Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

WKD znów oszczędza na franku: więcej zabezpieczonych przejazdów

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-07-23 14:52
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

WKD znów oszczędza na franku: więcej zabezpieczonych przejazdów
fot. Martyn Janduła
Warszawska Kolej Dojazdowa realizuje szereg projektów z wykorzystaniem szwajcarskiego programu współpracy. Po raz kolejny oszczędności związane m.in. z wysokim frankiem pozwalają na rozszerzenie zakresu realizowanych zadań. Do rozdysponowania jest blisko 18 mln zł. Dzięki tej kwocie uda się zabezpieczyć samoczynną sygnalizacją co najmniej dziesięć dodatkowych przejazdów.

Spółka przygotowała kolejny wniosek w sprawie zmian w projekcie, proponując przyjęcie kursu franka z połowy lipca (1 CHF = 3,9595 PLN, wcześniej obowiązujący kurs wynosił 3,4930). Dzięki różnicy kursowej WKD zyska ponad 15 mln zł. Ponadto w ramach dotychczasowych przetargów spółka zaoszczędziła 2,7 mln zł. – Aktualnie procedujemy możliwość wprowadzenia zmian w projekcie – informuje Krzysztof Kulesza, rzecznik WKD.

WKD przedłożyła propozycję zwiększenia kwoty środków zarezerwowanych na kompleksową naprawę toru nr 2 pomiędzy Warszawą a Komorowem, który jest zaplanowany na przyszłoroczne wakacje. Ponadto spółka chce zwiększyć zakres projektu związanego z wyposażaniem przejazdów w samoczynną sygnalizację przejazdową. Pierwotny projekt obejmował osiem obiektów, a propozycja obejmuje co najmniej dziesięć kolejnych przejazdów. – Ostateczne decyzje w zakresie zmiany projektu realizowanego przez WKD po stronie polskiej powinny zapaść przed upływem miesiąca lipca br. Następnie propozycje zostaną przekazane do weryfikacji stronie szwajcarskiej, która będzie miała możliwość wniesienia własnych uwag – przekazuje Krzysztof Kulesza.

Wszystkie projekty powinny zakończyć się w 2016 r. Przygotowując propozycje zmian, spółka musi zabezpieczyć wkład własny, gdyż środku z funduszy szwajcarskich wypłacane są na zasadzie refundacji.

Zgodnie z wytycznymi spółka powinna uwzględnić możliwe oszczędności, które mogą wystąpić w przyszłym roku, dlatego też została przygotowana lista rezerwowa. – Ustalono, że w odniesieniu do inwestycji podstawowych oraz rezerwowych w najbliższym czasie ostateczną i wiążącą decyzję podejmie strona szwajcarska, natomiast ewentualne uruchomienie w późniejszym okresie każdej inwestycji z listy przedsięwzięć rezerwowych będzie spoczywać w gestii strony polskiej (Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju) – informuje Kulesza.

WKD podpisała umowę ze Szwajcarią na dofinansowanie projektu modernizacyjnego jeszcze w czerwcu 2012 r. Zakładał on początkowo zakup sześciu nowych pociągów oraz instalację na wszystkich przystankach elektronicznych tablic systemu informacji pasażerskiej oraz monitoringu. 24 marca br. spółka, w związku z oszczędnościami, podpisała aneks ws. zmiany harmonogramu i zakresu przedsięwzięcia. Nowe projekty dotyczyły m.in. modernizacji przystanków i ich wyposażenia w małą architekturę, kompleksową naprawę toru nr 1 na tym szlaku oraz budowy urządzeń samoczynnej sygnalizacji przejazdowej na ośmiu przejazdach. W ramach aneksu rozszerzono też zakres jednego z wcześniej przewidzianych projektów. Liczba planowanych do zainstalowania elektronicznych tablic systemu informacji pasażerskiej zostanie zwiększona z 56 do 101. Dzięki temu informacja będzie dobrze widoczna na obu krańcach peronów.Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.
Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
WKD: Zmiana napięcia w majówkę. Od grudnia więcej pociągów?

Komunikacja

WKD: Zmiana napięcia w majówkę. Od grudnia więcej pociągów?

Witold Urbanowicz 24 marca 2016

WKD szykuje kolejny remont w wakacje

Komunikacja

WKD szykuje kolejny remont w wakacje

Witold Urbanowicz 21 marca 2016

Nowy pociąg dla WKD w Żmigrodzie [zdjęcia]

Komunikacja

Nowy pociąg dla WKD w Żmigrodzie [zdjęcia]

Michał Szymajda 28 lutego 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5