Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Wyremontowany dworzec Bydgoszcz Zachód otwarty dla podróżnych

Dalej Wstecz
Data publikacji:
31-08-2023
Ostatnia modyfikacja:
31-08-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. PKP SA

Podziel się ze znajomymi:

Nowoczesna przestrzeń obsługi podróżnych w historycznej bryle, z usprawnieniami dla osób z niepełnosprawnościami oraz rozwiązaniami przyjaznymi środowisku – taki jest dworzec Bydgoszcz Zachód po zakończonej inwestycji. Z odnowionego dworca korzystają już pierwsi pasażerowie.

Prace budowlane na dworcu trwały nieco ponad rok. Inwestycja została zrealizowana w ramach programu inwestycji dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych. Dzięki niej budynek stał się nowoczesny i przyjazny dla wszystkich korzystających z niego pasażerów. Renowację przeszła elewacja, która zyskała nową, jasną kolorystykę. Pojawiły się na niej także nowy zegar oraz podświetlane napisy z nazwą stacji. Niewielkiej zmianie uległa bryła budynku – przed wejściem do poczekalni powstał zadaszony przedsionek, pod którym będzie można oczekiwać na przyjazd pociągu.

Całkowicie na nowo zaprojektowano poczekalnię dla podróżnych. Wnętrze jest utrzymane w bieli i szarościach oraz doświetlone dzięki dużym oknom umieszczonym w elewacji oraz wielkoformatowej szklanej witrynie przy wejściu głównym. Wnętrze oświetlono dodatkowo za pomocą nowoczesnych w formie, kwadratowych opraw podwieszanych do sufitu. W klimatyzowanej poczekalni zaprojektowano również ławki z wyprofilowanym wygodnym oparciem, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Tuż przy poczekalni znalazły się toalety. Pozostałą powierzchnię dworca zajęły pomieszczenia techniczne.

Dzięki przebudowie dworzec stał się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. W jego przestrzeni zlikwidowano bariery architektoniczne i wprowadzono szereg nowych rozwiązań wspierających osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Wśród nich m.in. linie prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy mapy dotykowe dworca.

Dworzec stał się również przyjazny środowisku. Zamontowano w nim i jego otoczeniu energooszczędne oświetlenie w technologii LED. Z kolei poprzez ocieplenie budynku oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej ograniczono straty ciepła. Dzięki systemowi inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System), który steruje systemami i urządzeniami na dworcu zoptymalizowano zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody. W budynku i jego otoczeniu jest również bezpieczniej, gdyż w ramach inwestycji zamontowano nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym monitoring.

Metamorfozę przeszło najbliższe otoczenie dworca. W jego sąsiedztwie zamontowano nowe oświetlenie oraz elementy małej architektury, w tym ławki i kosze. Ułożono również nową nawierzchnię, a przy budynku znalazły się miejsca postojowe dla samochodów osobowych.

Przebudowa dworca kolejowego Bydgoszcz Zachód kosztowała 5 mln złotych brutto. Wykonawcą robót budowlanych Przedsiębiorstwo Remontowo Budowlane AGAD z Torunia, a dokumentację projektową przebudowy dworca opracowała pracownia WK Architekci ze Swarzędza.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5