Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Wrocław: Kolejne tramwaje mają mieć więcej niskiej podłogi

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-12-16 10:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wrocław: Kolejne tramwaje mają mieć więcej niskiej podłogi
fot. Michał Szymajda
We Wrocławiu trwa właśnie dialog techniczny w sprawie planowanego zakupu 39 nowych tramwajów. MPK Wrocław zapowiada zmianę podejścia w zakresie niskopodłogowości: przynajmniej wszystkie wejścia mają być dostępne z poziomu niskiej podłogi.

W październiku MPK Wrocław podpisało umowę z Modertransem na zakup 40 nowych tramwajów. Zakup był jednak w wielu środowiskach krytykowany: pojazdy będą miały zaledwie 27% niskiej podłogi. Przewoźnik swoje postępowanie wyjaśniał potrzebą wymiany taboru, a tramwaje z niewielkim udziałem niskiej podłogi są po prostu tańsze – innymi słowy za te same pieniądze MPK może dysponować większą liczbą nowych tramwajów.

W zeszłym miesiącu MPK ogłosiło dialog techniczny poprzedzający wszczęcie przetargu na zakup 39 nowych tramwajów. Przewoźnik jednocześnie poinformował, że postępowanie będzie mieć opcję rozszerzenia zamówienia łącznie do 87 sztuk. Celem dialogu, który ma potrwać do końca roku, jest doradztwo oraz pozyskanie informacji, które mogą być wykorzystane do sporządzenia opisu przedmiotu zamówienia, specyfikacji zamówienia, warunków umowy oraz oszacowania kosztów zamówienia.

Jednym z tematów dialogu jest kwestia udziału niskiej podłogi. Tej tym razem ma być jednak zdecydowanie więcej. – Pojazdy mają mieć wszystkie wejścia dostępne z poziomu niskiej podłogi. Tym razem wymagania będą wyższe, bo nowy tabor ma posłużyć obsłudze nowo budowanych linii – zapowiedziała Jolanta Szczepańska, prezes MPK.

Plany tramwajowe Wrocławia są dosyć obszerne i zakładają budowę 15 km torów do 2022 r. Ruszyła już budowa trasy tramwajowej na Hubskiej. Jednocześnie rozpisano przetarg na budowę trasy wzdłuż Długiej, Starogroblowej i Popowickiej. Jeszcze w tym roku ma być ogłoszone postępowanie na linię na Nowy Dwór. W najbliższych latach powstać mają również torowisko i przeprawa mostowa od pętli Sępolno na Swojczyce – do rejonu stacji kolejowej, a także trasa od pętli Park Południowy do osiedla Ołtaszyn.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Toruń i Wrocław ze środkami na tramwaje

Komunikacja

Toruń i Wrocław ze środkami na tramwaje

Witold Urbanowicz 11 grudnia 2017

Wrocław. Ruszyły inwestycje tramwajowe. Nowy Dwór poczeka

Komunikacja

Wrocław. Ruszyły inwestycje tramwajowe. Nowy Dwór poczeka

Bartosz Józefiak 22 listopada 2017

Wrocław: Rusza przetarg na tramwaj na Popowice oraz przystanek kolejowy

Przestrzeń

Wrocław: Rusza przetarg na tramwaj na Popowice oraz przystanek kolejowy

Witold Urbanowicz 17 listopada 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5