Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Mobilność

Wracają limity w komunikacji publicznej. Testy dla podróżnych przylatujących spoza Schengen

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2021-12-07 13:27
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wracają limity w komunikacji publicznej. Testy dla podróżnych przylatujących spoza Schengen
fot. UM Warszawa
Rząd ogłosił szereg nowych ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Wracają m.in. limity napełnienia pojazdów komunikacji publicznej.

W związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało dodatkowe obostrzenia. – Sytuacja epidemiczna się ustabilizowała. Od półtora tygodnia średnia dzienna liczba zakażeń jest na poziomie 23 tys. Jednak nie widać wyraźnych spadków tych statystyk. Dodatkowo bardzo ryzykownym elementem jest nowy wariant koronawirusa – omikron. Ze względu na niepokojącą sytuację związaną z #COVID-19 zdecydowaliśmy się na podjęcie stanowczych działań. Od 15 grudnia wprowadzamy dodatkowe zasady bezpieczeństwa – przekazał Andrzej Niedzielski, minister zdrowia.

Niedzielski wspomniał o pracach legislacyjnych – m.in. projekcie, który pozwoli pracodawcom na możliwość pytania o wynik testu pracownika oraz o obowiązkowych szczepieniach od 3 marca dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Testy mają być zapewniane bezpłatnie. Na test pracowniczy będzie można się zapisać przez formularz, znajdujący się na stronie ministerstwa (skierowanie na test pracowniczy nie będzie oznaczał kwarantanny).

Wracają też restrykcje. Od 15 grudnia zostaje obniżony limit obłożenia w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i sakralnych do 30 proc. Limit ten nie obejmuje zaszczepionych – przy weryfikacji certyfikatów covidowych. W kinach będzie obowiązywać zakaz konsumpcji. Od 15 grudnia zamknięte mają zostać kluby, dyskoteki i miejsca do tańczenia (z pewnymi wyjątkami w okresie sylwestra – 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie w lokalach zamkniętych do 100 osób, z wyłączeniem osób zaszczepionych). Ponownie od 15 grudnia w transporcie zbiorowym będą obowiązywać limity napełnienia do 75% pojemności środka transportu. Od 15 grudnia przewidziano obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19, i to  bez względu na posiadany certyfikat covidowy. Od 20 grudnia do 9 stycznia będzie obowiązywać nauka zdalna (przedszkola pozostaną otwarte).

Wszystkie osoby przylatujące spoza strefy Schengen będą musiały wykonywać test na koronawirusa (PCR lub antygenowe), wykonany nie wcześniej niż 24 h przed przekroczeniem granicy. Podróżni będą poddawani kwarantannie, testy będą powtarzane po okresie ośmiu dni. Doprecyzowano, że osoby zaszczepione szczepionkami dopuszczonymi w UE będą zwolnione z kwarantanny.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
W Krakowie mapy Google z opóźnieniami komunikacji

Mobilność

W Krakowie mapy Google z opóźnieniami komunikacji

Redakcja/inf. pras. 07 grudnia 2021

Luzowanie obostrzeń. 75% pojemności w transporcie publicznym

Komunikacja

Luzowanie obostrzeń. 75% pojemności w transporcie publicznym

Michał Szymajda, Jakub Madrjas 02 czerwca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5