Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Wreszcie jest termin rozprawy ws. olsztyńskich tramwajów

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2021-04-02 19:24
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wreszcie jest termin rozprawy ws. olsztyńskich tramwajów
fot. UM Olsztyn
Poznaliśmy wreszcie termin rozprawy sądowej w sprawie skargi konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia na wyrok Krajowej Izby Odwoławczej. Wszystko rozbija się o możliwość rozbudowy w Olsztynie sieci tramwajowej o dodatkowych 6 km torowiska. Problem w tym, że, gdy wykonawcy walczą o kontrakt, kurczy się czas potrzebny na realizację inwestycji.

Ostatniego dnia kwietnia odbędzie się posiedzenie Sądu Okręgowego w Warszawie. Podczas rozprawy rozpatrywana będzie skarga jednego z oferentów na decyzję KIO – konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia. Firmy złożyły skargę pod koniec lutego w przetargu na rozbudowę olsztyńskiej sieci tramwajowej.

Miasto próbuje od kwietnia 2020 roku sfinalizować przetarg na rozbudowę sieci tramwajowej, jednak ze względu na kolejne odwołania wykonawców do orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej sprawa jest w impasie. Zgodnie z nowym prawem prawa zamówień publicznych, skarga jednego z oferentów trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie.

W postępowaniu, które prowadzone jest już od roku, były dwa odwołania od rozstrzygnięcia przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej i jedno do Sądu Okręgowego w Olsztynie, który wydał wyrok po miesiącu od złożenia skargi. Obecnie drugie rozstrzygnięcie KIO zostało zaskarżone, zgodnie z nową ustawą Prawo Zamówień Publicznych, do Sądu Okręgowego w Warszawie.

– Intencje rozwiązania wprowadzenia jednego sądu, prowadzące do ujednolicenia orzecznictwa i specjalizacji sądu należy uznać za dobre – wskazuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. – Jednak liczba i skala toczących się spraw z odwołania, stan pandemii oraz obniżona wydolność sądu skutkują wielomiesięcznym okresem trwania postępowań. Rozwiązanie to byłoby rzeczywiście dobre, gdyby sprawy były rozpoznawane w ustawowym terminie jednego miesiąca, jednak już w oparciu o poprzednie przepisy, termin ten wynosił 2-3 miesiące – dodaje.

Z uwagi na terminy wynikające z zaangażowania w projekt środków europejskich o wartości 365 mln zł i konieczność ich rozliczenia do 2023 roku, jego realizacja, jak wskazywał niedawno Grzymowicz, może być dramatycznie zagrożona. Skarga na rozstrzygnięcie KIO wpłynęła ponad dwa miesiące temu. Prezydent Olsztyna we wtorek 30 marca dodatkowo skierował do warszawskiego sądu prośbę o przyspieszenie wyznaczenia terminu rozprawy. Teraz okazało się, że wokanda została ustalona na 30 kwietnia.

Zwycięska oferta konsorcjum Polimex-Trakcja ma wartość nieco ponad 403 mln złotych. Za ten sam zakres prac skarżące rozstrzygnięcie Mirbud i Kobylarnia oczekują niemal 438 mln złotych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olsztyn stracił prawie połowę pasażerów

Komunikacja

Olsztyn stracił prawie połowę pasażerów

Przemysław Farsewicz 06 marca 2021

Olsztyn tłumaczy się za tramwaje Panorama. Przeszkody do pokonania?

Komunikacja

Olsztyn tłumaczy się za tramwaje Panorama. Przeszkody do pokonania?

Przemysław Farsewicz 01 marca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5