Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Wzajemne honorowanie biletów WKD i KM z haczykiem

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-10-17 10:00
Tagi:
, WKD
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wzajemne honorowanie biletów WKD i KM z haczykiem
fot. MJ
Taryfy kolejowe potrafią przysporzyć ewentualnym użytkownikom sporo problemów i zagwozdek. W 2008 r. WKD i Koleje Mazowieckie zawarły porozumienie o wzajemnym honorowaniu biletów. Dotyczy ono jednak wyłącznie biletów wydanych na ściśle określone relacje – w praktyce więc z oferty tej wykluczeni są podróżni korzystający na części trasy z bardzo popularnej oferty wspólnego biletu ZTM, KM i WKD. – Oferta dotycząca zawartego porozumienia o wzajemnym honorowaniu określonych rodzajów biletów została również skonstruowana w taki sposób, aby uwzględnić bieżącą kondycję ekonomiczno-finansową każdego z podmiotów – odpowiada Krzysztof Kulesza, rzecznik prasowy WKD.

Niedawno napisał do nas jeden z czytelników, który codziennie – od kilku lat – korzysta z linii 447 na trasie z Milanówka do Warszawy Śródmieście. Niestety, jak przekonuje, trasa ta charakteryzuje się dużą awaryjnością. W takich sytuacjach ratunek przychodzi linia WKD i porozumienie o wzajemnym honorowaniu biletów okresowych odcinkowych. W praktyce jednak dla naszego czytelnika – jak i sporej części podróżnych – wspomniane porozumienie jest bezużyteczne. Dlaczego? Czytelnik posiada bowiem bilet okresowy KM tylko na część trasy, a na dalszym odcinku posługuje się biletem ZTM w ramach wspólnego biletu. Jak się okazuje, tych dwóch ofert łączyć nie można.

Jak informuje WKD, porozumienie o wzajemnym honorowaniu biletów WKD i KM zostało zawarte w 2008 r. Dotyczy ono jednak biletów okresowych odcinkowych w trzech ściśle określonych relacjach (tzw. stycznych): Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Zachodnia / Ochota / Śródmieście, Milanówek – Warszawa Zachodnia / Ochota / Śródmieście oraz Pruszków – Warszawa Zachodnia / Ochota / Śródmieście. – Zawierając porozumienie w zakresie wzajemnego honorowania biletów w tzw. relacjach stycznych, zarówno spółka Warszawska Kolej Dojazdowa, jak i Koleje Mazowieckie wyszły naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Dzięki ofercie pasażer posiadający jeden bilet okresowy odcinkowy, w relacji wskazanej w porozumieniu, może korzystać z przejazdów pociągami WKD lub KM naprzemiennie, bez konieczności nabywania dodatkowego biletu na przejazd pociągiem drugiego przewoźnika – zauważa Krzysztof Kulesza, rzecznik prasowy WKD.

Jak podkreśla, oferta wspólnego biletu ZTM-KM-WKD nie może być łączona ze wzajemnym honorwaniem biletów, gdyż porozumienia te WKD zawarła z innymi podmiotami. Pierwszą z ZTM, a drugą z KM. Rzecznik dodaje też, że linie WKD i KM przebiegają przez „obszary o zróżnicowanym poziomie zagospodarowania, jak również charakteryzujące się odmiennymi uwarunkowaniami w zakresie dostępności transportowej”. – Oferta dotycząca zawartego porozumienia o wzajemnym honorowaniu określonych rodzajów biletów została skonstruowana w taki sposób, aby uwzględnić bieżącą kondycję ekonomiczno-finansową każdego z podmiotów. W związku z powyższym nie jest przewidywana zmiana zakresu obecnie obowiązującego pomiędzy WKD i KM porozumienia w sprawie wzajemnego honorowania biletów okresowych odcinkowych w relacjach tzw. stycznych – informuje Kulesza.

Z oferty wzajemnego honorowania biletów okresowych odcinkowych nie skorzysta też podróżny posiadający bilet na dłuższą relację (np. z Jaktorowa do Warszawy), który dopiero zechciałby przesiąść się na linię WKD. Podobnie pasażer mający bilet okresowy odcinkowy na przejazd pociągiem KM np. z Milanówka do przystanku Warszawa Aleje Jerozolimskie, z przesiadką na Warszawie Zachodniej, nie skorzysta z bezpośredniego pociągu WKD z Pruszkowa do Warszawy Alej Jerozolimskich. – Należy podkreślić, że porozumienie zawarte pomiędzy WKD i KM dotyczy tylko wybranych, ściśle określonych relacji, wskazanych w informacjach o ofercie, prezentowanych na stronach internetowych przewoźników WKD i KM oraz w gablotach informacyjnych i wiatach przystankowych – niezależnie od tego, czy żądana relacja zawiera się w relacji sprecyzowanej w ofercie, bądź nie – wskazuje rzecznik WKD.


Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
WKD z umową finansową na drugi tor do Grodziska

Prawo & Finanse

WKD z umową finansową na drugi tor do Grodziska

Witold Urbanowicz 30 września 2019

Mazowsze zainteresowane przedłużeniem WKD do centrum Warszawy

Przestrzeń

Mazowsze zainteresowane przedłużeniem WKD do centrum Warszawy

Witold Urbanowicz 17 września 2019

WKD z dodatkowym składem w ruchu od października

Komunikacja

WKD z dodatkowym składem w ruchu od października

Witold Urbanowicz 26 sierpnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5