Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Wygodne przesiadki i nowe autobusy. Lęborski węzeł przesiadkowy już działa

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
08-09-2021
Ostatnia modyfikacja:
29-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Wygodne przesiadki i nowe autobusy. Lęborski węzeł przesiadkowy już działa
fot. Materiał Prasowy UM w Lęborku
Przy dworcu kolejowym w Lęborku działa już nowy węzeł integracyjny. Powstały tam przystanki autobusowe, miejsca parkingowe oraz drogi rowerowe. A po mieście jeździ 5 nowych autobusów. Cała inwestycja powstała dzięki ponad 28 mln zł unijnego dofinansowania.

Uroczyste otwarcie lęborskiego węzła przesiadkowego odbyło się 26 sierpnia 2021 r. Wzięli w nim udział między innymi wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna oraz przedstawiciele lęborskiego samorządu.

Przesiadki w Lęborku

Do tej pory rejon dworca kolejowego w Lęborku nie ułatwiał podróży. Przystanki umieszczone były w różnych miejscach, a samochody często były zaparkowane w miejscach niedozwolonych i oddalonych od dworca. Teraz dzięki projektowi o nazwie Lęborski Węzeł Przesiadkowy cały rejon zmienił się nie do poznania. Przebudowane zostały ulice w południowej części miasta. Niektóre skrzyżowania zastąpiono bezpieczniejszymi rondami. Utworzone zostały parkingi dla samochodów, jak i zadaszone miejsce postojowe dla rowerów. Piesi mają do dyspozycji chodniki, a rowerzyści wygodne drogi rowerowe. Zasadzona została także zieleń. Przed samym dworcem będą miejsca parkingowe kiss&ride. Co ważne, projekt obejmował nie tylko inwestycje w infrastrukturę. Zakupionych zostało 5 nowoczesnych autobusów polskiej firmy Solaris. Pojazdy wyposażone są w system informacji pasażerskiej, automaty biletowe oraz ładowarki USB. Projektowane są także zmiany tras niektórych linii autobusowych tak, aby ułatwić dotarcie nie tylko do dworca, ale i do najważniejszych miejsc w Lęborku.

Projekt w liczbach

Cała inwestycja kosztowała prawie 40 mln zł. Jej realizacja nie byłaby możliwa bez unijnego wsparcia. Dofinansowanie ze środków UE wyniosło ponad 28,2 mln zł. Jak zakładano w projekcie, z nowego węzła integracyjnego w Lęborku skorzystać może nawet 1,2 mln podróżnych rocznie.

Węzły integracyjne na Pomorzu

Lęborski węzeł przesiadkowy jest jednym z 27 takich węzłów, jakie powstały lub powstają na Pomorzu. Z tych działających można wymienić węzły m.in. w Kwidzynie, Starogardzie Gdańskim czy Kartuzach. Łącznie, te wszystkie transportowe inwestycje kosztowały ponad miliard złotych. Około 522 mln zł stanowiło unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Nowa droga pieszo-rowerowa połączy Szreniawę z Komornikami

Komunikacja

Zobacz również:

Nowa droga pieszo-rowerowa połączy Szreniawę z Komornikami

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5