Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Wrocław zamyka ulice przy szkołach. Pilotaż projektu „Szkolna ulica”

Dalej Wstecz
Autor:

Maciej Wołodko

Data publikacji:
2020-10-02 16:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Maciej Wołodko / wroclaw.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wrocław zamyka ulice przy szkołach. Pilotaż projektu „Szkolna ulica”
fot. UM Wrocław
Zdecydowana większość dzieci dociera do szkoły pieszo, komunikacją zbiorową, rowerem, czy na hulajnodze. Jednak to wzmożony ruch samochodów przed szkołami jest dla nich największym zagrożeniem. Dlatego też na początku października ruszył pilotażowy program „Szkolna ulica”, w ramach którego uliczki przed dwiema wrocławskimi szkołami będą w godzinach 7.30-8.00 zamykane dla ruchu samochodowego. Program ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci na drodze do szkoły.

W pilotażowym projekcie biorą udział dwie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 34 przy ul. Gałczyńskiego oraz Zespół Szkół nr 9 przy ul. Krajewskiego.

– Zmiana polega na tym, że na pół godziny przed pierwszą lekcją, między godziną 7.30 a 8.00, odcinek ulicy tuż pod szkołą jest zamknięty dla ruchu samochodowego. Zmiana wprowadzona jest na miesiąc, jest to projekt pilotażowy. W jego trakcie będziemy badać jak ten ruch się rozkłada, jak projekt się przyjął wśród rodziców, w społeczności szkolnej. Dopiero na tej podstawie będziemy podejmować decyzje w zakresie możliwości trwałej poprawy ruchu. Czy będzie to kontynuacja pilotażu, czy inne rozwiązanie – mówi Anna Szmigiel-Franz, wrocławska oficer piesza.

W otoczeniu szkół pojawiły się znaki „zakaz wjazdu” oraz bariery nożycowe, które wyznaczają odcinki ulic dostępne tylko dla poruszania się pieszo, rowerem bądź hulajnogą. Wraz z pierwszym dzwonkiem, bariery zostaną usunięte, a przejazd innymi pojazdami jest wznawiany. Nad zmienioną organizacją ruchu czuwa Straż Miejska.

Opinie uczniów oraz rodziców, którzy przyprowadzili dziś rano swoje pociechy do szkoły przy ul. Krajewskiego, są na razie podzielone. Część dzieci podwożona jest do szkoły samochodami, część przychodzi pieszo, przyjeżdża rowerem albo na hulajnodze. Ruch rano jest spory.

– Zajęcia w szkole zaczynają się o godzinie 8.00, tak od 7.30 już widać zwiększony ruch i to głównie są kierowcy, którzy odwożą dzieci do szkoły – mówi starszy inspektor Marcin Bargielski ze Straży Miejskiej. W ramach projektu, do końca października strażnicy miejscy będą od poniedziałku do piątku przez pół godziny dziennie (7.30-8.00) monitorować ruch przed obydwiema uczestniczącymi w pilotażu placówkami.

Wśród rodziców przeprowadzane są także anonimowe ankiety. Pierwsza przed rozpoczęciem pilotażu (odpowiedziały na nią 164 osoby), a druga po jego zakończeniu. Część pytań skierowana została bezpośrednio do dzieci, tak by wnioski z pilotażu uwzględniały również ich punkt widzenia. Badanie ma dostarczyć informacji o sposobach docierania dzieci do szkół oraz pozwolić na ocenę wdrożonych pilotażowo rozwiązań.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wrocław: Projekt "szkolna ulica" wdrażany w dwóch placówkach

Przestrzeń

Wrocław: Projekt "szkolna ulica" wdrażany w dwóch placówkach

Rafał Dybiński 21 września 2020

Wiedeń. Tak działają szkolne ulice

Przestrzeń

Wiedeń. Tak działają szkolne ulice

Łukasz Malinowski 23 listopada 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5