Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Wrocław. Rewolucja biletowa od marca. Jak to działa?

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
14-02-2018
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Wrocław. Rewolucja biletowa od marca. Jak to działa?
fot. UM Wrocław/YT
W nocy z 7 na 8 marca we Wrocławiu ruszy nowy system dystrybucji biletów. Ich ceny się nie zmienią, ale sam bilet przestanie być potrzebny, bo za przejazd będzie można zapłacić zbliżając kartę płatniczą do kasownika. Poza tym wrocławianie zyskają możliwość płacenia telefonem i opcję e-portmonetki na Urbankarcie. W pojazdach zostaną zamontowane nowe urządzenia. W miejsce 820 mobilnych biletomatów pojawi się 3300 nowych elektronicznych kasowników.

– Pasażerowie komunikacji miejskiej będą mogli skorzystać z większej liczby biletomatów na przystankach, nowych elektronicznych kasowników z możliwością dokonania opłaty za przejazd, nowych biur obsługi klienta, także tych dla studentów. Będzie dużo nowych form płatności za podróż (również telefonem) i opcji na samej karcie elektronicznej – mówi w rozmowie z oficjalnym serwisem urzędu maista Lech Filipiak, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Co istotne, przy zmianie systemu nie jest konieczna wymiana karty Urbancard. Jest to dobrowolne i mogą skorzystać z niej wszyscy, którzy chcą posiadać na swojej karcie dodatkowe funkcjonalności, m.in. elektroniczną portmonetkę.

Można tylko z kartą płatniczą…

Zakup biletów za pośrednictwem elektronicznego kasownika (przy użyciu karty płatniczej lub EP) będzie możliwy przez całą dobę. W przypadku biletu czasowego podróżny może wielokrotnie korzystać z różnych środków transportu, bez potrzeby zakupu nowego biletu – oczywiście w czasie trwania jego ważności. Pasażerom zostaną zaproponowane najpowszechniejsze typy biletów. Kontroler będzie sprawdzał kartę płatniczą. W praktyce żadna materialna forma biletu nie będzie już we Wrocławiu potrzebna.Urzędnicy i specjaliści z Mastercarda i Visy podkreślają, że możliwość płacenia kartą jest całkowicie bezpieczna. Bilet jest rejestrowany w Systemie Centralnym, a dane karty są automatycznie szyfrowane i zapisane w bezpiecznej formie. Kontroler otrzymuje z Systemu Centralnego wyłącznie informacje dotyczące biletu i nie ma dostępu do żadnych innych danych.

– Podróżni otrzymają możliwość kupienia biletu jednorazowego lub czasowego bezpośrednio w kasowniku, w modelu „bilet na karcie”. System Urbancard będzie automatycznie przypisywać taki bilet do numeru karty płatniczej, którą był dokonany zakup. Dzięki temu papierowy bilet w ogóle przestanie być potrzebny, a jego rolę z powodzeniem przejmie karta zbliżeniowa. W ten sposób szybkie, wygodne i bezpieczne płatności zbliżeniowe, które wrocławianie dobrze znają ze sklepów, zyskają nowy wymiar w komunikacji miejskiej – mówi Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe.

…można e-portmonetką…

Dla wszystkich, którzy nie chcą lub nie mogą używać kart płatniczych, stworzono możliwość kupowania biletów jednorazowych i czasowych w kasownikach oraz biletomatach za pomocą karty Urbancard z funkcją elektronicznej portmonetki. Umożliwia ona zapisanie tam pewnej sumy przeznaczanej na zakup biletów. W dalszym ciągu pozostanie ona nośnikiem biletów okresowych i będzie ją można doładować w tradycyjny sposób.

…można w biletomacie

Dotychczasowe 125 automatów biletowych zostanie zastąpione przez 170 nowych biletomatów, umożliwiających nabycie biletów i doładowanie Elektronicznej Portmonetki. Nowe maszyny, oprócz tradycyjnych metod płatności gotówką, będą akceptować transakcje zbliżeniowe kartami płatniczymi oraz przy pomocy BLIK i Android Pay. Wzrośnie również liczba kiosków z terminalami, pozwalającymi na doładowania Urbancard. Rozszerzone zostaną także funkcjonalności aplikacji mobilnej oraz portalu podróżnika.

– Unikatowy system gwarantuje dodatkowo niski koszt utrzymania systemu dystrybucji oraz zabezpieczenie przed oszustwami. Daje on możliwość ewolucji systemu w przyszłości i jego coraz lepsze dostosowanie do dynamicznie zmieniającej się przestrzeni miejskiej. Dla pasażerów wiąże się on z wymiernymi korzyściami w postaci m.in. całodobowego dostępu, możliwości korzystania z komunikacji bez tradycyjnego biletu oraz wyboru dogodnej formy wnoszenia opłaty za przejazd – wylicza zalety nowego rozwiązania Jacek Sieński, dyrektor działu handlowego, Pion Płatności Elektronicznych Mennicy Polskiej S.A.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Kraków: Brak chętnych na wymianę schodów przy dworcu

Przestrzeń

Kraków: Brak chętnych na wymianę schodów przy dworcu

Witold Urbanowicz 01 czerwca 2023

Samson (ULC): Dobry czas dla przewoźników niskokosztowych

Komunikacja

Zobacz również:

Biletowa rewolucja w Krakowie. Wpłynęło aż 14 wniosków

Mobilność

Biletowa rewolucja w Krakowie. Wpłynęło aż 14 wniosków

Witold Urbanowicz 10 lutego 2022

Pozostałe z wątku:

Kraków: Brak chętnych na wymianę schodów przy dworcu

Przestrzeń

Kraków: Brak chętnych na wymianę schodów przy dworcu

Witold Urbanowicz 01 czerwca 2023

Samson (ULC): Dobry czas dla przewoźników niskokosztowych

Komunikacja

Zobacz również:

Biletowa rewolucja w Krakowie. Wpłynęło aż 14 wniosków

Mobilność

Biletowa rewolucja w Krakowie. Wpłynęło aż 14 wniosków

Witold Urbanowicz 10 lutego 2022

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5