Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Zabytkowy dworzec w Rokicinach do remontu. Ruszają prace projektowe

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-06-21 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Zabytkowy dworzec w Rokicinach do remontu. Ruszają prace projektowe
fot. UG Rokiciny
Ruszają prace projektowe związane z przebudową zabytkowego dworca w Rokicinach przy linii kolejowej nr 1. Z wyremontowanego dworca podróżni skorzystają w 2022 r.

Rokiciny znajdują się w województwie łódzkim przy linii kolejowej nr 1 Warszawa Zachodnia – Katowice, między stacjami Koluszki i Piotrków Trybunalski. W historycznym budynku dworca znajduje się kasa i poczekalnia, choć stan pozostawia wiele do życzenia. Ten stan może zmienić się w najbliższych latach. Pod koniec maja PKP SA podpisały umowę z firmą Paka Architekci na wykonanie projektu przebudowy obiektu.

Obiekt jest wpisany do ewidencji zabytków, dlatego też ostateczny zakres prac będzie określony po uzgodnieniach z konserwatorem zabytków. – W planach jest zachowanie historycznych gabarytów, bryły oraz kształtu dachu. Modernizacja ma obejmować wydzielenie holu i poczekalni w centralnej części budynku, w której znajdą się węzeł sanitarny, pomieszczenie przeznaczone na kasę biletową oraz dwa pomieszczenia na cele komercyjne i techniczne. Pozostała część parteru będzie przeznaczona dla najemców zewnętrznych – informuje Anna Cierkowska z biura prasowego PKP SA. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zmieni się też wykorzystanie piętra, na którym obecnie znajdują się lokale mieszkaniowe. – Z niezależnych klatek schodowych będą korzystali użytkownicy lokali znajdujących się na piętrze, które po relokacji mieszkańców zostaną wykończone w standardzie deweloperskim i przeznaczone dla najemców zewnętrznych – mówi Cierkowska. Na poddaszu i w części piwnicy przewidziano pomieszczenia techniczne. – O tym, jak będzie zagospodarowana pozostała jej część, zdecyduje konserwator zabytków – mówi przedstawicielka PKP SA.

Zaplanowano też zagospodarowanie otoczenia dworca. – Prace modernizacyjne wokół budynku będą obejmowały m.in. poprawę odwodnienia, wymianę i wyprofilowanie nawierzchni wokół dworca, a także stworzenie dwóch miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. Przed budynkiem dworca powstaną również miejsca parkingowe dla rowerów – wskazuje Anna Cierkowska.

Na efekty modernizacji mieszkańcom i pasażerom przyjdzie trochę poczekać. – Na pierwszą połowę przyszłego roku jest planowane uzyskanie pozwolenia na budowę, ogłoszenie przetargu na roboty budowlane i jego rozstrzygnięcie. Oddanie dworca do użytku jest planowane na pierwszą połowę 2022 roku – mówi Anna Cierkowska. Podróżni w czasie przebudowy będą korzystać z dworca tymczasowego. Szacowany koszt całej inwestycji to ok. 7 mln zł.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olsztyn Główny: Niespodziewana zmiana projektanta

Prawo & Finanse

Olsztyn Główny: Niespodziewana zmiana projektanta

Witold Urbanowicz 17 czerwca 2019

Dworzec w Redzie do przebudowy. Będzie nowa poczekalnia

Przestrzeń

Dworzec w Redzie do przebudowy. Będzie nowa poczekalnia

Witold Urbanowicz 19 czerwca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5