Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Wracają zapomniane przystanki kolejowe, ale nie ten na Janowie

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2022-06-22 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Wracają zapomniane przystanki kolejowe, ale nie ten na Janowie
fot. Kasper Fiszer
Na łódzką mapę sieci komunikacyjnej powróciła znakomita większość zamkniętych przed laty przystanków kolejowych, ale nie ten o nazwie Łódź-Widzew Janów. Peron zlokalizowany na peryferiach miasta, pomiędzy Widzewem a Andrzejowem, nie doczeka się raczej odtworzenia. Zarządca infrastruktury twierdzi bowiem, że nie otrzymuje sygnałów o potrzebie przywracania postojów pociągów w tej okolicy.

Ostatnie lata przyniosły odtworzenie szeregu niewykorzystywanych przez dekady przystanków kolejowych zlokalizowanych na terenie Łodzi. Są one obecnie wykorzystywane do obsługi połączeń aglomeracyjnych przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną i w wielu przypadkach cieszą się sporym zainteresowaniem podróżnych. Stanowią też podstawę funkcjonowania dwóch linii miejskich.

Cały szereg przystanków odtworzonych po latach

Pierwszą z nich jest trasa z Łodzi-Widzewa do Zgierza,, gdzie pociągi zatrzymują się na odtworzonych przystankach na Stokach i Arturówku, a także na nieco przeniesionym względem pierwotnej lokalizacji Marysinie. Drugim z odcinków jest ten biegnący przez dużą stację towarową Olechów.

Na jej terenie odtworzone zostały trzy przystanki – Olechów Wschód, Olechów Zachód i Olechów Wiadukt. Dodatkowo nieco później odbudowany został przystanek Łódź-Andrzejów Szosa. Kilka lat wcześniej pociągi, także te dalekobieżne, zaczęły zaś przystawać przy dworcu Łódź-Chojny, który przy tej okazji został odremontowany i ponownie udostępniony podróżnym.

Nie ma sygnałów o potrzebie postojów na Janowie

Około dwie dekady temu istniał na terenie miasta jeszcze jeden przystanek, który dotychczas nie powrócił na kolejową mapę Łodzi: Łódź-Widzew Janów. Ten najprawdopodobniej nie będzie jednak odbudowywany. – Decyzje o odtworzeniu przystanków podejmujemy na podstawie wniosków samorządów i lokalnych społeczności oraz deklaracji przewoźników o postojach pociągów. W związku z brakiem postulatów obecnie nie planujemy odbudowy tego przystanku – mówi bowiem Rafał Wilgusiak z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.

– Przystanek Łódź-Widzew Janów został wyłączony z eksploatacji, gdy przestał pełnić funkcję obsługi podróżnych z uwagi na brak zainteresowania mieszkańców – stwierdza nasz rozmówca. W ostatnim okresie istnienia peron pełnił jednak wyłącznie rolę służbowego dla pracowników pobliskich zakładów remontowych. Cała infrastruktura przystankowa została ostatecznie rozebrana podczas modernizacji linii kolejowej nr 17 pomiędzy Łodzią-Widzewem a Koluszkami.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rosyjski ostrzał uszkodził zajezdnię metra w Charkowie

Przestrzeń

Rosyjski ostrzał uszkodził zajezdnię metra w Charkowie

Witold Urbanowicz 21 czerwca 2022

CAF dostarczy do Montpellier do 77 tramwajów

Komunikacja

CAF dostarczy do Montpellier do 77 tramwajów

Witold Urbanowicz 21 czerwca 2022

Łódź: Przystanku kolejowego na Janowie na razie nie będzie

Komunikacja

Łódź: Przystanku kolejowego na Janowie na razie nie będzie

Kasper Fiszer 25 września 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5