Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Wrocław. Od przyszłego roku nowy cennik opłat za parkowanie

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2020-07-23 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
UM Wrocław

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wrocław. Od przyszłego roku nowy cennik opłat za parkowanie
fot. UM Wrocław/Przemek Wronecki
Wraz z początkiem 2021 roku zmieni się wysokość opłat za parkowanie we Wrocławiu. Taką uchwałę przyjęła 23 lipca Rada Miejska Wrocławia. Obecnie obowiązujące ceny nie zmieniały się od kilkunastu lat. Dzięki tej decyzji ma zwiększyć się rotacja aut w strefie płatnego parkowania w centrum miasta.

Obecne strefy A i B znajdujące się w ścisłym centrum Wrocławia, objęte zostaną śródmiejską strefą płatnego parkowania. Opłaty za postój pobierane będą w niej codziennie od poniedziałku do niedzieli od godz. 9:00 do godz. 20:00. (Obecnie: w dni robocze od poniedziałku do piątku od godz. 9:00 do godz. 18:00).

Wysokość opłat za postój w obszarze A wyniesie 7 zł za każdą godzinę (obecnie: 3 zł pierwsza godzina, 3,60 zł druga godzina, 4,30 zł trzecia godzina, 3 zł czwarta i każda kolejna godzina). Wysokość opłat za postój w obszarze B wyniesie 5 zł za każdą godzinę (obecnie: 3 zł pierwsza godzina, 3,15 zł druga godzina, 3,30 zł trzecia godzina, 3zł czwarta i każda kolejna godzina).

Wysokość opłaty dodatkowej w przypadku nieuiszczenia opłaty za postój, pozostanie bez zmian, czyli 100 zł w przypadku płatności w ciągu 7 dni i 200 zł w przypadku płatności po upływie 7 dni.
Wzrośnie opłata za przekroczenie opłaconego czasu postoju, czyli 70 zł w przypadku płatności w ciągu 7 dni (obecnie 40 zł) i 140 zł w przypadku płatności po upływie 7 dni (obecnie 80 zł).

Strefa płatnego parkowania wyznaczona zostanie w granicach obecnie ustalonej strefy C. Opłaty za postój pobierane będą w niej w dni robocze od poniedziałku do piątku od godz. 9:00 do godz. 18:00 (bez zmian).
Wysokość opłat za postój w strefie płatnego parkowania wyniesie 3 zł za każdą godzinę (obecnie: 2 zł pierwsza godzina, 2,10 zł druga godzina, 2,20 zł trzecia godzina, 2 zł czwarta i każda kolejna godzina).

Wysokość opłaty dodatkowej w przypadku nieuiszczenia opłaty za postój, pozostanie bez zmian, czyli będzie to 100 zł w przypadku płatności w ciągu 7 dni i 200 zł w przypadku płatności po upływie 7 dni
Również bez zmian pozostanie wysokość opłaty za przekroczenie opłaconego czasu postoju: 40 zł w przypadku płatności w ciągu 7 dni i 80 zł w przypadku płatności po upływie 7 dni.

Nie ulegną zmianom zasady wydawania abonamentów i identyfikatorów dla mieszkańców, osób niepełnosprawnych oraz właścicieli pojazdów niskoemisyjnych. Jedynymi wyjątkami są abonamenty dla pojazdów napędzanych wodorem oraz pojazdów jednośladowych – które dodatkowo objęte zostaną zerową stawką za postój.

Abonamenty „komercyjne” podobnie jak do tej pory, nie będą wydawane w obszarze A śródmiejskiej strefy płatnego parkowania. Pojawi się natomiast możliwość wykupienia abonamentu w obszarze B na 1 miesiąc za 400 zł, na pół roku za 2000 zł, na rok − 4000 zł.

Zmianie ulegną ceny abonamentów w strefie płatnego parkowania (obecna strefa C) na 1 miesiąc − 200 zł (obecnie 160 zł), na pół roku − 1000 zł (obecnie 800 zł), na rok − 2000 zł (obecnie 1600 zł).
Ceny abonamentów dla pojazdów niskoemisyjnych w śródmiejskiej strefie płatnego parkowania zostaną zróżnicowane, w zależności od obszaru.

Strefa płatnego parkowania została na wniosek mieszkańców poszerzona o dodatkowe obszary, m.in. w rejonie Placu Grunwaldzkiego.

Jak podaje UM Wrocław, miasto ma obecnie jedną z najmniejszych stref płatnego parkowania spośród dużych miast w Polsce, obejmuje ona 4 tysiące miejsc postojowych. W miastach takich jak Poznań czy Szczecin analogiczne strefy są dwukrotnie większe. W Krakowie strefa płatnego parkowania obejmuje ponad czterokrotnie więcej miejsc postojowych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5