Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

WKD z umową finansową na drugi tor do Grodziska

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-09-30 14:01
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

WKD z umową finansową na drugi tor do Grodziska
fot. Dariusz Żaruk, sm42.pl
Centrum Unijnych Projektów Transportowych zawarło umowę z WKD na dofinansowanie ze środków unijnych drugiego toru między Podkową Leśną a Grodziskiem. Wartość dofinansowania wynosi ponad 74 mln zł, co odpowiada ok. 70% kosztów inwestycji.

Projekt, który zrealizuje WKD, obejmuje budowę drugiego toru linii nr 47 między Podkową Leśną a Grodziskiem Mazowieckim. W zakres projektu wchodzi też wymiana nawierzchni istniejącego toru, przebudowa i dobudowa peronów, przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych, a także modernizacja dworców Podkowa Leśna Główna i Grodzisk Mazowiecki Radońska. Całkowita wartość projektu to 107,9 mln zł, a dofinansowanie wynosi 74,6 mln zł.

Efektem inwestycji ma być zwiększenie przepustowości linii. – Słowo "drugi" często kojarzy się nam z czymś gorszym, na przykład druga twarz, druga liga. W przypadku WKD ten liczebnik oznacza rozwój. Drugi tor to częstsze kursowanie pociągów, łatwiejszy dojazd dla mieszkańców, większa popularność WKD i w przyszłości kolejne inwestycje. Tak nakręca się spirala rozwoju. Cieszę się, że mogliśmy w tym pomóc. Szansę na rozwój dały fundusze unijne z POIiŚ, które zapewniły finansowanie 70% wartości tej inwestycji – powiedział Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju.

W lipcu WKD podpisała umowę z firmą Transprojekt Gdański na wykonanie dokumentacji projektowej. Jej wartość to 3,444 mln zł, z czego 206,6 tys. zł to zadania objęte prawem opcji. Projekt wraz z uzgodnieniami i kompletnym wnioskiem o pozwolenie na budowę powinien zostać przygotowany do lipca 2020 r. W przyszłym roku spółka chciałaby też ogłosić przetarg na prace budowlane – tak, aby inwestycja zakończyła się na przełomie I i II kwartału 2023 r.

– Wypełniamy zamierzenie leżące u podstaw strategii przyjętej przez założycieli i budowniczych linii kolejowej EKD, którzy ponad 90 lat temu planowali drugą nitkę toru do Grodziska Mazowieckiego. Jesteśmy pewni, że przedsięwzięcie, na rzecz którego zawarta została dziś umowa, przyczyni się do dalszego wzrostu zainteresowania kolejowymi przewozami pasażerskimi, polepszenia jakości usług przewozowych oraz zwiększenia mobilności mieszkańców aglomeracji warszawskiej – powiedział Michał Panfil, prezes zarządu WKD.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Mazowsze zainteresowane przedłużeniem WKD do centrum Warszawy

Przestrzeń

Mazowsze zainteresowane przedłużeniem WKD do centrum Warszawy

Witold Urbanowicz 17 września 2019

WKD z dodatkowym składem w ruchu od października

Komunikacja

WKD z dodatkowym składem w ruchu od października

Witold Urbanowicz 26 sierpnia 2019

Drugi tor WKD i bilet na Pomorzu z dofinansowaniem. Projektów mało

Prawo & Finanse

Drugi tor WKD i bilet na Pomorzu z dofinansowaniem. Projektów mało

Witold Urbanowicz 01 sierpnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5