Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Wrocław: Rusza budowa drugiego etapu tramwaju na Nowy Dwór. Umowa podpisana

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2020-11-05 17:37
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wrocław: Rusza budowa drugiego etapu tramwaju na Nowy Dwór. Umowa podpisana
mat. UM Wrocław
Podpisano umowę na realizację drugiego odcinka trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór. W jej ramach powstaną 2 km torowiska od Parku Biznesu do ul. Rogowskiej. Koszt inwestycji wyniesie 81,2 mln zł.

Trasa autobusowo-tramwajowa łącząca plac Orląt Lwowskich z Nowym Dworem ma powstać do 2023 roku. W sumie na odcinku 7 km mieszkańcy skorzystają z 15 par przystanków. Budowane są również dwa wiadukty – nad ul. Smolecką oraz przy ul. Strzegomskiej i Robotniczej. – To największa inwestycja tramwajowa w powojennym Wrocławiu – oświadczył Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Dodał, że dzięki temu będzie można przejechać komunikacją miejską bez stania w korku z Nowego Dworu do centrum miasta. Sutryk podkreślał, że tramwaj pojedzie nie tylko na Nowy Dwór, ale w pobliże Muchoboru Małego, Dużego oraz Kuźnik. W przyszłym roku pasażerowie mają już podróżować nową linią tramwajową do ulicy Śrubowej.

W czwartek 5 listopada podpisano umowę na realizację drugiego z trzech etapów inwestycji. W ciągu 17 miesięcy powstanie dwukilometrowy odcinek od Parku Biznesu do ul. Rogowskiej. Pasażerowie skorzystają z pięciu przystanków: Babimojska, Centrum Zarządzania Kryzysowego, Nowodworska, Nowy Dwór (Gubińska) oraz Rogowska.

Wykonawcą inwestycji jest firma ProTra Building, która odpowiada także za pierwszy etap. – Rozpoczniemy prace na drugim etapie za kilka tygodni. Jeszcze w tym roku planujemy wejść na odcinek między ul. Nowodworską i aktualnie prowadzonymi pracami – zaznaczył Marcin Dziuk, kierownik robót. Dodał, że w przyszłym roku kierowcy mogą spodziewać się utrudnień na skrzyżowaniach ul. Strzegomskiej z Gubińską oraz Rogowską. Na czas prowadzonych prac wytyczone zostaną objazdy.


mat. UM Wrocław

Ważnym elementem inwestycji będzie także budowa stacji prostownikowej Nowodworska dla zasilania nowych odcinków linii tramwajowej. Dodatkowo w ramach tej kompleksowej inwestycji przebudowane zostaną instalacje podziemne m.in. sieć wodociągowa i energetyczna. Zamontowane zostaną nowoczesne urządzenia sterowania ruchem od ul. Smoleckiej do ul. Rogowskiej.

Wzdłuż TAT pojawią się także nowe nasadzenia, na odcinkach już realizowanych, jak i tych, gdzie prace dopiero się rozpoczną. Tylko na odcinku od ul. Smoleckiej do ul. Rogowskiej posadzonych zostanie 528 drzew w tym: klony, graby, lipy, brzozy, buki, jesiony, dęby czy robinie. Łącznie na odcinku I i II posadzonych zostanie 765 drzew i ok 30 tys. krzewów.

– Nowa trasa to nie tylko świetna wiadomość dla mieszkańców, ale także możliwość obsługi komunikacyjnej biurowców, które powstały w pobliżu trasy TAT. Jak zawsze pamiętamy również o rowerzystach oraz pieszych i w ramach tego zadania wybudowana zostanie wydzielona droga rowerowa od Parku Biznesu do ul. Nowodworskiej – mówi Piotr Paś, prezes miejskiej spółki Wrocławskie Inwestycje, która odpowiada za budowę.

Na chwilę obecną TAT to koszt ponad 250 mln zł. Ostatni odcinek od ulicy Strzegomskiej do pętli na ul. Rogowskiej jest w fazie projektowania. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na 370 mln zł, z czego prawie 110 mln zł to środki z Unii Europejskiej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wrocław. Trwa budowa wiaduktu na trasie tramwajowej na Nowy Dwór

Przestrzeń

Wrocław. Trwa budowa wiaduktu na trasie tramwajowej na Nowy Dwór

Magdalena Romanowska 18 sierpnia 2020

Wrocław wybiera wykonawcę kolejnego odcinka tramwaju na Nowy Dwór

Przestrzeń

Wrocław wybiera wykonawcę kolejnego odcinka tramwaju na Nowy Dwór

Witold Urbanowicz 19 czerwca 2020

Wrocław: Tramwaj na Nowy Dwór. Torowisko na pierwszym odcinku

Przestrzeń

Wrocław: Tramwaj na Nowy Dwór. Torowisko na pierwszym odcinku

Janusz Krzeszowski 13 maja 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5