Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Wszystkie Krakowiaki już w Krakowie. Inni czekają

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-12-29 13:11
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wszystkie Krakowiaki już w Krakowie. Inni czekają
fot. Martyn Janduła
Dzisiaj rano do krakowskiej zajezdni Podgórze dotarł ostatni, 36 Krakowiak. Oznacza to, że środki unijne na realizację tego kontraktu są niezagrożone. Śpieszy się również Warszawa, by wszystkie tramwaje dopuścić do testu niezawodności.

Pierwszy Krakowiak wyprodukowany przez Pesę dotarł do stolicy Małopolski 28 czerwca br. Z uwagi na swoją długość, wynoszącą aż 43 metry, transport każdego tramwaju odbywa się w dwóch częściach. Te są następnie łączone w jedną całość w Krakowie. Dostawy powinny zakończyć się w połowie września, jednak Pesa, z uwagi na obładowanie zamówieniami, notuje opóźnienia. Nieprzekraczalnym terminem był jednak koniec roku – w innym razie Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu w Krakowie groziła utrata sporego dofinansowania unijnego. Koszt zakupu tramwajów wynosi 291 mln zł netto, a Kraków może liczyć na 80-procentową dopłatę. Dlatego też Kraków wysłał do Bydgoszczy swoich pracowników, by pomogli w montażu. Dostawa ostatniego wozu oznacza, że groźba utraty środków została zażegnana.

Krakowiaki zostały specjalnie przygotowane dla Krakowa. To najdłuższe tramwaje w Polsce. Jednorazowo mogą przewieźć ok. 300 pasażerów. Wozy posiadają klimatyzację, monitoring, dwa biletomaty, dodatkowe miejsce na bagaż i rowery, a także porty USB i gniazdka do ładowania urządzeń mobilnych. Nowe wozy kursują na czwórce z Bronowic Małych do Wzgórz Krzesławickich. Spotkać je można także na liniach 50 i 52, a weekendy również na 24.

Pesa zmaga się też z innymi zamówieniami. Sporo tramwajów musi dostarczyć jeszcze do Łodzi i Bydgoszczy. W Warszawie są już wszystkie wozy, ale warunkiem rozliczenia projektu jest dopuszczenie każdego z trzydziestu tramwajów do tzw. testu niezawodności, w ramach którego musi on przejeździć 5 tys. km bez awarii i przestojów. - Obecnie pięć tramwajów zakończyło test niezawodności, a kolejne 10 tramwajów realizuje test niezawodności. Pozostałe tramwaje znajdują się obecnie w fazie odbiorów wstępnych i wykonywania przeglądów zerowych – mówi Michał Powałka, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich. – Pesa i Tramwaje Warszawskie podjęły działania, aby wszystkie środki unijne o które ubiegała się spółka. zostały pozyskane – zapewnia Powałka.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Krakowiaki przejechały milion kilometrów

Komunikacja

Krakowiaki przejechały milion kilometrów

Dominik Lebda 07 kwietnia 2016

Wykolejone Krakowiaki. Przez zły stan torów?

Komunikacja

Wykolejone Krakowiaki. Przez zły stan torów?

Witold Urbanowicz 20 stycznia 2016

Tramwaje Pesy. Kraków czeka na ostatni, Łódź w tyle

Komunikacja

Tramwaje Pesy. Kraków czeka na ostatni, Łódź w tyle

Witold Urbanowicz 28 grudnia 2015

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5