Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Wkrótce otwarcie centrum przesiadkowego w Gliwicach. (Fotorelacja)

Dalej Wstecz
Data publikacji:
25-11-2022
Ostatnia modyfikacja:
01-12-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Gliwice

Podziel się ze znajomymi:

Już 10 grudnia bieżącego roku, Gliwice oficjalnie oddadzą do użytku nowe centrum przesiadkowe. Olbrzymi obiekt jest już skończony i gotowy na przyjęcie pierwszych pasażerów. Miasto właśnie zaprezentowało obszerną fotorelację tego, jak wygląda cały teren przesiadkowej inwestycji.

Budowa kompleksu trwała 27 miesięcy. Realizacji prac prowadzonych w warunkach niekorzystnych regulacji ustawowych sukcesywnie obniżających dochody własne samorządów, dodatkowo w trudnym okresie pandemii COVID-19 i wojny na Ukrainie, sprzyjała racjonalnie prowadzona gospodarka finansowa Miasta Gliwice. Koszt wszystkich robót zamknął się w kwocie około 200 mln zł. Na ten cel Gliwice pozyskały 129,5 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inwestycję wykonało konsorcjum firm Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów.

Szarości i drewno, szkło i stal

W trakcie robót zmodernizowano m.in. istniejący tunel podziemny łączący gliwicki dworzec PKP z ulicami Składową i Tarnogórską. Dobudowano do niego stylistycznie spójną, utrzymaną w jasnych szarościach i efektownie podkreśloną pasmami LED odnogę, wyprowadzającą podróżnych schodami, ruchomymi chodnikami lub przeszkloną windą do trzech stref naziemnych Centrum Przesiadkowego – rowerowej, wyposażonej w zamykany boks na 10 jednośladów, wiatę na 24 rowery i stację naprawczą, autobusowej z licznymi stanowiskami dla przegubowców Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM) i pojazdów przewoźników prywatnych oraz obsługi pasażerskiej, którą ulokowano w nowoczesnym, przeszklonym i klimatyzowanym budynku głównym. To właśnie na jego poziom wjeżdża z podziemia przeszklona winda.

Na parterze budynku głównego stworzono m.in. przyszły punkt obsługi podróżnych korzystających z usług ZTM, komfortową poczekalnię z siedziskami, stolikami i multimedialną tablicą „3w1” wyświetlającą rozkłady jazdy poszczególnych przewoźników, strefę toalet z odrębnymi pokojami dostosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz mam z maleńkimi dziećmi, a także pomieszczenia socjalne. Kolejna poczekalnia dla podróżnych, wyposażona dodatkowo w słupkowe ładowarki urządzeń elektronicznych (z gniazdem 230 V, gniazdami USB oraz ładowarką indukcyjną), znajduje się piętro wyżej – na antresoli z panoramicznym widokiem na wielkoformatowy pejzaż gliwickiej Starówki z lotu ptaka. Na tej kondygnacji powstały też 4 pomieszczenia pod komercyjne usługi, np. gastronomiczne oraz wydzielona, zamknięta strefa wypoczynku dla kierowców linii dalekobieżnych.

Bezpiecznie i bez barier

Z myślą o komforcie podróżujących, szczególnie osób z niepełnosprawnością ruchową, słabowidzących i niewidzących, na terenie Centrum Przesiadkowego zlikwidowano bariery architektoniczne i wprowadzono różnorodne udogodnienia. Obok przeszklonej windy łączącej podziemie z budynkiem głównym, wyposażonej m.in. w system głosowy i wypukłe przyciski, wykonano ponad 2,5 km wewnętrznych i zewnętrznych ścieżek naprowadzających osoby poruszające się z białą laską, zainstalowano systemy drzwi otwieranych fotokomórką, a także oznakowano poszczególne obiekty i pomieszczenia tabliczkami z wypukłym tekstem oraz alfabetem Braille’a. Kontrastową żółcią oznaczono również powierzchnie szklanych drzwi, krawędzie pierwszego i ostatniego stopnia w ciągach schodów oraz podwójny ruchomy chodnik działający w wyjściu do strefy autobusowej.

Dzięki stałej współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych, na obszarze Centrum Przesiadkowego wyznaczono ponadto 7 newralgicznych miejsc pod żółto-czarne, dotykowe tyflomapy dla osób niewidomych i słabowidzących. Zawierają one podkreślone wypukłościami i alfabetem Braille’a schematy poruszania się po kompleksie. Przy wejściu do tunelu dworcowego od strony ul. Tarnogórskiej i przy jego połączeniu z nową odnogą stanęły tyflomapy instruujące, jak bezpiecznie przejść z dworca PKP do budynku głównego CP oraz poszczególnych stanowisk autobusowych. Kolejne schematy stanęły na końcu podziemnej odnogi – w sąsiedztwie przeszklonej windy, a także na parterze budynku głównego, przy jego wschodniej i zachodniej elewacji oraz przy stanowisku autobusowym nr 8.

W duchu eko i smart city

W założeniu Centrum Przesiadkowego nie zabrakło też inteligentnych, ekologicznych i sprzyjających oszczędnościom rozwiązań w duchu smart city. Na „falach” zadaszeń peronowych wykonano np. ultrawydajną, złożoną z prawie tysiąca paneli instalację fotowoltaiczną, która zasila m.in. ponad 700 energooszczędnych LEDów doświetlających poszczególne stanowiska autobusowe. W centralnej części kompleksu wykorzystano z kolei ekologiczną tech-nowinkę: okładziny z płyt elewacyjnych na bazie cementu fotokatalitycznego, który w dłuższym czasie zmniejsza w powietrzu stężenia szkodliwych substancji, wykazuje właściwości antybakteryjne i samoczyszczące.
Zielonym samograjem jest oczywiście posadzona roślinność – m.in. 130 drzew różnych gatunków, 9 tys. krzewów liściastych i iglastych oraz ponad 400 pnączy. Zapewnią one korzystającym z CP wytchnienie, obniżą gorącym latem temperaturę otoczenia, pochłoną zanieczyszczenia i zmniejszą hałas komunikacyjny.

Oficjalne otwarcie inwestycji nastąpi już 10 grudnia, które zostanie uświetnione imprezą okolicznościową z koncertem, a także możliwością poznania kulis budowy centrum.


Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5