Partnerzy serwisu:
Mobilność

Włocławek na drodze do elektromobilności

Dalej Wstecz
Autor:

ZDG TOR

Data publikacji:
20-08-2020
Ostatnia modyfikacja:
27-11-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport Publiczny

Podziel się ze znajomymi:

17 sierpnia przyjęta została Strategia Rozwoju Elektromobilności dla Włocławka. Opracowanie, które porządkuje działania na rzecz zeroemisyjnego transportu w mieście zostało przygotowane przez ekspertów z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Uchwalenie strategii było umotywowane potrzebą poprawy stanu środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Dokument systematyzuje działania miasta na rzecz zeroemisyjnego transportu. Po Włocławku jeżdżą już pierwsze autobusy elektryczne , strategia zakłada, że w kolejnych latach będzie ich przybywać. W mieście rośnie także znaczenie innych pojazdów o napędzie elektrycznym: hulajnóg, rowerów czy skuterów. Strategia otwiera także drogę do wdrażania we Włocławku autobusów wodorowych. W związku z planami PKN ORLEN w zakresie stworzenia na terenie zakładów ANWIL hubu wodorowego Włocławek może stać się jednym z pionierów zeroemisyjnego transportu zasilanego napędem wodorowym.

Strategia Rozwoju Elektromobilności dla Miasta Włocławek na lata 2020-2035 to dokument, którego celem jest zweryfikowanie obecnej sytuacji i wyznaczenie kierunków rozwoju elektromobilności we Włocławku. Chodzi tu między innymi o stworzenie docelowej wizji zeroemisyjnej komunikacji publicznej i zielonej floty pojazdów wykorzystywanej przez jednostki miejskie. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na zakup pojazdów o napędzie elektrycznym, będą mogli liczyć na rozwój sieci punktów ładowania, a miłośnicy rowerów i hulajnóg elektrycznych będą brani pod uwagę przy rozwoju infrastruktury rowerowej. W dokumencie znalazła się także analiza możliwych kierunków działań i przegląd działań w zakresie mobilności i smart city. Autorzy strategii przeanalizowali między innymi: zasadność wprowadzenie we Włocławku tramwaju, możliwości zwiększania roli kolei, trendy w zakresie współdzielonej mobilności we Włocławku czy możliwości rozwoju systemu Park&Ride.

Nadrzędnym celem opracowania jest poprawa jakości życia mieszkańców Włocławka. Miasto ma stać się bardziej przyjazne dla wszystkich osób przemieszczających się po nim. Inteligentne zarządzanie mobilnością ma pozwolić na to, by wygoda i szybkość podróży szły w parze z ograniczeniem zanieczyszczenia środowiska. Zgodnie z założeniami strategii transport publiczny ma być „bliżej mieszkańców”. Dzięki elektryfikacji transportu i rozwojowi alternatyw wobec samochodów spalinowych we Włocławku ma spaść poziom hałasu i zanieczyszczeń powietrza. Elektromobilność to także zmiana podejścia do energii: samochód będzie można ładować także w domu, a dzięki wsparciu efektywności energetycznej i rosnącej roli odnawialnych źródeł energii zasilanie pojazdów elektrycznych nie będzie musiało wiązać się ze zwiększeniem mocy elektrowni węglowych.

W celu promocji dokumentu i elektromobilności przygotowano 200 materiałowych toreb. Na potrzeby spotkań z udziałem najmłodszych mieszkańców promujących zrównoważony transport Włocławka zamówiono kilka zestawów klocków LEGO. Realizację założeń strategii zaplanowano na lata 2020-2035. Projekt został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu GEPARD II.

Dokument został przygotowany na zlecenie Urzędu Miasta Włocławek przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

WKD: Przed nami dni pełne utrudnień

Komunikacja

WKD: Przed nami dni pełne utrudnień

Roman Czubiński 26 listopada 2022

Zobacz również:

Nie będzie polskiego elektrobusu. NCBR zamyka program za 2,7 mld zł

Prawo & Finanse

Nie będzie polskiego elektrobusu. NCBR zamyka program za 2,7 mld zł

Łukasz Malinowski, współpraca Witold Urbanowicz 08 kwietnia 2020

Pozostałe z wątku:

WKD: Przed nami dni pełne utrudnień

Komunikacja

WKD: Przed nami dni pełne utrudnień

Roman Czubiński 26 listopada 2022

Zobacz również:

Nie będzie polskiego elektrobusu. NCBR zamyka program za 2,7 mld zł

Prawo & Finanse

Nie będzie polskiego elektrobusu. NCBR zamyka program za 2,7 mld zł

Łukasz Malinowski, współpraca Witold Urbanowicz 08 kwietnia 2020

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5