Partner serwisu
Przestrzeń

Wrocław: Jak odkorkować południe? M.in. nowe buspasy i zmiana organizacji ruchu

Dalej Wstecz
Data publikacji:
18-03-2024
Ostatnia modyfikacja:
15-03-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Wrocław

Podziel się ze znajomymi:

Eksperci komunikacyjni i transportowi wcześniej pracujący dla Gdańska, Warszawy i Krakowa przygotowali koncepcję rozwiązań dla zakorkowanego południa Wrocławia. To między innymi pojedynczy buspas na Grota-Roweckiego czy wydłużenie pasa skrętu na Zwycięskiej. To także korytarz dla komunikacji zbiorowej między Wojszycami a Jagodnem czy zmiana ronda w skrzyżowanie ze światłami na Zwycięskiej. Teraz czas, by mieszkańcy mogli zapoznać się z propozycjami. Urząd Miasta chce je następnie z nimi przedyskutować. Takie spotkania odbędą się najprawdopodobniej w maju.

Magistrat wytypował 10 „zapalnych miejsc” w tej części Wrocławia. Chodzi nie tylko o takie ulice jak Zwycięska, Grota-Roweckiego czy Buforowa, gdzie podróż utrudniają rogatki na przejazdach kolejowych.

– Kłopotem dla wszystkich jest np. intensywny wjazd samochodów z gmin okalających – od ul. Ołtaszyńskiej czy Wspólnej. Rogatki, estakada kolejowa, wjazdy czy brak pasów dla komunikacji zbiorowej powodują, że sytuacja komunikacyjna na południu jest frustrująca. Dodatkowo jazda autobusem nie jest godną alternatywą dla aut, ponieważ autobusy stoją w porannych kolejkach razem z samochodami – opisywała na spotkaniu w CAL na Ołtaszynie Monika Kozłowska-Święconek z Biura Zrównoważonej Mobilności.

Po zdefiniowaniu problemów przyszedł czas na analizę. Tej dokonał zespół ekspertów z Krakowa z firmy Via Vistula. To firma konsultacyjna, która podobne opracowania przygotowywała dla różnych polskich miast – m.in., Warszawy i Krakowa.

Eksperci przyjechali do Wrocławia w styczniu gruntownie przyglądali się temu, jak układa się ruch na Ołtaszynie, Wojszycach, Jagodnie i Partynicach. Obserwowali życie na osiedlach, używali drona do obserwacji potoków ruchu. Zapoznali się także ze strukturą właścicielską terenów, planami kolejowymi, potencjałem taborowym MPK, zmianami, jakie nastąpią np. po uruchomieniu Wschodniej Obwodnicy Wrocławia między Grota-Roweckiego a Bielanami. W rezultacie zarekomendowali: kilka dużych i kilka mniejszych rozwiązań dla południowych osiedli. Tę propozycję miasto nazywa roboczo „Pakietem dla Południa”.

– To, co blokuje mocne zmiany komunikacyjne dla południa, to wąskie wiadukty i estakada kolejowa oraz linia kolejowa 285 prowadzona w poziomie terenu. Ona odcina południe od reszty miasta uniemożliwiając np. puszczenie tramwajów. Z drugiej strony problemem jest niedokończona Wschodnia Obwodnica miasta, która zamiast odprowadzać ruch z tych osiedli „dokłada” pojazdów jadących tą drogą z północy i wschodu i wpuszczając ten ruch w ulicę Grota-Roweckiego – analizował Mateusz Szpórnóg z Via Vistula.

Według zapowiedzi Urzędu Marszałkowskiego mocno opóźniona Wschodnia Obwodnica Wrocławia ma zostać oddana do użytku w 2027 roku. Natomiast kolej, jeśli przebuduje linię do Świdnicy czy estakadę towarową zrobi to dopiero po 2030 roku. Miasto nie chce tyle czekać i poprosiło ekspertów o rozwiązania, które można wdrożyć w najbliższych trzech latach.

– Południowa część Wrocławia rozwija się bardzo szybko. Nie możemy już dłużej czekać na spółkę PKP, która najwcześniej za 8 lat przebuduje towarową obwodnicę Wrocławia i wyniesie linię do Sobótki na wspólny nasyp. Chcemy dać mieszkańcom tej części miasta nie tylko oddech, ale też wprowadzić konkretne rozwiązania dopasowane do potrzeb mieszkańców i możliwości miasta. Eksperci z Via Vistuli przedstawili dziś PAKIET kompleksowych działań, które mają znacząco poprawić komunikację i uwzględnić już realizowane inwestycje komunikacyjne, jak na przykład Trasa Tramwajowo-Autobusowa na Jagodno – podkreślała Elżbieta Urbanek, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu Urzędu Miasta we Wrocławiu.

