Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Wybierz imię dla Moderusa z Tramwajów Śląskich

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Jackiewicz

Data publikacji:
2015-09-07 11:28
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wybierz imię dla Moderusa z Tramwajów Śląskich
mat. prasowe
Tramwaje Śląskie kontynuują tradycję nadawania imion różnym wagonom tramwajowym. Właśnie ogłoszono konkurs na imię dla Moderusów Beta – nowych wagonów dwukierunkowych, które są obecnie dostarczane.

Wszystko zaczęło się na początku 2001 roku – wówczas w plebiscycie jaki zorganizowano na łamach lokalnej prasy wybrano imię „Karlik” dla wagonów 116Nd (Citadis 100 Katowice). Jeden z nich (nr 802) przez wiele lat oznaczony był stosownymi napisami. Pomimo początkowych oporów z biegiem czasu przyjęło się nazywanie tych wagonów „karlikami”. Sprowadzone w latach 2010-2012 używane wagony Pt z Frankfurtu i E1 z Wiednia również dostały swoje imiona – Helmut i Francik.

Za to niskopodłogowe tramwaje z Pesy – 2012N, które kupiono w latach 2013-2014 otrzymały imiona indywidualne. Każdy z wagonów ma swoje własne imię wyklejone z boku nad oknem. Te imiona wybrano w internetowym konkursie. Są to zarówno imiona śląskie, jak i polskie – wagony te bowiem jeżdżą zarówno po Górnym Śląsku, jak i Zagłębiu Dąbrowskim. Otrzymały następujące imiona: Achim, Andzia, Alojz, Barbórka, Bercik, Bolek, Cila, Ecik, Gustlik, Heniek, Jadzia, Janek, Jorguś, Karolinka, Kazik, Krista, Lucka, Małgosia, Marylka, Pyjter, Rysiek, Sztefa, Tadek, Truda, Usia, Władek, Zbyszek, Zeflik, Zosia i Zyguś.

Warto wspomnieć, że nieoficjalnie funkcjonują też inne imiona. Mają je niektóre wagony typu N używane w Tramwajach Śląskich. Karoliną nazywany jest będziński wagon 4N 1167. Do tej serii wagonów przylgnęło takie imię, gdyż na przełomie lat 50/60-tych część wagonów doczepnych dla ówczesnego WPK Katowice sfinansowano ze środków popularnej wówczas Śląskiej Gry Liczbowej „Karolinka”. Paulek to za to wagon N 954, a Hildka – wagon N 1118.

Moderusów Beta będzie 12 sztuk. Tym razem mają dostać jedno wspólne imię. Jakie? To zależy od pasażerów i mieszkańców regionu. Tramwaje Śląskie ogłosiły bowiem konkurs w tej sprawie. Rzecznik spółki, Andrzej Zowada wyjaśnia, że konsultacje społeczne w tej sprawie są dwuetapowe. – W pierwszym etapie prosimy o przesyłanie swoich propozycji imion. Trzy z nich, które powtarzać się będą najczęściej oddamy pod ostateczne głosowanie w etapie drugim konsultacji. Imię, które uzyska najwięcej głosów trafi na nasze nowe tramwaje – mówi.

Nowe imię nie może być oczywiście takie samo jak dotychczas używane. – To od pasażerów będzie zależeć, jak nazwiemy wagony z rodziny Moderus Beta, pasażerowie zdecydują też, czy nazwa się przyjmie. Mam nadzieję, że wybrane imię wszystkim przypadnie do gustu i będzie pasować do naszych wagonów. Czekamy na głosy, a dla głosujących przygotujemy firmowe gadżety – dodaje Andrzej Zowada.Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pasażerowie wybrali: Moderusy Tramwajów Śląskich będą Skarbkami

Komunikacja

Pasażerowie wybrali: Moderusy Tramwajów Śląskich będą Skarbkami

Witold Urbanowicz 22 września 2015

 Pierwszy Moderus Beta już w zajezdni w Bytomiu

Komunikacja

Pierwszy Moderus Beta już w zajezdni w Bytomiu

Redakcja 28 sierpnia 2015

Pierwszy Moderus dla Tramwajów Śląskich przyjedzie w sierpniu

Komunikacja

Pierwszy Moderus dla Tramwajów Śląskich przyjedzie w sierpniu

Jakub Jackiewicz 04 sierpnia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5