Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Wojciechowicz: Chcemy, by pieszy w centrum Warszawy czuł się lepiej

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-09-16 15:07
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wojciechowicz: Chcemy, by pieszy w centrum Warszawy czuł się lepiej
fot. Martyn Janduła
Warszawscy radni będą jutro głosować nad przyznaniem środków na przebudowę skrzyżowania Emilii Plater i Alej Jerozolimskich. Dzięki temu w przyszłym roku w poziomie jezdni zostaną wytyczone pasy dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów. – To kolejny krok, by pieszy czuł się w centrum miasta dobrze, a na pewno znacznie lepiej niż dzisiaj – deklaruje Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Na najbliższej sesji rady miasta, odbywającej się w czwartek 17 września, radni będą głosować nad zmianami w budżecie oraz wieloletniej prognozie finansowej. Jednym z zadań jest przebudowa skrzyżowania Al. Jerozolimskich i Emilii Plater, którą będzie realizować Zarząd Dróg Miejskich. Na przyszły rok zapisano blisko 2 mln zł.

Pod tą inwestycją kryją się zasadnicze zmiany dla mieszkańców, gdyż zakładają wytyczenie pasów w poziomie jezdni. Piesi nie będą już zmuszani do korzystania z przejścia podziemnego, które nie jest dostępne dla osób niepełnosprawnych. Przejazd zyskają też rowerzyści. – Trzeba spokojnie cywilizować ruch w ścisłym śródmieściu. Większa liczba przejść dla pieszych w poziomie jezdni czy uspokajanie ruchu w centrum to kierunek, który cały czas realizujemy. Skrzyżowanie Alej Jerozolimskich i Emilii Plater to kolejny krok. Przypomnę, że tego typu przejścia pojawiły się wcześniej na Emilii Plater, pl. Na Rozdrożu, Targowej. To ciągłe dążenie do tego, żeby ścisłe centrum było przyjazne – mówi portalowi Transport-publiczny.pl Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

To preludium większych zmian w centrum – według zapowiedzi Aleje Jerozolimskie i Marszałkowska mają być bardziej „ludzkie”, ze zwężeniami i większą liczbą przejść dla pieszych (teraz często trzeba nadrabiać sporo drogi, by przedostać się na drugą stronę, nie mówiąc już o osobach niepełnosprawnych). – Drogą ewolucji, nie rewolucji będziemy dochodzili do takiego modelu, w którym pieszy będzie się czuł w centrum miasta dobrze, a na pewno znacznie lepiej niż dzisiaj – deklaruje Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Centrum Warszawy jest na granicy przepustowości, dlatego też władze miasta podejmują działania na rzecz zmniejszenia przeładowania ruchem ścisłego centrum i uczynienia tego obszaru bardziej przyjaznym dla niezmotoryzowanych. Wśród większych zmian zapowiadane są m.in. przejścia na rondach Dmowskiego oraz Czterdziestolatka. Nie wszędzie jednak wystarczy „kubeł z farbą” – potrzebna jest większa ingerencja, przez co wdrażanie nowych rozwiązań wymagać będzie czasu. Niedawno też, w ramach projektu Zagospodarowanie Nowego Centrum Warszawy, który ma uczynić ścisłe śródmieście bardziej przyjaznym dla pieszych, ogłoszono przetarg na projekt wytyczenia nowego placu centralnego z parkingiem podziemnym w rejonie pl. Defilad.Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.
Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wojciechowicz: W centrum Warszawy ewolucja, nie rewolucja

Przestrzeń

Wojciechowicz: W centrum Warszawy ewolucja, nie rewolucja

Witold Urbanowicz 17 grudnia 2015

ZDM czeka na koncepcję pasów przy Dworcu Centralnym

Przestrzeń

ZDM czeka na koncepcję pasów przy Dworcu Centralnym

Witold Urbanowicz 26 listopada 2015

Warszawa: Kiedy pasy przy Centralnym i węższa Jana Pawła II?

Przestrzeń

Warszawa: Kiedy pasy przy Centralnym i węższa Jana Pawła II?

Witold Urbanowicz 08 lipca 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5