Oprócz wspomnianej Trasy Autobusowo-Tramwajowej, po której już w połowie 2025 roku będą jeździć autobusy miejskie, a w przyszłości również tramwaje, miasto rozpoczyna projektowanie również Trasy Autobusowo-Tramwajowej na odcinku od krańcówki na Gaju do Szpitala na Borowskiej. Wraz ze Wschodnią Obwodnicą Wrocławia te działania będą etapowo poprawiać komunikację w tej części miasta. Okazały się doskonałym fundamentem i punktem wyjścia do opracowania Pakietu dla Południa.
Eksperci zarekomendowali budowę nowego lokalnego połączenia drogowego, które na odcinku Zielonego Klina będzie służyło wyłącznie autobusom, rowerom i pieszym. Ten łącznik powiązałby ulicę Iwaszkiewicza z Kajdasza w rejonie pętli tramwajowo-autobusowej TAT Jagodno. Projektowanie tego 800 metrowego odcinka, mogłoby się rozpocząć jeszcze w 2024 roku. Do tego dochodzi jeszcze budowa zatoki autobusowej, a docelowo pętli w rejonie granicy miasta i ul. Wspólnej, w pobliżu Wschodniej Obwodnicy Wrocławia.

– Choć droga do centrum dla autobusów z Ołtaszyna i Wojszyc przez Jagodno jest dłuższa, to dzięki wydzielonemu korytarzowi dla autobusów przez klin i dalej TAT Jagodno zdaniem ekspertów – dojazd do centrum z tych osiedli autobusami w szczycie znacząco się skróci i będzie przewidywalny - a o to nam chodzi. Dodatkowo mieszkańcy Wojszyc i Jagodna mieliby nową linię autobusową – wymienia Monika Kozłowska- Święconek.

W ramach rozwiązań proponowanych przez ekspertów pojawiły się również propozycje przebudowy skrzyżowań i rozbudowy ulic.

– To duże wyzwanie, o którym chcemy porozmawiać z mieszkańcami na spotkaniach. Możliwe jest bowiem takie przeprojektowanie ulicy Grota-Roweckiego, żeby dobudować jeden pas dla autobusów do centrum, wraz z chodnikami i drogą dla rowerów oraz innymi rozwiązaniami w rejonie wiaduktu kolejowego przy ulicy Przystankowej. W efekcie autobusy komunikacji zbiorowej do centrum z Wojszyc i Ołtaszyna pojadą albo wydzielonym bus pasem na Grota-Roweckiego, albo nowym korytarzem przez Jagodno – wyjaśniała Elżbieta Urbanek.

Innym przykładem istotnych zmian są te, zaproponowane dla ulicy Zwycięskiej.

– Przy skrzyżowaniu z al. Karkonoską, eksperci zarekomendowali wydłużenie pasa do prawo skrętu w aleję. Samo rondo też powinno przejść przebudowę. Do 2027, czyli potencjalnego otwarcia Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, powinno zamienić się w skrzyżowanie ze światłami i w ten sposób ma pozwolić lepiej sterować ruchem – dodaje Szpórnóg.

Mieszkańcy podyskutują o projektach w trakcie konsultacji

Urzędnicy zdają sobie sprawę, że tak fundamentalne zmiany proponowane przez ekspertów mogą budzić wiele pytań i spostrzeżeń, dlatego te przedstawione założenia komunikacyjne w ramach Pakietu dla Południa będą konsultowane z mieszkańcami zainteresowanych osiedli. Pierwsze spotkania mają odbyć się w maju tego roku. Ich organizacją zajmie się Wydział Partycypacji Społecznej we współpracy z Radami Osiedla, a w spotkaniach uczestniczyć będą nasi Eksperci.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Warszawa: ZDM rozpisał przetarg na buspas na Głębockiej

Komunikacja

Wrocław: Od soboty awaryjna naprawa torowiska na Peronowej

Komunikacja

Wrocław będzie badał zachowania transportowe mieszkańców

Mobilność

Wrocław będzie badał zachowania transportowe mieszkańców

Przemysław Farsewicz 15 stycznia 2024

Wrocław z jedną drogą ofertą na przewoźnika – tylko w jednym zadaniu

Przestrzeń

Zobacz również:

Warszawa: ZDM rozpisał przetarg na buspas na Głębockiej

Komunikacja

Wrocław: Od soboty awaryjna naprawa torowiska na Peronowej

Komunikacja

Wrocław będzie badał zachowania transportowe mieszkańców

Mobilność

Wrocław będzie badał zachowania transportowe mieszkańców

Przemysław Farsewicz 15 stycznia 2024

Wrocław z jedną drogą ofertą na przewoźnika – tylko w jednym zadaniu

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5