Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Wykonawca metra: Robimy wszystko, żeby zdążyć z Powiślem

Dalej Wstecz
Data publikacji:
30-07-2014
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Wykonawca metra: Robimy wszystko, żeby zdążyć z Powiślem
fot. WU
Trwają prace wykończeniowe na niemal wszystkich stacjach centralnego odcinka II linii metra. Wykonawca większość sił skierował na najmniej zaawansowane Powiśle. – Robimy co w naszej mocy, żeby zdążyć – mówi Francesco Scaglione, kierownik kontrakty ze strony wykonawcy, firmy AGP Metro.

Większość prac konstrukcyjnych na stacji Powiśle już się zakończyła. – Pozostało właściwie tylko zamknięcie otworów technologicznych, przygotowujemy szalunki na poziomie -2 – mówi Mateusz Witczyński, rzecznik prasowy wykonawcy, firmy AGP Metro. Jak dodaje, na poziomach pośrednich trwają prace wykończeniowe – murarskie i instalacyjne. W niektórych miejscach, np. przy wejściu ze strony Wybrzeża Kościuszkowskiego, są układane kamienne posadzki, oświetlenie itp. Wyposażane są pomieszczenia specjalne – podstacje, dyspozytorskie.

Więcej uwagi wymaga najniższy poziom stacji. – Wykonywane są ostatnie elementy peronu, trwa budowa płyty fundamentowej pod torowisko. Prace postępują bardzo intensywnie – mówi Witczyński. Stacja ta będzie się różniła konstrukcyjnie od innych przystanków centralnego odcinka II linii metra (i tych na I linii warszawskiego metra). Jej fragment pod tunelem Wisłostrady wykonywano metodą górniczą – drążono trzy równoległe tunele, w miejscu torów i peronu. – W obudowie stałej łączników wycięto otwory. Pozostawione elementy obudowy tworzą kolumny. Wynika to z uwarunkowań konstrukcyjnych – opisuje Witczyński.

Wykonawca zapewnia, że wszystko idzie zgodnie z planem. – Prace idą dobrze, zgodnie z harmonogramem. To nasza ostatnia stacja, pracuje tam jednocześnie bardzo dużo ludzi – mówi Francesco Scaglione, kierownik kontraktu ze strony AGP Metro. Zgodnie z umową prace powinny skończyć się 30 września br. Budowniczowie liczą na to, że uda się dotrzymać terminu. – Mam taką nadzieję. Jak to na budowie, nic nie jest pewne, ale robimy co w naszej mocy – przekonuje Scaglione. – Zagrożenia są wszędzie, zawsze coś może pójść nie tak, nie można tego wykluczyć. Nie powinno być już konstrukcyjnych problemów. Nie mamy teraz sygnałów, żeby ten termin nie mógł zostać dotrzymany – dodaje Mateusz Witczyński.

Stacja Powiśle jest nietypowa – składa się z dwóch korpusów, znajdujących się po dwóch stronach drogowego tunelu Wisłostrady i połączonych pod tym tunelem, na poziomie peronu, trzema równoległymi tunelami. W sierpniu 2012 r. podczas drążenia pierwszego z nich doszło do poważnej awarii. Na teren budowy przedostały się nawodnione masy gruntu spod tunelu Wisłostrady, który tym samym został pozbawiony stabilnego podłoża. Wymusiło to wstrzymanie dalszych prac i zamknięcie tunelu. Wykonawca musiał wypełnić pustkę pod podziemną drogą, a także ustabilizować i wzmocnić grunt. Budowa samej stacji musiała zostać wstrzymana na dłuższy czas.

Po zakończeniu budowy przewidziane są odbiory służb zewnętrznych. Centralny odcinek II linii zostanie udostępniony po ich zakończeniu. Powinno to nastąpić, jak zapowiadają władze miasta, w tym roku.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Metro: Nowe, szklane wejście na Świętokrzyskiej otwarte

Komunikacja

Metro: Nowe, szklane wejście na Świętokrzyskiej otwarte

inf. pras. UM Warszawa 23 sierpnia 2023

Hiszpania: CAF dostarczy 5 nowych pociągów dla Euskotren

Mobilność

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Metro: Nowe, szklane wejście na Świętokrzyskiej otwarte

Komunikacja

Metro: Nowe, szklane wejście na Świętokrzyskiej otwarte

inf. pras. UM Warszawa 23 sierpnia 2023

Hiszpania: CAF dostarczy 5 nowych pociągów dla Euskotren

Mobilność

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5