Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Zajezdnia Franowo: Żądania finansowe wykonawcy oddalone

Dalej Wstecz
Data publikacji:
13-06-2017
Ostatnia modyfikacja:
30-11-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
informacja prasowa kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr; informacja własna

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Zajezdnia Franowo: Żądania finansowe wykonawcy oddalone
fot. WU
MPK Poznań nie będzie musiał płacić dodatkowych środków wykonawcy zajezdni Franowo. Sąd Apelacyjny oddalił pozew Elektrobudowy o zapłatę kwoty blisko 25 mln zł wraz z odsetkami. Orzeczenie może mieć duży wpływ na utrwalenie standardów dotyczących dobrych praktyk przy realizacji i rozliczaniu zamówień publicznych na roboty budowlane wykonywane przez konsorcjum wykonawców.

Franowo dzierży miano obecnie najnowocześniejszej zajezdni tramwajowej w kraju. Uruchomiono ją w 2014 r. po trzech latach budowy – poprzednią otwarto na początku lat 80. w Łodzi (Telefoniczna). Obiekt na lata zabezpiecza potrzeby związane z obsługą poznańskiej sieci tramwajowej. Zajezdnia zajmuje obszar aż 17 hektarów. To więcej niż powierzchnia wszystkich innych zajezdni w Poznaniu razem wziętych. W chwili obecnej obiekt jest w stanie obsłużyć 100 tramwajów bądź składów 35-metrowych, ale istnieje możliwość rozbudowy do obsługi 150 pojazdów (w tym dwudziestu dłuższych – 45-metrowych).

Choć obiekt działa już od trzech lat, dopiero teraz prawomocnie kończy się spór związany z wysokością zapłaty dla wykonawcy. Pozew w tej sprawie złożyła firma Elektrobudowa, która wspólnie z ZUE, liderem konsorcjum, realizowała prace. Sprawa obejmowała m.in. dyskusyjne w orzecznictwie zagadnienia dotyczące prawidłowego sposobu spełnienia świadczenia przez zamawiającego w sytuacji, gdy w toku inwestycji wystąpiły różnice między postanowieniami umowy o realizację zamówienia publicznego i umowy konsorcjum dotyczące podmiotu na rzecz którego zamawiający powinien dokonać zapłaty wynagrodzenia.

W dniu 11 maja roku Sąd Apelacyjny w Poznaniu wydał wyrok oddalający apelację Elektrobudowa SA w sprawie przeciwko Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu w Poznaniu o zapłatę kwoty 24.701.601,86 zł wraz z odsetkami ustawowymi od czerwca 2015 roku. Wcześniej (w lutym 2017 roku) w bliźniaczej sprawie o zapłatę 76.782,01 zł wraz z odsetkami apelacja powoda również została oddalona.

Sąd Apelacyjny przychylił się do argumentacji MPK w Poznaniu. uznając, że jakiekolwiek zmiany umowy konsorcjum w toku inwestycji nie wpływają na treść umowy o realizację zamówienia. W wyroku Sąd stwierdził również, że strony mogą w granicach swobody umów nadać świadczeniu pieniężnemu charakter świadczenia niepodzielnego – jest to teza o dużym znaczeniu dla obrotu gospodarczego.

Wyrok prawomocnie kończy kilkuletni spór obejmujący zagadnienia typowe dla sporów budowlanych. Orzeczenie może mieć istotny wpływ na utrwalenie standardów dotyczących dobrych praktyk przy realizacji i rozliczaniu zamówień publicznych na roboty budowlane wykonywane przez konsorcjum wykonawców.

MPK w Poznaniu reprezentowana była w sprawie przez prawników WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr: adwokata Jordana Zafirowa i adwokata Bartłomieja Jankowskiego, wspieranych przez radcę prawnego Martę Midloch i Agatę Kukawkę.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Zielone koziołki atrakcją poznańskich zajezdni

Przestrzeń

Zielone koziołki atrakcją poznańskich zajezdni

Witold Urbanowicz 25 lutego 2017

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Zielone koziołki atrakcją poznańskich zajezdni

Przestrzeń

Zielone koziołki atrakcją poznańskich zajezdni

Witold Urbanowicz 25 lutego 2017

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5