Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Wspólna modernizacja stacji i dworca w Olkuszu. Nowe obiekty w programie dworcowym

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2019-06-03 16:38
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Ministerstwa Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wspólna modernizacja stacji i dworca w Olkuszu. Nowe obiekty w programie dworcowym
fot. FAREN1988, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia common
Program inwestycji dworcowych zostanie rozszerzony o nowe obiekty. W ramach wspólnych działań PKP SA i PKP PLK modernizacji doczekają się stacja oraz dworzec w Olkuszu, gdzie przewidziano budowę nowego przejścia podziemnego.

– Podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu programu inwestycji dworcowych o nowe dworce. Jednym z nich jest ten w Olkuszu. Rozpoczynamy także przygotowania do budowy łącznicy Tunel – Olkusz, dzięki której czas przejazdu między Olkuszem a Krakowem znacząco się skróci. Konsekwentnie zmierzamy do celu, którym jest bezpieczna, komfortowa i punktualna polska kolej – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Ministerstwo Infrastruktury i PKP SA podjęły decyzję o aktualizacji listy dworców objętych Programem Inwestycji Dworcowych. Dzięki tym zmianom swoje oblicze zmieni m.in. dworzec w Olkuszu. Kompleksowej przebudowie zostaną poddane także dworce na stacjach Grudziądz, Olesno Śląskie, Gdynia Chylonia, Nisko i Lubartów. Łącznie w całym kraju do 2023 r. kolejarze zmodernizują i wybudują od podstaw prawie 200 obiektów.

– Aktualizacja programu inwestycji dworcowych to odpowiedź na głosy społeczne i potrzeby mieszkańców regionu olkuskiego. Staramy się, aby w pierwszej kolejności prace modernizacyjne dotyczyły obiektów, dzięki którym będzie możliwa optymalizacja ruchu pasażerskiego i zwiększenie komfortu podróżnych nie tylko w dużych ośrodkach, lecz także w mniejszych miejscowościach. Naszym celem jest też przywracanie świetności historycznym obiektom kolejowym – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA.

Zabytkowy dworzec w Olkuszu został oddany do użytku w 1885 r. Obecnie wnętrze dworca jest zamknięte, jednak ze stacji korzysta wielu pasażerów. Po rewitalizacji nowoczesny obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością.

W Olkuszu przebudowany zostanie nie tylko dworzec – modernizacji będą podlegały również perony. W maju PKP PLK podpisały umowę na opracowanie dokumentacji projektowej. Na podstawie przygotowanego materiału zostaną przebudowane tory, sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Na stacji Olkusz przewidywana jest też budowa przejścia podziemnego wyposażonego w windy, które zastąpi kładkę dla pieszych.

– Szykujemy warunki do coraz lepszych przejazdów z Małopolski na Śląsk – trasą między Tunelem a Sosnowcem. Finansowane z budżetu inwestycje poprawiają dostępność pasażerów do kolei na stacjach i przystankach, zwiększamy też poziom bezpieczeństwa na torach. Korzystnie zmieni się również stacja Olkusz będzie nowoczesna i dostępna dla wszystkich podróżnych – wylicza Arnold Bresch, członek zarządu PKP PLK.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
PKP SA z ofertami na dworce Złotniki, Trzemeszno i Mogilno

Przestrzeń

PKP SA z ofertami na dworce Złotniki, Trzemeszno i Mogilno

Witold Urbanowicz 30 maja 2019

Trzy oferty na dworzec w Malczycach

Przestrzeń

Trzy oferty na dworzec w Malczycach

Witold Urbanowicz 28 maja 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5