Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Wygodne przesiadki i nowe autobusy. Lęborski węzeł przesiadkowy już działa

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Rösler

Data publikacji:
2021-09-08 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wygodne przesiadki i nowe autobusy. Lęborski węzeł przesiadkowy już działa
fot. Materiał Prasowy UM w Lęborku
Przy dworcu kolejowym w Lęborku działa już nowy węzeł integracyjny. Powstały tam przystanki autobusowe, miejsca parkingowe oraz drogi rowerowe. A po mieście jeździ 5 nowych autobusów. Cała inwestycja powstała dzięki ponad 28 mln zł unijnego dofinansowania.

Uroczyste otwarcie lęborskiego węzła przesiadkowego odbyło się 26 sierpnia 2021 r. Wzięli w nim udział między innymi wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna oraz przedstawiciele lęborskiego samorządu.

Przesiadki w Lęborku

Do tej pory rejon dworca kolejowego w Lęborku nie ułatwiał podróży. Przystanki umieszczone były w różnych miejscach, a samochody często były zaparkowane w miejscach niedozwolonych i oddalonych od dworca. Teraz dzięki projektowi o nazwie Lęborski Węzeł Przesiadkowy cały rejon zmienił się nie do poznania. Przebudowane zostały ulice w południowej części miasta. Niektóre skrzyżowania zastąpiono bezpieczniejszymi rondami. Utworzone zostały parkingi dla samochodów, jak i zadaszone miejsce postojowe dla rowerów. Piesi mają do dyspozycji chodniki, a rowerzyści wygodne drogi rowerowe. Zasadzona została także zieleń. Przed samym dworcem będą miejsca parkingowe kiss&ride. Co ważne, projekt obejmował nie tylko inwestycje w infrastrukturę. Zakupionych zostało 5 nowoczesnych autobusów polskiej firmy Solaris. Pojazdy wyposażone są w system informacji pasażerskiej, automaty biletowe oraz ładowarki USB. Projektowane są także zmiany tras niektórych linii autobusowych tak, aby ułatwić dotarcie nie tylko do dworca, ale i do najważniejszych miejsc w Lęborku.

Projekt w liczbach

Cała inwestycja kosztowała prawie 40 mln zł. Jej realizacja nie byłaby możliwa bez unijnego wsparcia. Dofinansowanie ze środków UE wyniosło ponad 28,2 mln zł. Jak zakładano w projekcie, z nowego węzła integracyjnego w Lęborku skorzystać może nawet 1,2 mln podróżnych rocznie.

Węzły integracyjne na Pomorzu

Lęborski węzeł przesiadkowy jest jednym z 27 takich węzłów, jakie powstały lub powstają na Pomorzu. Z tych działających można wymienić węzły m.in. w Kwidzynie, Starogardzie Gdańskim czy Kartuzach. Łącznie, te wszystkie transportowe inwestycje kosztowały ponad miliard złotych. Około 522 mln zł stanowiło unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Nowa droga pieszo-rowerowa połączy Szreniawę z Komornikami

Komunikacja

Nowa droga pieszo-rowerowa połączy Szreniawę z Komornikami

Jakub Rösler 03 września 2021

W Zabrzu powstaną dwa centra przesiadkowe. Wybrano wykonawców

Komunikacja

W Zabrzu powstaną dwa centra przesiadkowe. Wybrano wykonawców

Jakub Rösler 26 sierpnia 2021

Rusza przetarg na budowę węzła Gdańsk Wrzeszcz

Komunikacja

Rusza przetarg na budowę węzła Gdańsk Wrzeszcz

Jakub Rösler 11 sierpnia 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5