Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

WKD z nowymi zabytkami. Już tylko nieruchomymi

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-07-11 13:56
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

WKD z nowymi zabytkami. Już tylko nieruchomymi
Model jednostki EN94 w muzeum WKD w Grodzisku Mazowieckim, fot. Martyn Janduła
Podwyższenie napięcia w sieci na linii WKD ma też konsekwencje dla taboru historycznego spółki. Wiadomo już, że na listę zabytków dołączy jedna jednostka EN94. Niestety jednak wszystkie historyczne pojazdy będą mogły być eksponowane wyłącznie jako obiekty stacjonarne.

Pod koniec maja WKD podwyższyła napięcie w sieci z 600V do 3000V. Umożliwiło to wprowadzenie do ruchu nowych jednostek EN100 (typ 39WE), produkowanych przez Newag, w miejsce starych, wysłużonych jednostek EN94, pamiętających początek lat 70. XX w. i przystosowanych wyłącznie do jazdy przy niższym napięciu. Docelowo dzięki wyższemu napięciu możliwe ma być zwiększenie częstotliwości kursowania wukadki.

Na stanie WKD pozostaje jeszcze dziewięć jednostek EN94 o numerach 04, 08, 17, 23, 25, 26, 34, 35 i 40. Wiadomo już, że spółka przeznaczy jeden stary EZT o numerze 40 na cele muzealne. – Z końcem czerwca rozpoczęto czynności przeglądowo-naprawcze na terenie zaplecza warsztatowego zmierzające do zachowania pojazdu w stanie wizualnym odpowiadającym końcowemu okresowi eksploatacji serii EN94 (do 05.2016) – informuje Krzysztof Kulesza, rzecznik prasowy WKD.

Pojazdy 04 i 08 zostaną najprawdopodobniej przeznaczone do rozbiórki kasacyjnej. Nie wiadomo jeszcze, co stanie się z pozostałymi jednostkami. – Wszystkie pojazdy pozostające w eksploatacji do dnia 27.05.2016 r., tj. 17, 23, 25, 26, 34 oraz dodatkowo 35 oczekują na decyzje w sprawie ewentualnego pozostawienia dla potrzeb własnych WKD (1 lub 2 egzemplarze) lub przekazania (sprzedaży) zainteresowanym podmiotom zewnętrznym – informuje Kulesza.

Zabytkowy pojazd EN94 nie będzie mógł jeździć, gdyż nie jest przewidziane jego dostosowanie do wyższego napięcia. Podobny los spotka zresztą jeszcze starszy wagon serii EN80, pamiętającej początki funkcjonowania Elektrycznych Kolei Dojazdowych (które po wojnie przekształciły się w WKD). – Należy mieć na uwadze, że pojazd znajduje się pod ochroną konserwatorską i wszelkie działania w zakresie modyfikacji jego konstrukcji oraz układów napędowych wymagałyby decyzji organów spoza spółki. Wagon serii EN80, jak również wyremontowany zespół trakcyjny serii EN94 pozostaną do dyspozycji osób odwiedzających ekspozycję Izby Tradycji EKD/WKD zlokalizowaną w Grodzisku Mazowieckim (na terenie siedziby spółki) – jako eksponaty stacjonarne – informuje Krzysztof Kulesza. Jak dodaje, w uzasadnionych przypadkach będzie możliwe eksponowanie pojazdów poza siedzibą spółki – np. na torach postojowych Grodzisk Mazowiecki Radońska lub Podkowa Leśna Główna (choć oczywiście pojazdy te nie mogłyby tam dotrzeć o własnych siłach).

Niedawno Rynek Kolejowy pisał o planach PKP Cargo zakładających ratowanie najstarszych lokomotyw. Artykuł można przeczytać TUTAJ.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Jakie szanse na więcej wspólnego biletu na WKD

Komunikacja

Jakie szanse na więcej wspólnego biletu na WKD

Martyn Janduła 27 czerwca 2016

WKD wyremontuje kolejne odcinki linii w 2016 r.

Komunikacja

WKD wyremontuje kolejne odcinki linii w 2016 r.

Łukasz Kuś 08 czerwca 2016

WKD oficjalnie zaprezentowała nowe składy z Newagu (zdjęcia)

Komunikacja

WKD oficjalnie zaprezentowała nowe składy z Newagu (zdjęcia)

Martyn Janduła 03 czerwca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5