Partnerzy serwisu:
Mobilność

Wrocław. Rusza Vozilla. Pierwszy miejski car sharing w Polsce

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2017-10-03 15:57
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wrocław. Rusza Vozilla. Pierwszy miejski car sharing w Polsce
fot. Vozilla
Miejska Wypożyczalnia Samochodów Elektrycznych Vozilla oficjalnie wystartuje 4 listopada. To pierwszy tego typu system w Polsce. 190 samochodów osobowych Nissan Leaf i 10 typu VAN będzie wypożyczanych dzięki smartfonowej aplikacji. Płacić się będzie wyłącznie za czas wypożyczenia. Złotówkę za minutę.

Vozilla nie będzie pierwszym car sharingiem w Polsce. W samej warszawie jest kilka firm umożliwiających wypożyczenie auta na minuty i pozostawienie go gdziekolwiek. To wszystko są jednak przedsięwzięcia prywatne, które – przeciwnie niż w przypadku rowerów publicznych – wyprzedziły inicjatywy miast. O miejskim car sharingu, poza Wrocławiem, myślą też władze Warszawy i Krakowa. Wrocławską Vozillę wyróżnia też to, że jest systemem w całości elektrycznym.

Jak to działa

Każdy, kto będzie chciał wypożyczyć auto, musi mieć prawo jazdy. Aby skorzystać z usługi należy pobrać na telefon aplikację i zarejestrować się w systemie. Aplikacja została stworzona przez operatora usługi, firmę Enigma. Samochód będzie można zarezerwować również za pośrednictwem strony internetowej www.vozilla.pl. Po weryfikacji danych i uruchomieniu aplikacji użytkownik zobaczy na ekranie dostępne samochody i będzie mógł konkretny zarezerwować.

Aplikacja umożliwia otwieranie i zamykanie samochodu. Pozwala też sprawdzić stan naładowania akumulatora i szacowany zasięg auta. Jeśli zajdzie potrzeba by wysiąść na kilka minut, nie trzeba będzie kończyć wypożyczenia. Można wybrać tryb postoju.
Samochody mogą być zwracane w wyznaczonej strefie, a także na specjalnie oznaczonych miejscach parkingowych w ścisłym śródmieściu. Ładowaniem zajmie się obsługa sieci. Wszystkie auta są ubezpieczone.

− Vozilla to unikatowy na skalę europejską projekt. Jednorazowe wprowadzenie 200 samochodów elektrycznych przyczyni się do rozbudowy infrastruktury miasta o sieć szybkich ładowarek do pojazdów napędzanych energią elektryczną. Tak dynamiczny rozwój czyni Wrocław liderem e-mobility wśród polskich miast – mówi Paweł Luksic, prezes firmy Enigma, operatora Vozilli.

Użytkownicy systemu będą mogli korzystać z wielu przywilejów miejskich takich, jak m.in. darmowy parking w całym mieście, dedykowane Vozilli miejsca parkingowe w ścisłym centrum Wrocławia, możliwość korzystania z większości pasów ruchu uprzywilejowanego (buspasy) czy wjazd w strefy zamknięte dla samochodów spalinowych. Wszystkie szczegółowe informacje będzie można znaleźć na stronie internetowej.

Flotę będą stanowić Nissany Leaf. Każdy z samochodów posiada system odzyskiwania energii w trakcie hamowania – to oznacza, że w warunkach miejskich auto zużywa o wiele mniej energii niż na trasie.

Opłata tylko za czas

Naliczanie opłat powiązane tylko z jednym czynnikiem – czasem jazdy. To o tyle istotne, że większość systemów carsharingowych opłatę za przejazd oblicza biorąc pod uwagę czas wypożyczenia i przejechany dystans. Koszt to złotówka za minutę. Koszt postoju to dziesięć groszy za minutę.

Vozilla, jeszcze przed uruchomieniem, planuje prezentacje systemu. Od 18 października będzie można zapisywać się do wypożyczalni. W dwa ostatnie weekendy października podczas dni otwartych Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych Vozilla w kilku wybranych punktach Wrocławia m.in. na pl. Solnym, pl. Wolności czy w okolicach pl. Grunwaldzkiego, będzie można sprawdzić auta.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Jak car sharing z deweloperem, czyli współpraca 4Mobility i PHN

Mobilność

Jak car sharing z deweloperem, czyli współpraca 4Mobility i PHN

jd/inf. pras. 02 sierpnia 2017

Poznań też będzie miał prywatny car sharing

Komunikacja

Poznań też będzie miał prywatny car sharing

Jakub Dybalski 27 lipca 2017

Traficar dostępny w Warszawie już od czerwca

Mobilność

Traficar dostępny w Warszawie już od czerwca

jd/inf. pras. 29 maja 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5