Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Wrocław też zwalczy smog darmową komunikacją?

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2016-01-18 11:09
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wrocław też zwalczy smog darmową komunikacją?
fot. Vorwerk, domena publicznaWrocław
Pomysł wrocławskich radnych PiS polega na przeniesieniu na Dolny Śląsk rozwiązania krakowskiego jeśli chodzi o walkę ze smogiem. W lutym złożą z radzie miejskiej projekt uchwały przewidującej bezpłatną komunikację dla kierowców i pasażerów w przypadku podwyższonego stężenia smogu.

Wrocław nie ma ze smogiem tak wielkiego problemu jak Kraków, który niedawno uchwalił prawo uprawniające zmotoryzowanych mieszkańców do bezpłatnego korzystania z miejskiej komunikacji, gdy normy czystości powietrza zostaną przekroczone. Ale podobnie jak stolica Małopolski mieści się w zagłębieniu terenu, które sprzyja tworzeniu się smogu. Według „Gazety Wrocławskiej” propozycja tamtejszych radnych PiS idzie nieco dalej. Chcą, by właściciele aut zameldowani we Wrocławiu mogli jeździć komunikacją miejską za darmo, a w dni gdy zanieczyszczenie przekroczy ustalone normy, z tego przywileju korzystaliby również pasażerowie aut, jeśli jechaliby razem z kierowcą. Tak to działa w Krakowie, gdzie dokumentem uprawniającym do bezpłatnego przejazdu jest dowód rejestracyjny i działa on na tyle osób ile miejsc jest w zarejestrowanym samochodzie.

Według pomysłu radnych rozszerzona bezpłatna komunikacja obowiązywałaby gdy poziom pyłów PM10 (ten symbol oznacza cząsteczki stałe o określonej średnicy) przekroczy 100 mikrogramów na m3 (w Krakowie limit określono na 150 mikrogramów/m3). Takie stężenie w tym roku zaobserwowano już kilkakrotnie.

Według radnych PiS to głównie samochody są odpowiedzialne za zanieczyszczenie, a działanie administracji prezydenta Dutkiewicza jest niewystarczające. Z kolei ratusz już od jakiegoś czasu zwraca uwagę na drugą z dwóch głównych przyczyn smogu, czyli piece węglowe. Z doświadczeń krakowskich wynika, że w zależności od pory roku rola obu czynników w tworzeniu smogu się zmienia. Wrocław szacuje liczbę pieców opalających mieszkania na ok. 30 tys. i chce ją w ciągu kilku najbliższych lat zmniejszyć o połowę.

Przepytywany przez „Gazetę Wrocławską” radny z klubu Rafał Dutkiewicza Bohdan Aniszczyk nie sprzeciwia się projektowi opozycji wprost, ale widzi problem w ustaleniu kto jest kierowcą, a kto nie. – Jeżeli tak do tego podchodzić, to wszyscy powinni bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej, nie można tak dzielić mieszkańców. To jednak na pewno wymagałoby analiz i wyliczeń – mówi.

Bezpłatna komunikacja tylko dla kierowców, a nie dla wszystkich, bierze się z konkretnego celu dla jakiego jest proponowana, czyli ograniczenia ruchu samochodowego w najbardziej narażone na smog dni. Radni PiS posiłkują się przykładami z Krakowa i Nysy. Wspomniana uchwała w Krakowie weszął w życie pod koniec zeszłego roku, a po raz pierwszy skorzystano z niej już 2 stycznia, gdy ustaloną normę przekroczono sześciokrotnie. Z kolei w Nysie od kilku lat funkcjonuje bezpłatna komunikacja dla osób legitymujących się prawem jazdy i dowodem rejestracyjnym (również przyjezdnych). Wprowadzono ją by ograniczyć ruch samochodowy w zatłoczonym centrum miasta. Nyscy urzędnicy jakiś czas temu przyznawali, że zmniejszenie ruchu samochodowego jest zauważalne.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Środa Wielkopolska chwali swoją bezpłatną komunikację

Komunikacja

Środa Wielkopolska chwali swoją bezpłatną komunikację

Martyn Janduła 04 kwietnia 2016

Kraków walczy ze smogiem darmową komunikacją

Komunikacja

Kraków walczy ze smogiem darmową komunikacją

MPK Kraków 24 stycznia 2016

Kraków już z uchwałą antysmogową

Prawo & Finanse

Kraków już z uchwałą antysmogową

Jakub Dybalski 23 grudnia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5