Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Wojsko bez autobusów. Nie zgłosił się nawet Autosan

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-07-30 14:03
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wojsko bez autobusów. Nie zgłosił się nawet Autosan
fot. MS
Fiaskiem kończy się przetarg Drugiej Regionalnej Bazy Logistycznej na zakup do 18 autobusów, które miały zostać dostarczone jeszcze w tym roku. Z powodu braku chętnych postępowanie zostało unieważnione. Dziwi fakt, że na start nie zdecydował się Autosan – tym bardziej, że w jednym z wcześniejszych przetargów brak oferty tej firmy, będącej częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, doprowadził do politycznego skandalu. Potencjalnych chętnych najpewniej wystraszyły zbyt napięte harmonogramy.

2 Regionalna Baza Logistyczna w Warszawie prowadziła przetarg na zakup 18 autobusów pasażerskich. Zamówienie podstawowe (gwarantowane) obejmuje cztery pojazdy, a prawo opcji przewiduje dostawę 14 autobusów. Wartość zamówienia była szacowana na 11,9 mln zł netto.

Każdy pojazd miał pomieścić minimum 41 pasażerów. Autobusy miały być wyposażone w silnik wysokoprężny o mocy minimum 210 kW. Zamawiający wymagał, by konstrukcja pojazdów i technologia ich wykonania zapewniały przebieg co najmniej 1 000 000 km bez wykonywania planowych czynności naprawczych. Zgodnie ze specyfikacją przebiegi międzyobsługowe nie mogły być krótsze niż 30 000 km lub co 12 miesięcy (w przypadku niewykonania przebiegu w kilometrach). Pojazdy miały być przystosowane m.in. do ewentualnego zasilania paliwem do turbinowych silników lotniczych, a czas uruchomienia silnika w temperaturze otoczenia -25 stopni Celsjusza nie powinien być dłuższy niż 25 minut. Wyposażenie wnętrza miało obejmować radioodtwarzacz, wzmacniacz, nawigację satelitarną, odtwarzacz DVD i minimum dwa kolorowe ekrany, klimatyzację i ogrzewanie.

Dzisiaj (30 lipca) minął termin składania ofert. Zamawiający poinformował jednak o unieważnieniu postępowania. Powodem jest fakt, że nie została złożona „żadna oferta niepodlegająca odrzuceniu”.

Brak ofert – a zwłaszcza należącego do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Autosanu – może dziwić, tym bardziej, że jedno z poprzednich postępowań wojska zakończyło się sporą awanturą polityczną. Postępowanie wygrał MAN, bo Autosan spóźnił się z ofertą o 20 minut. Według niektórych celowo, bo nie byłby w stanie dostarczyć pojazdów zgodnych z warunkami zamówienia.

Wydaje się, że i tym razem ewentualnego chętnego mogły odstręczać warunki, a zwłaszcza niezwykle napięty harmonogram. Całe zamówienie – podstawowe i opcjonalne – miało być wykonane najpóźniej do 30 listopada 2018 r., przy czym decyzja o skorzystaniu z opcji miała zapaść w ciągu 30 dni od podpisania umowy. Wojsko zastrzegło sobie też możliwość zerwania umowy w przypadku opóźnień. Kwestia ta była podnoszona w pytaniach – potencjalni uczestnicy zwracali uwagę na dużą liczbę zamówień, brak wolnych mocy przerobowych i wydłużenie terminów dostaw komponentów. Wojsko na te uwagi pozostało jednak niewzruszone.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wojsko zamawia 18 autobusów. Blamażu z Autosanem nie będzie?

Komunikacja

Wojsko zamawia 18 autobusów. Blamażu z Autosanem nie będzie?

Witold Urbanowicz 15 czerwca 2018

Autosan z umową dla wojska i planami na autobusy ekologiczne

Prawo & Finanse

Autosan z umową dla wojska i planami na autobusy ekologiczne

Jakub Dybalski 29 listopada 2017

Autosan (chyba) tym razem wygra przetarg dla wojska

Prawo & Finanse

Autosan (chyba) tym razem wygra przetarg dla wojska

Jakub Dybalski 08 listopada 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5