Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Wrocław: Umowa na Oś Zachodnią. Fragment trasy na Kosmonautów do przebudowy

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2021-04-29 11:58
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Wrocławskie Inwestycje

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wrocław: Umowa na Oś Zachodnią. Fragment trasy na Kosmonautów do przebudowy
mat. Wrocławskie Inwestycje
Wrocław podpisał umowę na budowę Osi Zachodniej – kolejnej wielkiej inwestycji drogowej i komunikacyjnej Wrocławia. Na przebudowywanym odcinku ulicy Kosmonautów powstanie 2,2 km zielonego torowiska tramwajowego.

– Oś Zachodnia to jedna z największych inwestycji komunikacyjnych w ostatnich latach, która pozwoli połączyć obwodnicę Leśnicy z ulicą Kosmonautów poprzez nową Aleję Stabłowicką oraz rozbudować o kolejne dwa pasy ruchu ulicę Kosmonautów od ul. Fieldorfa do wysokości kąpieliska Glinianki – mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia. – Na wschodzie miasta budujemy Aleję Wielkiej Wyspy, na która wydamy 234 miliony złotych. Tutaj w pobliżu wykonamy Oś Zachodnią za 181,5 miliona złotych. A dodam tylko, że za wykonaną obwodnicę Leśnicy zapłaciliśmy już ponad 147 milionów złotych – dodaje.

Umowa dziś (29 kwietnia) podpisana z konsorcjum, którego liderem jest Bickhardt Bau Polska, to kontrakt w wysokości blisko 181,5 miliona złotych. Inwestycja jest współfinansowana z Unii Europejskiej. – Dzięki tej inwestycji układ komunikacyjny w tej części miasta zmieni się nie do poznania w 2023 roku. Wykonawca od dziś będzie miał bowiem 24 miesiące na realizację tej wielkiej budowy – komentuje Piotr Paś, prezes Wrocławskich Inwestycji nadzorujących to zadanie.

– W ramach Osi Zachodniej wybudujemy 4,2 kilometra nowych dróg, 5675 m dróg rowerowych, 5875 m chodników, ponad kilometr ciągu pieszo-rowerowego, pięć skrzyżowań, dwa przejścia tunelowe dla pieszych i rowerzystów. Dużym wyzwaniem inżynierskim będzie budowa wiaduktu w ciągu Alei Stabłowickiej. Będzie on miał ponad 140 metrów i pozwoli uczestnikom ruchu drogowego bezkolizyjnie przejechać nad uczęszczaną linią kolejową w kierunku Legnicy – opowiada Wojciech Kaim, kierownik projektu z Wrocławskich Inwestycji.

Podczas realizacji zadania w pobliżu budowanego przez władze województwa przy ul. Kosmonautów nowego szpitala onkologicznego powstanie nowa pętla autobusowa. To nie koniec inwestycji w układ komunikacyjny. Na odcinku od ul. Fieldorfa do Glinianek (2,2 km) torowisko tramwajowe zostanie przesunięte w kierunku południowym. Zostanie wyciszone i będzie zielone.

Ważnym aspektem są zieleń i wody opadowe. Tylko przy Al. Stabłowickiej oraz ul. Kosmonautów posadzone zostanie ponad 900 drzew. Na tej drugiej ulicy sadzone będą klony, lipy i brzozy o obwodach min. 30 centymetrów, a więc znacznie grubsze niż zazwyczaj. W ramach zadania zrealizowane zostaną także nasadzenia leśne.

– Ta inwestycja to wyzwanie, a my się nie boimy wyzwań. Jako wykonawca tej wielkiej inwestycji zrobimy wszystko, aby ograniczyć utrudnienia dla mieszkańców. Dlatego też najpierw planujemy budować m.in. torowisko na ul. Kosmonautów, aby potem przerzucić tam ruch tramwajów i rozpocząć budowę nowej jezdni południowej. Z kolei Aleja Stabłowicka to głównie tereny niezabudowane – mówi Piotr Wilkosz, z Bickhardt Bau Polska, przedstawiciel wykonawcy na kontrakcie.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5