Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Wrocław. Autobusy niesprawne. Będzie rewizja procedur kontroli

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2019-08-05 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wrocław. Autobusy niesprawne. Będzie rewizja procedur kontroli
fot. Radosław Drożdżewski, lic. CC A-SA 4.0 Intern
W zeszłym tygodniu we Wrocławiu Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziła dwie kontrole sprawności wrocławskich autobusów. W sumie zatrzymano dowody rejestracyjne 31 pojazdów i choć większość z nich naprawiono w ciągu jednego dnia to martwi, że zrobiono to dopiero po interwencji inspektorów. Ratusz zapowiedział kontrolę procedur.

W ubiegły poniedziałek przy ulicy Obornickiej kontrolowano autobusy kursujące w barwach MPK Wrocław. Skontrolowano 58 pojazdów. W dziesięciu z nich kontrolerzy znaleźli uchybienia i zatrzymali dowody rejestracyjne, z tego dziewięciu nie dopuścili do ruchu. W czwartek kontrola padła na autobusy należące do Michalczewskiego, który we Wrocławiu jest podwykonawcą MPK Wrocław. Tym razem przebadano 62 pojazdy i aż w 21 przypadkach zatrzymano dowody rejestracyjne, z tego 13 autobusów wycofano z ruchu.

Tu ważna uwaga, zatrzymanie dowodu nie oznacza automatycznego wycofania z ruchu. Procedurę dokładnie opisała „Gazeta Wrocławska”. Zatrzymanie dowodu następuje elektronicznie, a kierowca otrzymuje pokwitowanie z datą użytkowania autobusu, maksymalnie 7–dniową. Gdy uchybienia zostaną naprawione, dowód jest „odblokowywany”. Jeśli jednak usterki zagrażają bezpiecznemu użytkowaniu (takie przypadki określa rozporządzenie – niesprawne hamulce, zniszczony bieżnik, wyciek płynów, itp.), pojazd dostaje zakaz ruchu. Takie usterki wykryto we Wrocławiu.

Wrocławskie MPK szybko informowało, że usterki zostały naprawione i już we wtorek osiem z dziewięciu zatrzymanych autobusów tego przewoźnika zostało skontrolowanych na zewnętrznej stacji, a dowody rejestracyjne zwrócono. Podobnie miało się z pojazdami Michalczewskiego. Dzień po kontroli 11 z 13 zatrzymanych, wróciło na ulice.

O ile jednak w przypadku MPK Wrocław wszystkie problemy techniczne dotyczyły najstarszych we flocie, kilkunastoletnich Volvo, które zresztą w tym roku zostaną zastąpione nowymi mercedesami, to Michalczewski zaczął obsługę linii pięć lat temu i dla tego celu sprowadził do Wrocławia nowe MAN–y. W tej sytuacji tym bardziej można oczekiwać, że pasażerowie nie będą narażeni na wycieki oleju, czy nieszczelny układ pneumatyczny, a takie usterki, według „Gazety Wrocławskiej” wykrywano w autobusach.

MPK Wrocław broni się, w odpowiedziach na pytania zadawane przez pasażerów na Facebooku, że każdy autobus jest kontrolowany dwa razy dziennie – rano przez kierowcę i wieczorem, po powrocie do zajezdni przez kontrolerów. Dodatkowo kierowcy na trasie są w stałym kontakcie z Centralą Ruchu i informują o usterkach.

W ratuszu najwyraźniej uznano, że to nie wystarczy. W czwartek Urząd Miasta wydał oświadczenie w którym zobowiązał MPK do weryfikacji procedur kontroli stanu technicznego autobusów zarówno u siebie, jak i u swojego podwykonawcy. W piątek urzędnicy ratusza spotkali się z dolnośląskim Wojewódzkim Inspektorem Transportu Drogowego, a w tym tygodniu mają zaproponować zamiany w MPK.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wrocław unieważnia konkurs na nową zajezdnię tramwajową

Przestrzeń

Wrocław unieważnia konkurs na nową zajezdnię tramwajową

Witold Urbanowicz 31 lipca 2019

Od września nowe ceny biletów we Wrocławiu

Komunikacja

Od września nowe ceny biletów we Wrocławiu

Janusz Krzeszowski / www.wroclaw.pl 25 lipca 2019

Trwa produkcja Mercedesów dla Wrocławia

Komunikacja

Trwa produkcja Mercedesów dla Wrocławia

Janusz Krzeszowski / www.wroclaw.pl 24 lipca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5