Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Wrocław rozstrzyga przetarg na nowe tramwaje. Pesa górą

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2021-12-08 09:12
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wrocław rozstrzyga przetarg na nowe tramwaje. Pesa górą
fot. UM Wrocław
MPK Wrocław rozstrzygnęło przetarg na dostawę 24 nowych tramwajów z opcją na kolejne 16 pojazdów. Powody do zadowolenia ma bydgoska Pesa, która pokonała w postępowaniu ofertę Modertransu.

Przedmiotem rozpisanego w lipcu przetargu jest dostawa 24 wieloczłonowych tramwajów jednokierunkowych. Przewidziano też prawo opcji w postaci możliwości zwiększenia zamówienia dodatkowo do 16 tramwajów.

Tramwaj o długości maks. 32 m i szerokości 2,4 m powinien być co najmniej trójczłonowy. Całkowitą pojemność określono na co najmniej 200 osób (przyjmując 0,20 m2 na osobę stojącą), w tym min. 40 na miejscach siedzących. W tramwaju znaleźć się ma co najmniej pięć sztuk drzwi. W tramwaju powinny znaleźć się maks. cztery wózki, w tym co najmniej dwa skrętne. Wymagany jest akumulator bądź zasobnik energii, umożliwiający przejechanie min. 400 m bez zasilania z sieci trakcyjnej. Więcej o zamówieniu piszemy tutaj.

Termin składania ofert minął pod koniec października. Wystartowały dwie firmy. Modertrans zaproponował 367,826 mln zł brutto, w tym 222,120 mln zł za zadanie podstawowe, obejmujące 24 tramwaje. Cena jednostkowa za jeden pojazd to 8,954 mln zł brutto. Pesa zaproponowała 337,664 mln zł brutto, w tym 204,037 mln zł brutto za zadanie podstawowe. Cena jednostkowa za jeden pojazd to 8,229 mln zł brutto.

Powody do zadowolenia ma bydgoski producent, który został wskazany jako zwycięzca postępowania. – Właśnie rozstrzygnęliśmy przetarg na 24 tramwaje z opcją na kolejnych 16 sztuk. Zastąpią one stare, poczciwe Konstale 105, które dla milionów pozostaną tramwajami naszej młodości. To będą tramwaje „szyte na miarę” Wrocławia. Umowę podpiszemy i nazwę zdradzimy jeszcze przed Bożym Narodzeniem – poinformował Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Cena decydowała o wyborze w mniej niż 50%. Pesa zdobyła 95,95 punktów na 100 możliwych, a jej konkurent – 88,96. Bydgoski producent zdobył więcej punktów w kryterium ceny, poziomu hałasu wewnętrznego, pochyłości podłogi, liczba siedzeń dostępnych z poziomu niskiej podłogi, natomiast Modertrans – nacisku statycznego osi.

Pierwszy pojazd ma zostać dostarczony w ciągu 24 miesięcy od zawarcia umowy. Na realizację dostaw pozostałych tramwajów przeznaczono maksymalnie 37 miesięcy. O skorzystaniu z prawa opcji zamawiający ma prawo poinformować w ciągu 27 miesięcy od zawarcia umowy. Tramwaje w ramach opcji zostaną dostarczone w terminie 7-15 miesięcy od zakończenia dostaw w ramach zamówienia podstawowego.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5