPO województwa małopolskiego. Składanie ofert w przetargu wyznaczono do 3 lutego. Ocenie będą podlegać cena (60 proc.) oraz wydłużenie okresu gwarancji (40 proc.).

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Zakopane kupi elektrobusy

Komunikacja

Zakopane kupi elektrobusy

Witold Urbanowicz 04 stycznia 2022

Zakopane nie kupi autobusów przez pandemię

Komunikacja

Zakopane nie kupi autobusów przez pandemię

Witold Urbanowicz 24 kwietnia 2020

Zakopane z ofertą od Solarisa na kolejne autobusy

Komunikacja

Zakopane z ofertą od Solarisa na kolejne autobusy

Witold Urbanowicz 01 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5