Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

WKD rusza z remontem. Wakacje bez EN94

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-06-30 12:26
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

WKD rusza z remontem. Wakacje bez EN94
fot. Martyn Janduła
Od jutra pasażerowie korzystający z WKD muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami i koniecznością przesiadek. W związku z remontem toru pomiędzy Komorowem a Warszawą ruch pociągów zostanie poważnie ograniczony. To z kolei pozwala na odstawienie wysłużonych jednostek EN94 na czas wakacji.

Od jutra (1 lipca) pasażerowie WKD muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami w związku z kompleksowym remontem toru nr 1 pomiędzy Komorowem a Warszawą. Zakres prac wymusza całkowite zamknięcie linii WKD pomiędzy Warszawą Zachodnią i Warszawą Śródmieście. Pociągi z Grodziska Mazowieckiego będą dojeżdżać do przystanku Opacz. Tutaj pasażerowie będą musieli przesiąść się na pociąg wahadłowy, który skończy bieg na przystanku Warszawa Zachodnia WKD. Od Komorowa do Warszawy ruch odbywać się będzie dwukierunkowo po jednym torze, co wiąże się z ograniczeniem przepustowości. Dlatego też wszystkie pociągi z Milanówka oraz niektóre szczytowe z Grodziska Mazowieckiego dojadą tylko do Komorowa. Składy, które skończą bieg w Komorowie, będą skomunikowane z autobusami zastępczymi. Analogicznie sytuacja będzie wyglądała w drodze powrotnej. Uruchomiono w sumie trzy linie zastępcze – z Pruszkowa WKD do Warszawy Śródmieście WKD, z Komorowa do Warszawy Śródmieście WKD oraz Tworki – Michałowice.

Pasażerowie przesiadający się do komunikacji zastępczej będą mogli podróżować z jednym biletem WKD. Pociągi jednorazowe i okresowe WKD będą honorowane w pociągach Kolei Mazowieckich. Ponadto wszystkie rodzaje biletów WKD będą honorowane w pociągach SKM i autobusach komunikacji miejskiej ZTM na trasach pokrywających się na odcinkach z linią WKD. Pasażerowie rozpoczynający podróż w autobusach ZTM albo w przypadku braku możliwości skasowania biletów w autobusach zastępczych będą musieli skasować je odręcznie – to jest wpisać datę i godzinę rozpoczęcia podróży.

Mniejsze uruchomienie na linii WKD w związku z remontem sprawia, że rozkład będzie mógł być w całości obsługiwany przez niskopodłogowe składy EN-97. Starsze składy EN94 zostaną odstawione w zajezdni w Grodzisku Mazowieckim.

Remont trasy był kilkukrotnie przesuwany. Obecny wykonawca został wybrany w zeszłym roku. – umowę z firmą Trakcja PRKiI SA podpisano… 4 września 2014 r. Prace miały się odbyć na przełomie października i listopada, jednak w ostatniej chwili je odwołano – na przeszkodzie stanęły prace modernizacyjne na stacji Pruszków na infrastrukturze PKP PLK, które utrudniałyby manewrowanie pociągów towarowych i wjazd na łącznicę WKD.

Ostatecznie remont przesunięto na tegoroczne wakacje. – Początkowo prace miały zostać przeprowadzone w dwóch oddzielnych etapach, ostatecznie w bieżącym roku obydwa etapy zostaną zrealizowane równolegle – mówi Krzysztof Kulesza, rzecznik WKD. Jak zapewnia, nie ma zagrożenia dla planowej realizacji prac. – Wśród działań przygotowawczych przedsięwzięto m.in. wcześniejsze rozwożenie na wybrane odcinki linii dostarczanych na bieżąco, jak również zmagazynowanych od końca ubiegłego roku na terenie zarządzanym przez WKD materiałów budowlanych. W tym celu w okresie od 4 maja 2015 r. do 4 czerwca 2015 r. wykonawca uzyskał dostęp do linii WKD w dodatkowych godzinach wydłużonej wówczas przerwy nocnej (skutkowało to koniecznością odwołania wybranych kursów pociągów i zastąpienia komunikacją autobusową) – mówi Kulesza. Koszt prac wyniesie ok. 20 mln zł brutto.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
WKD: Zmiana napięcia w majówkę. Od grudnia więcej pociągów?

Komunikacja

WKD: Zmiana napięcia w majówkę. Od grudnia więcej pociągów?

Witold Urbanowicz 24 marca 2016

WKD szykuje kolejny remont w wakacje

Komunikacja

WKD szykuje kolejny remont w wakacje

Witold Urbanowicz 21 marca 2016

Nowy pociąg dla WKD w Żmigrodzie [zdjęcia]

Komunikacja

Nowy pociąg dla WKD w Żmigrodzie [zdjęcia]

Michał Szymajda 28 lutego 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5