Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Wrocław. Rewolucyjny system bez papierowych biletów już działa

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2018-03-09 14:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wrocław. Rewolucyjny system bez papierowych biletów już działa
fot. Radosław Drożdżewski, commons.wikimedia.org,
Od czwartku 8 marca we Wrocławiu działa nowy, rewolucyjny system biletowy. Ceny i rodzaje biletów się nie zmieniły. Zmienił się sposób ich zakupu, bo pasażer wchodząc do autobusu i tramwaju potrzebuje tylko karty płatniczej, by dokonać płatności za przejazd. I nic więcej.

O systemie już wcześniej pisaliśmy. Teraz za przejazd we Wrocławiu zapłacimy zbliżeniowo kartą płatniczą, smartfonem lub kartą Urbancard EP i nie otrzymamy papierowego biletu. Choć tradycyjne bilety wciąż są do kupienia w kioskach, nie są już niezbędne do podróżowania po Wrocławiu a miasto stopniowo będzie z nich rezygnować. Biletomaty w pojazdach sprzedają już tylko bilety w formie elektronicznej.

Operatorem nowego systemu jest Mennica Polska, która zaprojektowała i wdrożyła system wybierając do współpracy First Data Polcard jako agenta rozliczeniowego i procesora płatności. System wykorzystuje rozwiązania Visa i Mastercard umożliwiające zakup i kontrolę biletów przy użyciu kart zbliżeniowych. Rozwiązanie płatnicze do kasowników akceptujących karty zbliżeniowe dostarczyła firma Centreo.

Jak to działa? Na ekranie jednego z 3 tys. biletomatów zamontowanych we wrocławskich pojazdach należy wybrać rodzaj biletu i zbliżyć kartę płatniczą, smartfon lub kartę Urbancard. Kasownik zamienia numer karty płatniczej i informacje o transakcji w token czyli całkowicie bezpieczny i anonimowy zapis i przesyła go do centralnego systemu. Stamtąd przekazywany jest do systemów First Data Polcard, które autoryzują i rozliczają transakcję.

- Kontrola biletów z użyciem mobilnego czytnika polega na sprawdzeniu, czy dana karta ma odpowiadający token w systemie centralnym, czyli czy został nią opłacony przejazd. Urządzenie, którym posługuje się kontroler, ma możliwość odczytania wyłącznie identyfikatora karty, czyli sprawdzenia ważności biletu. Wszystkie pozostałe zapisane na karcie dane nie są dostępne dla kontrolera i pozostają bezpieczne – podkreśla Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe.

To pierwszy tak duży system typu „open payment”, który obejmuje całą komunikację miejską. Wcześniejsze tego typu projekty obejmujące komunikację miejską pojawiły się w Jaworznie oraz pilotażowo na ograniczonej liczbie linii i pojazdów w Łodzi.

- Według najnowszych badań VISA, prawie 9 na 10 Polaków dokonało już płatności zbliżeniowej. Aż 88% korzystających z takich płatności wierzy, że w ciągu trzech lat będzie płacić za pomocą urządzeń mobilnych - mówi Jakub Kiwior, dyrektor generalny VISA na Polskę i Węgry. - Wrocławskie kasowniki przyjmujące płatności kartami zbliżeniowymi są jednym z najnowocześniejszych tego typu rozwiązań w Europie. Podobne systemy z powodzeniem funkcjonują już m.in. w Londynie czy Ostrawie. Dlatego jestem przekonany, że wrocławscy pasażerowie szybko polubią nowy sposób płatności za bilety komunikacji miejskiej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wrocław. Rewolucja biletowa od marca. Jak to działa?

Komunikacja

Wrocław. Rewolucja biletowa od marca. Jak to działa?

jd/inf. pras. 14 lutego 2018

Visa chce upowszechnić płatność kartą w komunikacji miejskiej

Komunikacja

Visa chce upowszechnić płatność kartą w komunikacji miejskiej

Jakub Dybalski 20 listopada 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5