Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Wrocław. Setne (!) wykolejenie tramwaju w tym roku. Tort dla prezydenta

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2019-10-29 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wrocław. Setne (!) wykolejenie tramwaju w tym roku. Tort dla prezydenta
fot. Akcja Miasto
24 października na pętli Biskupin we Wrocławiu tramwaj wypadł z szyn. Gdyby nie to, że było to jubileuszowe wykolejenie tramwaju w tym roku, rzeczywiście nie byłoby to zdarzenie nietypowe, bo we Wrocławiu tramwaje „uciekają” z trasy średnio co trzy dni.

O tym, jak bardzo nietypowa to sytuacja może świadczyć porównanie z innymi miastami. W Warszawie w tym roku było jedno, wynikłe ze złego stanu infrastruktury wykolejenie, a dziewięć ogółem, choć warto zauważyć, że torowiska w stolicy są w dobrym stanie, a miasto w ostatnich latach przeznaczało olbrzymie pieniądze na zakup nowego taboru. Wrocław wygląda jednak źle również na tle innych. W Poznaniu naliczono w tym roku 24 wykolejenia, w Gdańsku 30, a w Łodzi 39.

Aktywiści miejscy ze stowarzyszenia Akcja Miasto (którzy w poniedziałek sprezentowali prezydentowi Sutrykowi okolicznościowy tort), ale też sami urzędnicy ratusza za istotny powód wskazują nie najlepszy stan torowisk. Na początku roku miasto przygotowało audyt torowisk i choć zaledwie 11 proc. ich długości oznaczono jako „stan zły”, to już kolejne 31 proc. jako „przeciętny”. A na tych „przeciętnych” dochodzi do połowy wykolejeń.

Sutryk w tym roku zapowiedział przeznaczenie ok. 130 mln zł przez najbliższe cztery lata na remonty torowisk. Wrocław ma wytypowane lokalizacje do naprawy. Dzięki temu ma w tym czasie wyremontować wszystkie torowiska w złym stanie. Akcja Miasto zaznacza jednak, że Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta szacuje potrzebne remonty na 370 mln zł, czyli trzykrotnie więcej.

Aktywiści wskazują, że zaniedbania mają charakter wieloletni i winią za nie przede wszystkim poprzedniego prezydenta Rafała Dutkiewicza.

Na razie we Wrocławiu kwestię nadzoru nad torowiskami przejmuje od miasta MPK Wrocław. U przewoźnika powstanie specjalny wydział – Zakład Torów i Sieci. Chodzi o to, by za ich stan byli odpowiedzialni pracownicy, którzy na co dzień ich używają. Podobny system działa od lat w Warszawie, gdzie bieżące remonty i naprawy Tramwaje Warszawskie wykonują ze środków przekazywanych z budżetu miasta.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wrocław chwali się budową tramwaju na Nowy Dwór [wideo]

Przestrzeń

Wrocław chwali się budową tramwaju na Nowy Dwór [wideo]

jd/inf. pras. 03 października 2019

Kraków. Rusza przebudowa torowiska w Al. Trzech Wieszczów

Przestrzeń

Kraków. Rusza przebudowa torowiska w Al. Trzech Wieszczów

jd/inf. pras. 29 kwietnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5