Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Wrocław: Tramwaje próbne na mostach Pomorskich

Dalej Wstecz
Data publikacji:
26-01-2023
Ostatnia modyfikacja:
25-03-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Wrocław / wroclaw.pl

Podziel się ze znajomymi:

Cztery mosty Pomorskie, które mają łącznie 442 lata, przechodzą właśnie remont. Nowością będą przystanki tramwajowe i autobusowe. W środę 25 stycznia rozpoczęły się jazdy próbne tramwajów. Na regularne kursy trzeba poczekać do jesieni.

W nocy z wtorku na środę rozpoczęły się jazdy próbne po wyremontowanych mostach Pomorskich. Przejechały nimi wówczas tramwaje Pesa, Moderus i Skoda. Przejazd obserwowali m.in. inspektorzy nadzoru ruchu z wrocławskiego MPK i pracownicy spółki Wrocławskie Inwestycje, która koordynowała remont mostów. – Chodziło o skontrolowanie, jak tramwaj zachowuje się w ruchu miejskim — wyjaśnia Bartosz Nowak z WI. – Czy pantograf jest w osi i czy z całą siecią trakcyjną wszystko jest w porządku. Po to są przejazdy techniczne. Drugi aspekt to torowisko, trzeci to krawężniki osi jezdni. Przejazd techniczny robi się po to, by dosłownie przymierzyć tramwaj do nowego otoczenia – dodaje.

Nocne i dzienne próby były udane. – Wszystkie elementy, zarówno sieć trakcyjna, słupy, jak i torowisko oraz rozjazdy, działały prawidłowo w trakcie przejazdów wszystkich modeli tramwajów – wyjaśnia Wojciech Kaim, kierownik projektu z WI.

W środę na mostach oprócz przejazdu próbnego trwały odbiory techniczne. – Dzisiaj mamy tu cały szereg komisji branżowych. Inżynierowie sprawdzają, czy wszystkie sieci, które znajdują się na obiekcie, również ciepłownicza, która została przebudowana, są wykonane w sposób prawidłowy i nadają się do eksploatacji – powiedział kierownik Wojciech Kaim.

– Wyrażam uznanie dla tych, którzy byli zaangażowani w remont. Zadanie udało się zakończyć w terminie z umowy podstawowej, a nawet wcześniej. Termin nigdy nie był przesuwany i aneksowany, co jest dużym osiągnięciem, bo aspekt techniczny był bardzo skomplikowany, a dodatkowo dochodził aspekt konserwatorski, czyli zabytkowy –podkreślił.

Torowisko nie jest jedyną nowością na mostach. Pojawiły się także przystanki wiedeńskie, czyli takie, z których do autobusów i tramwajów wchodzi się z jezdni. Jej poziom jest na równym poziomie z chodnikiem, co ułatwia wsiadanie, zwłaszcza osobom mniej sprawnym, starszym lub z wózkami. Nazwa przystanków to nomen omen Mosty Pomorskie. Są ustawione na wysokości ulicy Księcia Witolda.

Na razie będą się przy nich zatrzymywały tylko autobusy: K, 142 i nocne 257. Od 30 stycznia, czyli od dnia otwarcia przeprawy, te trzy linie będą kursowały, w obu kierunkach, od ulicy Dubois przez Pomorską i mosty do ulicy Nowy Świat. Tramwaje muszą natomiast poczekać na zakończenie przebudowy ulicy Pomorskiej i placu Staszica. Regularne kursy przez mosty rozpoczną na przełomie października i listopada. To samo dotyczy autobusów 132.

Remont mostów Pomorskich rozpoczął się wiosną 2020 roku. Kosztował 70 milionów złotych. Pieniądze dała gmina Wrocław oraz spółki: MPWiK i Fortum.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5