Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Mobilność

Wrocławski Rower Miejski się rozpędza

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2016-05-16 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wrocławski Rower Miejski się rozpędza
fot. Bartosz JózefiakWRM
W zeszłym roku WRM powiększono dwukrotnie. Dziś to 76 stacji i 760 rowerów. Dzięki temu ubiegły rok rower miejski we Wrocławiu zakończył z wynikiem ok. 850 tys. wypożyczeń, czyli więcej niż przez cztery poprzednie lata, a w tym roku z rowerów korzystano już ponad 150 tys. razy.

WRM to w większości stacje miejskie, choć w jego skład wchodzą też cztery stacje komercyjne – Arkady Wrocławskie, Sky Tower, Promenady Business Park i Aleja Bielany. Jest zarządzany przez Nextbike’a, z którym umowę zawarto do 2018 r. Zgodnie z nią miasto może zechcieć powiększyć do tego czasu system do 105 stacji. Operator namawia wrocławski ratusz twierdząc, że Wrocław ma olbrzymi potencjał do rozwoju roweru miejskiego, ale wszystko rozbija się o pieniądze. Miasto na razie próbuje zachęcić firmy do stawiania stacji komercyjnych obiecując, że do każdych takich dwóch, dołoży trzecią miejską.

Na razie liczby są obiecujące. Zeszłoroczne powiększenie systemu (które wiązało się też z pewnymi zmianami w samych rowerach, m.in. montażem elektrozamków) spowodowało lawinowy wzrost liczby wypożyczeni. Dwukrotne zwiększenie liczby stacji spowodowało ponad sześciokrotny (!) wzrost liczby wypożyczeń. W 2014 r. było to 130 tys., a w ubiegłym roku już 850 tys. Przez pierwsze dwa miesiące tego sezonu – system działa od 1 marca – rowery wypożyczano ponad 150 tys. razy.

Największy skok można jednak zaobserwować jeśli chodzi o nowe rejestracje. W 2014 r. do systemu wpisało się ok 3,7 tys. nowych użytkowników, a w ubiegłym roku prawie 40 tys. W tym roku nowych rowerzystów WRM jest nieco ponad 6 tys.

W sumie we Wrocławiu do systemu zapisało się ok. 117 tys. osób. To liczba która robi wrażenie jeśli porównać ją z innymi miastami. W Warszawie liczba korzystających z Veturilo zbliża się do 400 tys., ale to system kilka razy większy. W Lublinie, gdzie jest 90 stacji i 891 rowerów, zarejestrowało się ok. 60 tys. użytkowników, choć warto pamiętać, że to miasto dwukrotnie mniejsze od Wrocławia.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kraków. Co z tym rowerem? Co wynika z protokołu?

Komunikacja

Kraków. Co z tym rowerem? Co wynika z protokołu?

Jakub Dybalski 12 maja 2016

Warszawa. Ruszył przetarg na Veturilo. 4455 rowerów

Komunikacja

Warszawa. Ruszył przetarg na Veturilo. 4455 rowerów

Jakub Dybalski 10 maja 2016

Rower miejski w Krakowie (prawie) jak własny

Komunikacja

Rower miejski w Krakowie (prawie) jak własny

Jakub Dybalski 04 maja 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5